پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

معرفي روستاي تلوكلا از توابع دهستان چهاردانگه

2

نويسنده: حامد خليلي ازني

روستاي تلو كلا در 60 كيلومتري جنوب شهر ساري در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه در 36 درجه و 14  دقيقه و 47 ثانيه شمالي و 53 درجه و 27 دقيقه و 14 ثانيه شرقي  واقع شده است.

این روستا دردهستان چهاردانگه  قرار داشته و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 ، جمعیت آن  63  نفر  ( 33خانوار ) بوده‌ است. (مركز آمار ايران)

سرشماري سال 1345 از توابع دهستان سورتيچي چهاردانگه.

رابينو. مازندران و استر آباد ص 187 تلي كلا از دهات ساري.

تلوكلا دهي از دهستان زيركوه سورتچي است كه در  بخش چهاردانگه شهرستان ساري واقع شده است و 270 نفر سكنه دارد( فرهنگ جغرافيايي ايران  جلد سوم )

وجه تسميه تلو كلا

در مورد وجه تسميه روستاي تلو كلا دو روايت وجود دارد كه هردوي آن صحيح به نظر مي رسد ؛ اين روايت ها عبارتند از:

الف)فرد متديني به نام ملا عبدالله تيلكي معروف به شريعتمدار تيلكي ( صاحب كتاب حجت الحق و المقاصد) كه صاحب گله هاي بزرگي از دام بود در فصل پاييز از مسير روستاي كنوني تلوكلا، از تيلك به سمت مازندران(دشت) مي گذشت گويا يك شب در منطقه مورد نظر به استراحت مي پردازد و به هنگام خواب به وي الهام مي شود كه شما بايد در اين منطقه بمانيد و حسينيه اي احداث كنيد و به عمران آباداني اين محل بپردازيد. ملا عبدالله اين خواب را به فال نيك مي گيرد و همراه با خانواده اش در اين محل ساكن مي شود. چون در اين محل تلي (خار)بسيار فراوان داشت اقدام به از بين بردن اين درختچه هاي خار دار مي كند و كم كم عده اي ديگر نيز در اين محل جمع شدند و روستايي به نام تلي كلا كه هنوز در زبان محلي به اين نام ناميده مي شود را به وجود آوردند. سپس  تلي كلا به تلو كلا تبديل شد.

ب) چون باني اين روستا شريعتمدار از اهالي روستاي تيلك بوده ، روستايي را كه در اين محل به وجود آورد را به ياد روستاي سابقش تيلك كلا ناميد كه بعدا در اثر كثرت استعمال به تلو كلا مشهور شد.(كلا در زبان مازندراني به معني روستا يا آبادي مي باشد كه پسوند اغلب روستاهاي مازندران مي باشد.)

عظيمي در مورد وجه تسميه تلو كلا چنين مي نويسد:

تلو(talu) : آب تلخ . تلي (tali): خار

از آنجاييكه به ويژه در گذشته ، واژه ي كلا به معني آبادي و روستا پس از نام انسان يا صفت انساني مي آمده است نگارند بر آن است ((تلو)) تحريف  و تغيير يافته كلمه تئورو(tauru) : ديوي كه آب ها را زهري و   تباه مي كند، است.

تلو كلا: 1- آبادي آب تلخ يا ديوي كه آب را زهري و تباه مي كند. 2- آبادي واقع در خارستان. .( عظيمي ، مختار، پژوهش در نام آبادي هاي ساري،ص193)

تصوير ماهواره اي از روستاي تلوكلا، از توابع دهستان چهاردانگه، بخش چهاردانگه

براي ديدن تصوير در اندازه ي بزرگتر و كيفيت بهتر روي آن كليك كنيد

مدرسه تلو كلا

دبستان سپاهي دانش تلو كلا در سال 1345 داير شد و علي ابراهيمي اولين معلم آن بود. سپس نام اين آموزشگاه  به دبستان دولتي حاج احمد نادري تغيير يافت.

در بدو تاسيس دانش آموزان آن عبارت بودند از:

پايه اول: هادي ملكي، نظام مهدوي، منصور زارعي، سيف الله علي پور،

پايه دوم: قربانعلي مهدوي، عشقعلي مهدوي، دوستعلي اسديان، كاظم آباد.

پايه سوم: سيد علي اكبر ساداتي، فتحعلي رمضانپور، نبي الله عابدي، رحمان مهدوي، سيد محمد موسوي و حبيب الله نادري

پايه چهارم: گلعلي جعفري، حبيب الله زارع ، نوروز مهدوي، غلامحسين مهدوي، نصر الله علي پور، سيد اسماعيل موسوي، ناصر رضازاده ، زلفعلي زارع، محمد اسدي، عمران زارع، نصير يعقوبي(خليلي ، شريعت نژاد، تاريخ آموزش و پرورش چهاردانگه، ص 106)

شهداي روستاي تلوكلا

شهداي گلگون كفن روستاي تلوكلا - دهستان چهاردانگه، بخش چهاردانگه

براي ديدن تصوير در اندازه ي بزرگتر و كيفيت بهتر روي آن كليك كنيد

شهيد اسدالله اسدي

شهيد اسدالله اسدي

2 نظرات
  1. سید محمد موسویی تلوکلایی می گوید

    با سلام .از اطلاعاتی خوب و زیبایی که در اختیارمان گذاشته اید ممنون و سپاسگذاریم

  2. مهدی زارع تلوکلایی می گوید

    با تشکر از مطالب خوب شما…موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.