پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

رمضان بالویی، سبزی کار و کار آفرین پرتلاش چهاردانگه ای + تصاویر

آقای بالویی اکنون چهار سال است که به کاشت انواع سبزی اشتغال دارد. ایشان اولین نفری است که در بخش چهاردانگه به صورت تجاری به کاشت انواع سبزی دست زد.

8

 

گزارش اختصاصی چهاردانگه نیوز، رمضان بالویی متولد 1339، 55 ساله، متولد شهر کیاسر، بازنشست البرز مرکزی می باشد. ایشان بعد از بازنشستگی دست از کار و تلاش نکشید و مشغول کشاورزی، کاشت صیفی جات و سبزی کاری شد. رمضان بالویی اکنون چهار سال است در کنار کاشت جو مشغول سبزی کاری می باشد ( اسفناج، شنبلیه، تربچه، شاهی، شوید، گشنیز، ریحان و … ) آقای بالویی امسال چهارصد کیسه جو ( 32 تن ) برداشت نموده است.

 

آقای باولویی اکنون چهار سال است که به کاشت انواع سبزی اشتغال دارد. ایشان اولین نفری است که در بخش چهاردانگه به صورت تجاری به کاشت انواع سبزی دست زد. در سال اول به میزان سه هکتار و در سال دوم و سوم 10 هکتار و امسال 20 هکتار سبزی کاشت نموده است. تمام این زمین ها را به صورت اجاره ای می باشد و امسال برای هر هکتار یک میلیون تومان اجاره بهاء پرداخت نموده است.

 

sabzi-(2)

 

سبزی کار پرتلاش چهاردانگه ای، به طور مستقیم برای 30 نفر کار آفرینی نموده است. برای بیشتر از این تعداد هم غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است. هر روز یک دستگاه مینی بوس به تعداد 20 نفر کارگر از شهرستان بابل برای برداشت سبزی به کیاسر می آیند و مبلغ 50000 تومان مزد روازنه هر کار گر می باشد، با هزینه کرایه مینی بوس و خوراک هر کارگر برای او نزدیک به 75000 تومان می رسد.

 

این کشاورز و سبزی کار پرتلاش به هیچ عنوان از سموم کشاورزی برای تولید سبزی استفاده نمی کند.

 

رمضان بالویی هر روز سه نیسان سبزی برداشت می نماید و سبزی های خود را در میدان بار بابل عرضه می کند و سبزی تولیدی چهاردانگه از آنجا به شهرهای مختلف ایران بارگیری می شود. کرایه روزانه هر نیسان 110000 تومان می باشد.

 

از این سبزی کار در باره میزان درآمد او سوال نمودیم، ایشان ضمن رضایت از در آمد حاصله به نکات خوبی اشاره نمود و گفت: از اینکه با تراکتور خودم برای خودم کار می کنم و از نیسان خودم بار خودم را حمل می نمایم راضی هستم و خداوند متعال را شاکرم و از اینکه تعدا زیادی کارگر در کنارم به مدت 5 ماه امرار معاش می نمایند خداوند متعال را شکرگزار هستم. با کنار گذاشتن تمام هزینه ها، در هر هکتار مبلغ ده میلیوت تومان خالص برای من باقی می ماند.

 

sabzi-(3)

 

آقای بالویی، کم آبی، گرانی سوخت (شبی 100000 تومان مصرف گازوییل )، نبود کارگر بومی و عدم حمایت جهاد کشاورزی را از مشکلات در کاشت سبزی عنوان کرد.

 

در باره خسارات بارش شدید باران روز های اخیر از ایشان سوال شد که وی گفت: بارش شدید باران به سبزی خسارت زیادی وارد کرده است و ما مجبور شدیم سبزی را برداشت نکنیم چون دیگر قابل عرضه و فروش در بازار  نبودند.

 

sabzi-(9)

sabzi-(8)

sabzi-(5)

sabzi-(4)

sabzi-(6)

sabzi-(1)

sabzi-(7)

sabzi-(10)

 

تهیه گزارش: حامد خلیلی ازنی

عکاس: علی نظری

 

8 نظرات
 1. a.s.k می گوید

  آقای بالوئی خدا قوت از تلاش شما متشکریم
  ای کاش از کارگران بومی استفاده می کردید ، اینکه شرکت سیمان نیست که کارگر از بابل و …. بیارند

  1. حامد خلیلی می گوید

   با سلام، جناب آقای بالویی خیلی علاقمند بود از کارگران بومی استفاده نماید. در آن صورت روزانه هزینه ایشان کاهش پیدا می کرد و نیازمند نبود هر روز در این مسیر پر خطر رفت و آمد نماید.
   به علت فصل کار در منطقه عملا نیروی ثابت روزانه مقدور نشد و ایشان بر خلاف میل خود این تعداد کار گر را که هر روز نیاز دارد از بابل می آورد.

 2. علی علی نژاد تیلکی می گوید

  سلام، ضمن تشکر از آقای بالویی و آرزوی توفیق، در پاسخ به دوست عزیز a.s.K باید عرض کنم که ایشان در متن مصاحبه فرمودند که خودشان به کارگر بومی معتقدند ولی ظاهرا یا کارگر بومی کمبوده یا اینکه ثبات ندارند، یعنی اینکه برای مدت هفت ماه به صورت دائم همکاری نمی کنند.

 3. reza می گوید

  خسته نباشی اقای بالویی خدا قوتت بده

 4. کمال می گوید

  واقعا خسته نباشید
  ایشالله جوانان منطقه آقای بالویی رو الگوی خودشون قرار بدهند

 5. علی‌سلیمانی‌کیاسری می گوید

  بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
  خسته ناشی برادر!
  إن‌شاءاللّٰه خدا به کارت رونق بده!

 6. مجیدی می گوید

  با سلام.آقای بالویی ازدوستان قدیمی بنده میباشند و از نزدیک ایشان را میشناسم .فردی زحمتکش وخستگی ناپذیر میباشند.ازمسولین
  جهاد کشاورزی منطقه انتظار میرود جهت الگو شدن جوانان منطقه از آقای بالویی حمایت نموده و حق ایشان میباشد بعنوان کشاورز نمونه منطقه چهاردانگه در سال جاری معرفی گردند.در این راستا حمایت و زحمات خانواده و مخصوصا پسران آقای بالویی جای قدردانی دارد.

 7. كياسري می گوید

  باحجم ابي كه ايشان استفاده ميكنند فاتحه ديگر چاه هاي پاييين دست خوانده شده است واحتمالا تا يكي دو سال ديگر خشك خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.