پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

حاج محمد قاسم كلانتري نماد 40 سال خدمت صادقانه به مردم چهاردانگه

حاج محمد قاسم كلانتري فرزند محمد كاظم در سوم ارديبهشت سال 1328 ه ش در روستاي تويه دروار دامغان متولد شد.

24

 

حاج محمد قاسم كلانتري فرزند محمد كاظم در سوم ارديبهشت سال 1328 ه ش در روستاي تويه دروار  دامغان متولد شد. تا ششم ابتدايي در زادگاه خود تحصيل نمود . بعد از اتمام پایه ششم ابتدایی که در محلشان دیگر امکان ادامه تحصیل نبود و به علت علاقه به رانندگی نزد فردی که دارای مینی بوس بود و مسیر تویه دروار – دامغان مسافر کشی می نمود ، رفت تا شاگردی نماید. کلانتری از این راننده به نیکی یاد می نماید و می گوید:« راننده مینی بوس آدم بسیار معتقدی  بود و به من نیز توصیه می کرد نماز و روزه ام را به وقت  انجام داهم.»

 

ghasem-kalantari

 

تا شروع سربازی کار شاگردی انجام می داد و بعد از اتمام دوره سربازي به علت نبود شغل در زادگاهش به ساري مهاجرت می نماید.

 

آقاي كلانتري در سال 1352  بعد از احداث جاده ساري – كياسر – تلمادره با يك دسنگاه ميني بوس اقدام به جابه جايي مسافر در اين مسير خاكي و پر خطر می نماید. ايشان روزهايي را به ياد می آورد كه بارها با تراكتور مجبور مي شد ماشين را از گل و لاي  خارج نمايد و به مسير خود ادامه دهد.

 

یا رفت برگشت ایشان نزدیک به یک شبانه روز طول می کشید و در برف و سرما گیر می کرد. اما او همچنان صادقانه کار خود را انجام می داد.

 

حاج محمد قاسم كلانتري در سال 1357  يك دستگاه اتوبوس را جايگزين مینی بوس  نمود و تا امروز اين خدمت رساني بدون وقفه در حال انجام مي باشد.

 

حاج قاسم كلانتري به رعايت قانون،  صبوري ، پاك دستي، نظم ، امانت داري و پاك چشم شهره است.  تمام مردم  قدر شناس بخش چهاردانگه  از او و خدماتش به نيكي ياد مي كنند. به علت رعایت قوانین تا کنون تصادفی نداشته و سازمان پایانه ها او را بارها  مورد تقدیر قرار داد.

 

آقاي كلانتري اولين نفري است كه يك دستگاه اتوبوس براي جابه جايي مسافر بين ساري و دامغان در مسير ساري – دامغان قرار داد. هنوز هم يك دستگاه اتوبوس ايشان در مسير ساري – سمنان در خدمت مردم و مسافرين دو استان مازندران و سمنان مي باشد.

 

حاج قاسم كلانتري حقوق مسافر را كاملا رعايت نموده در موقع رفت و آمد منظم  بوده و حتي روز هايي كه به علت بيماري و خرابي ماشين خودش نتوانست در مسير حضور داشته باشد فرد ديگري را جايگزين خود مي نمود تا مسافران دچار مشكل نشوند.

 

حاج قاسم كلانتري در عرصه زندگي نيز آدم بسيار موفقي مي باشد. او توانست فرزندانی تحصیل کرده تحویل جامعه دهد. او،  بزرگترین سرمایه خود را فرزندانش می داند که توانست آنها را به مدارج علمی  برساند که همه آنها در حال خدمت به مردم هستند. و او همه ی این ها را از الطاف خداوند می داند.

 

کلانتری داراي چهار پسر ، يك دختر و چهار نوه مي باشد.

سعید کلانتری دارای مدرک فوق تخصص عفوني بوده در بيمارستان امام خمینی تهران مشغول خدمت است.

محمد کلانتری داراي مدرك دكتراي كامپيوتر از دانشگاه امير كبير بوده و در حال حاضر استاد دانشگاه شهيد رجايي تهران مي باشد.

