پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

چالش‌های گردشگری دریایی در مازندران

0

متاسفانه گردشگری دریایی در مازندران درگیر برخی چالش‌ها است که سکونتگاه‌های نوظهور یکی از این موارد محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایسنا،  مهدی رمضان زاده رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در نشست کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران اظهار کرد: باید به این نکته توجه کرد که کارکرد اصلی سواحل شمال و جنوب تفاوت دارد؛ کارکرد اصلی سواحل جنوب بر روی گردشگری است و چالش های موجود با این مقوله ارتباط دارد اما در شمال به کارکرد گردشگری در کنار اقتصاد شیلات و غیره، توجه می‌شود.

وی با اشاره به این که سکونتگاه‌های نوظهور متاسفانه اجازه نمی دهند مردم به ساحل دسترسی داشته باشند، گفت: بخشی از این سکونتگاه های نوظهور دولتی و برخی فامیلی شده است.

عضو هیئت علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران با بیان اینکه در استان مازندران بر روی پهنه آبی کمتر توجه شده است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مازندران باید به آن توجه کنیم تهیه طرح جامع گردشگری استان است.

*لزوم تغییر ذائقه گردشگران از دریا

محمدعلی شفیعی کارشناس گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد انگیزه گردشگران برای حضور در این استان دریا و جنگل است، گفت: مشکلات گردشگری در دریا باید اولویت بندی شود.

وی با بیان اینکه در مازندران با آلودگی دریا و سواحل رو به رو هستیم، تصریح کرد: در سواحل باید فرهنگ سازی شود و این امر به آموزش نیاز دارد.

این کارشناس با اشاره به اینکه سواحل ما ظرفیت و تحملی دارد و حجم گردشگر ورودی به مازندران مشکل آفرین است، اظهار کرد: باید برای اینکه این حجم از مسافر را کاهش دهیم به دنبال تغییر ذائقه مسافران باشیم.

شفیعی افزود: این تغییر ذائقه فرصتی را در اختیار مسئولان قرار می دهند تا به درستی تصمیم گیری کنند.

*فاضلاب شهری یکی از اقسام آلودگی های تاثیرگذار بر گردشگری دریایی

 نازنین تبریزی عضو کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران اظهار کرد: ارتباط با دریا چندمنظوره و شامل گردشگری ساحلی، دریایی، ماهیگیری و کشتیرانی و سیاسی با کشورهای حاشیه خزر است.

وی تصریح کرد: گردشگری در دریا با برخی معضل‌ها همانند آلودگی دریا شامل نفتی، فاضلاب های شهری و گردشگری رو به رو است که در این زمینه کنوانسیون هایی مانند حفاظت از محیط زیست دریایی با کشورهای حوزه دریا داریم که می تواند بر کیفیت گردشگری تاثیرگذار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: انقراض گونه ها در دریا، انتقال آب دریای خزر، آزادسازی سواحل و حریم و استفاده از نفت و گاز هر چند در تخصص کارگروه می تواند نباشد اما بر روی کیفیت گردشگری اثر می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایسنا مازندران، نشست کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با حضور مهدی رمضان زاده رئیس این کارگروه و عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران، نازنین تبریزی و محمدحسن زال عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران، روزبه شفقت عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل و رئیس کارگروه تخصصی دریا اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران، مهران حسنی معاون و محمدعلی شفیعی کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و داریوش مقدس مشاور اداره کل محیط زیست مازندران در اتاق ریاست دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران پیرامون موضوع گردشگری دریایی برگزار شد.

در این جلسه روزبه شفقت رئیس کارگروه دریا، مهران حسنی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و داریوش مقدس مشاور اداره کل محیط زیست مازندران نیز به اظهار نظر در خصوص مشکلات گردشگری دریا پرداختند.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.