پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

15 مهر روز ملی روستا بر روستاییان زحمت کش چهاردانگه مبارکباد

0

 

شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور ارج نهادن به روستاییان و فرهنگ روستایی روز 15 مهرماه را روز ملی روستا نامگذاری کرد تا اهمیت روستا و نقش و اهمیت آن در توسعه پایدار کشور مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

یخش چهاردانگه دارای یک شهر و 96 روستا  می باشد . 80 درصد جمعیت بخش چهاردانگه در روستا ساکن می باشند، در صورتی که درصد جمعیت روستایی کشور 36 درصد است.

 

 

نقش روستا در توسعه ملی

عموما حوزه های روستایی به عنوان قاعده نظام سکونت و فعالیت ملی ، نقش مهمی در توسعه ملی ایفا می کند.چرا که توسعه پایدار سرزمین در گروه پایداری  نظام روستایی  به عنوان زیر نظام تشکیل دهنده نظام سرزمین است. پایداری فضای  روستایی در ابعاد مختلف  می تواند موثری در توسعه منطقه ای و ملی  داشته باشد.

 

تولید کننده

بدون شک نقش روستا در اقتصاد و خودکفایی و در توسعه پایدار کشور بی بدیل می باشد. روستاییان با تولید کشاورزی و دامی، نقش عمده ای در خودکفایی غذایی مردم دارند. یکی از بهترین راه‌های بدست آوردن دسترسی پایدار به منابع غذایی و مبارزه با فقر توجه به روستا است.

كار و كسب مردم عمده روستاها در سراسر جهان و كشور عزيزمان، كشاورزي و دامپروري و صنایع دستی است كه متأسفانه با تغييرات ناخواسته اي كه در شكل زندگي روستاييان به وجود آمده از يك سو و مشكلات عديده كشاورزان و دامپروران و عدم توجه كافي سياست گذران در اين بخش شاهد افزايش چشمگير آسيب‌ها در روستاها هستيم.

 

حافظ فرهنگ بومی

نگرانی اصلی کشورها در مقابل جهانی شدن، مسئله تبلیغ و پیشرفت فرهنگ خاص و غیر بومی در جامعه خود می باشد. شاید یکی از دلایل این نگرانی تعامل میان فرهنگ هاست که تعبیر نادرست از آن، که به اشتباه صورت می گیرد موجب شده تا فرهنگ های بومی دگرگون شده و به شکل غیر بومی یعنی جهانی درآیند. البته نباید چنین تصور کرد که همیشه تعامل بین فرهنگ ها موجب نفی یا از بین بردن دیگر فرهنگ هاست.

رسیدن به توسعه پایدار در گرو توجه به فرهنگ بومی هر منطقه، همراه با بهره گرفتن از فرهنگ دیگر مناطق جهان با روش ها و ابزارهای گوناگون است.

روستا به علت شرایط بافت مختص خود کمتر مورد تهاجم فرهنگی قرار می گیرد و روستاها می تواند یکی از مهمترین پایگاه های حفظ فرهنگ و زبان بومی باشد.

شرط  اصلی حفظ و هویت فرهنگی توسط روستاییان مستلزم احترام ویژه به روستا و فرهنگ آن می باشد نه آنکه متاسفانه در فیلم ها روستایی را نشان می دهند که یک فرد ساده با هوش و فهم پایین می باشد.

 

حافظ امنیت کشور

روستا در حفظ امنیت کشور  نقش بارزی دارد. تعداد زیاد شهدا روستایی در دفاع مقدس  نشان دهنده اهمیت روستاییان در حفظ و امنیت کشور دارد. روستایی در بعد اقتصادی و هم در بعد نظامی به امنیت پایدار کشور کمک شایانی می نماید.

 

نقش تاثیر گذار در انتخابات

مشارکت بالای روستاییان در انتخابات مختلف نشادن می دهند  روستاییان برای  سرنوشت کشور خود ارزش فوق العاده ای قایل هستند و در تمام عرصه ها برای استقلال و پیشرفت کشور عزیز ایران در تلاش می باشند.

 

نويسنده: حامد خليلي ازني

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.