مجید کلانتری دارای فوق ليسانس حسابداري بوده و در يكي از شعبه هاي بانك ملي ساري مشغول خدمت است.

حجت کلانتری داراي ليسانس مترجمي زبان و فوق ليساني گردشگري بوده و استاد دانشگاه پيام نور قايم شهر مي باشد.

تنها دخترش فرشته کلانتری داراي ليسانس مامايي بوده و در بيمارستان امام ساري مشغول خدمت است.

 

آقای کلانتری می گوید: به علت سختی شغل رانندگی هیچ وقت راضی نبودم بچه های من به این سمت بیایند. حتی هیچ وقت بچه های خودم را وادار نمی کردم ماشین را تمیز نمایند ،خودم این کار را انجام می دادم.

 

حاج  قاسم کلانتری می گوید: « در مشاغل عمومی آدم باید اهل گذشت باشد.» و همین گذشت ایشان باعث شده است تا مورد احترام همگان باشد.

 

حاج قاسم كلانتري هدف خود را خدمت به مردم محروم و روستايي منطقه چهاردانگه و استان مازندران و سمنان  مي داند.

 

حاجی  کلانتری خاطرات تلخ و شیرین زیادی در طول مدت خدمت دارد. ايشان در خاطرات خود روزهايي را به ياد دارد كه خانم پا به ماهي در اتوبوس او زايمان نمود و او مي گويد اين خاطره براي او سه بار تكرار شده است.

 

یا روزی که مقام معظم رهبری  به چهاردانگه سفر نمود بود می گوید: « من دو نفر پیر زن سوار نموده بودم و تا گردنه کلکنار آمدم ناگهان بالای سرم دیدم هلی کوپتر در حال دور زدن است، متوجه شدم هلی کوپتر با توجه به وضعیت هوا نمی تواند به مسیر خود ادامه دهد. گفتم شاید به کمک من نیاز داشته باشند. سریع به تلمادره برگشت نمودم  دیدم هلی کوپتر نشست ، همراهان رهبر معظم از هلی کوپتر پیاده شدند ، تمام همراهان رهبر که نزدیک به هفتاد نفر بودند  سوار اتوبوس من شدند و رهبر سوار پاترول شدند و به سمت ساری حرکت نمودیم.وقتی همراهان رهبر را به استانداری رساندم مبلغی به عنوان کرایه دادند که من آن را نپذیرفتم و گفتم من برای کرایه این کار را انجام ندادم.»

 

در ایام جنگ بارها رزمندگان اسلام با اتوبوس های او  عازم جبهه های جنگ شدند و همچنین بعد از اتمام جنگ، اردو های راهیان نور را به مناطق جنگی می برد. به همین علت بار ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت.

اتوبوس ایشان اکنون نیز در مسیر ساری – کیاسر – تلمادره مشغول خدمت رسانی به مردم  محروم چهاردانگه می باشد.

 

خاطراتی از مسافران آقای حاج قاسم کلانتری

در این قسمت به دو خاطره در مورد ایشان اشاره می نمایم

 

مهدی سلطانی در باره کلانتری می گوید :« کلاس پنجم در روستای اسکارد درس می خواندم و هر روز باید مسیر روستای دیدو به اسکارد را طی می نمودم. برای رفت آمد مجبور بودیم سوار اتوبوس  ایشان شویم بعضی مواقع پیش می آمد به علت مسافر زیاد جایی حتی برای سرپاه ایستادن نبود، اما آقای کلانتری اگر جا نداشت مردم عادی را سوار نمی کرد،  اما ما دانش آموزان را هر طوری بود جابه جا می کرد تا به کلاس برسیم.»

 

محمد رضا مهدی نژاد می گوید: «موقعی که ما در مدارس پشتکوه خدمت می کردیم ماشینی برای ایاب و ذهاب  نبود و مابا اتوبوس آقای کلانتری رفت و آمد می کردیم. بعضی مواقع  چند کیسه کتاب و  وسایل مدرسه را داخل ماشین آقای کلانتری می گذاشتیم تا آنها را برای دانش آموزان ببریم ،  اما ایشان هیچ وقت بابت کتاب و  لوازم دانش آموزان از ما کرایه نمی گرفت»

 

در پایان پایگاه خبری چهاردانگه ساری از ایشان  به خاطر خدمت صادقانه به مردم منطقه تقدیر و تشکر بعمل می آورد و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت از خداوند متعال مسئلت دارد.

 

24 نظرات
 1. ساداتي تيله بني می گوید

  خدا حفظش كند خيلي مرد شريف و با اخلاق بوده است. آنچه كه در مورد اخلاق و رفتارش گفته شده، خيلي بيشتر از اينها است اين مرد.

 2. امیر کیاسری می گوید

  خداوند حفظش کنه وامیدوارم الگویی برای راننده های منطقه باشه.

 3. عباس رمضانی مزدی می گوید

  واقعا جای تقدیر داره
  حاجی کلانتری اخلاق و احترام و بزرگ منشی و … رو به همه ثابت کردند .
  باید بیشتر از اینها ازش تقدیر شود .
  از فرزندان حاجی هم باید تقدیر کرد که با یان مدارک عالی خودشون زحمات پدر و مادرشون رو جبران کردند
  خانواده چنین افرادی واسه چهاردانگه افتخار هستند

 4. سید روح الله شجاعی می گوید

  با سلام هرکسی خارج از محدوده چهاردانگه مخاطب شما باشه شاید به خاطر درج چنین مطالبی ایراد بگیره و بگه چرا به مطالب جدی تری نمی پردازید؟ اما بیشتر اهالی چهاردانگه این آقا رو می شناسن و خاطرات خوبی با آقای کلانتری دارند و شما به عنوان رسانه ای محلی به خوبی علایق مردم را شناختید و من بابت این هنر مخاطب شناسی به شما صمیمانه تبریک می گم. آرزومند سربلندی شما

  1. موسوی می گوید

   آقای سید روح اله عزیز
   من نمی دانم چهاردانگه نیوز دیگر چه کار باید بکند چه مطلب جدی مورد نظر شماست
   از مناطق تفریحی و توریستی چهاردانگه به همراه معرفی تصاویر و حتی مشکلاتش و همچنین انتقاد از عملکرد مسولین که کار می نماید
   گزارش تصویری از اکثر برنامه های چهاردانگه کار می کنند
   مقاله های انتقادی اقای ازموده که صحبتی توش نیست
   معرفی روستاها امام زاده ها و…
   حالا منظور شما از مطالب جدی تر چیست را نمی دانم

  2. محمدکیاسری می گوید

   از نظر محتوا و مخاطب، چهاردانگه نیوز از همولایتی که خیلی بهتر و بیشتره. تازه چهاردانگه نیوز همیشه طرفدار مردم بوده و از هیچ جناح سیاسی طرفداری نمیکنه.

  3. علی نظری می گوید

   به نظر میرسه که بعضی از دوستان متوجه منظور آقا سید روح الله نشدن، ایشون در واقع شناخت خوب چهاردانگه نیوز از مخاطبانش رو تحسین کرده. آقای شجاعی پرداختن به مسائل جدی تر رو از زبان یک غیر چهاردانگه ای گفته.

 5. بــــــــاران می گوید

  خیلی انسان شریف و باگذشتی هست. امیدوارم الگوی خوبـــــــــــــــــــــــــــی برای رانندگان منطقه چهاردانگه باشد.

 6. همشهری می گوید

  احسنت خدا حفظش کنه

 7. اهنگری می گوید

  درود بر چنین انسان پرتلاشی که صادقانه در حال خدمت می باشد در روستای ازنی هم آقای فرج عنایتی سالهاست با یک دستگاه مینی بوس در حال خدمت است.

 8. ابوالفضل قنبرنژاد می گوید

  سلام و درود بر این مرد بزرگ !

  اما جای یک فریم عکس از اتوبوس افسانه ای او خیلی خیلی خالیه !

 9. خطپه می گوید

  هفته ای 2 بار برای دیدن مـــــــــادر شوهر و جــــــــــــــــاری عزیزم میام ساری. همیشه با اتوبوس ایشان به ساری میام، خیلی انسان بزرگ و شریفی هستند.

 10. ح ف می گوید

  انسانهای شریف و بزرگ ، فراموش نمی شوند . شاید به نظر برسه ما حالا احتیاجی به ایشان نداریم اما خدماتشون رو فراموش نخواهیم کردو برای سلامتی او و خانواده اش دعا خواهیم کرد.

 11. سید جواد درخشان می گوید

  منطقه پشتکوه مدیون زحمات این مردشریفه انشاالله عاقبت به خیر باشه

 12. سید روح الله شجاعی می گوید

  ممنون از آقای نظری عزیز به خاطر توضیحات خوبشون.
  جناب موسوی عزیز رسانه با توجه به موقعیت و شرایطی که درش قرار گرفته کارکردش تعریف میشه .به زبان ساده تر از چهاردانگه نیوز توقعی جز این نمیره که به موضوعات این بخش از استان بپردازه ولو کم اهمیت! بالاخره باید بپذیریم که در جایی زندگی می کنیم که درش موقعیت های مختلفی برامون پیش میاد و همه ما تجاربی را می اندوزیم. شما هم به عنوان یک کاربر و مخاطب این رسانه سعی کن از فضا و موقعیتت برای رشد منطقه استفاده کنی.

  اما آقای محمد کیاسری که شمارو نمی شناسم.
  گفتی از همولایتی بهتره ، اون هم قابل احترامه! شما خودت چه کمکی می تونی به دوستان بکنی؟ بیا پای کار. بد نیست اتفاقا طرفدار جناح خاصی هم باشه و از وضعیت دو رو برش هم انتقاد بکنه. رسانه خنثی بدرد لای جرز هم نمی خوره. البته دوستان ما در این سایت سرور ما هستن و کارشون رو خیلی بهتر از ما بلدن. پس دوست خوبم به جای گارد گرفتن کمک کن.

 13. موسوی می گوید

  این مطلب مگر اختصاصی چهاردانگه نیوز نیست؟
  اگر هست پس چرا سایت ارانیوز این مطلب رو به نقل از یک وبلاگ زده؟
  اگر نیست چرا چهاردانگه نیوز به نقل از اون وبلاگ نزده؟
  البته اون وبلاگ رو نتونستم پیدا کنم

  1. حامد خليلي ازني می گوید

   آقای موسوی عزیز ضمن تشکر از دقت نظر شما این کار اختصاصی چهاردانگه نیوز بوده و این جانب حامد خلیلی ازنی چند جلسه حتی منزل آقای کلانتری مزاحم ایشان شدم و این مطلب را تنظیم نمودم.

 14. سلطانی سیدمحمدحسین(مهدی) می گوید

  نامداری،بی نیک نامی به پشیزی هم نمی ارزد.((حکیم ارد بزرگ ))
  آقای کلانتری مصداق کامل نیکنامی در نگاه هرکسی است که اورا میشناسد.واقعا خود آدم می ماند که چطو میشود از خدمات شایسته این نیکنامان تقدیر کرد. خداوند انشا … عاقبت به خیرش کند. خدمت رسانی به خلق الله فقط در مسئولیتهای اداری نیست. ما خدمات خالصانه این مرد بزرگ را ارج می نهیم و آنرا والاتر از مسئولین تراز اول استانمان میدانیم البته اگر خدمتی کرده باشند. از سایت 4 دانگه نیوز به ویژه از آقای خلیلی که در معرفی این مرد بزرگ ، خوشنام و خدمتگزار همت نمودند تشکر مینماییم.شما هم انشاا… عاقبت به خیر شوید.

 15. نوراله می گوید

  یادش بخیر دلم آرزو مونده بود توی اتوبوس رو صندلی بشینم همیشه سرپا از ساری تا قهوه خانه فرهاد کردان

 16. میرشفیعی می گوید

  حاج قاسم کلانتری نماد بارز خدمت به مردم چهاردانگه میباشند خدا حفظشون کنه

 17. وجیه می گوید

  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است آقای کلانتری نمونه بارز نظم و انظباط در کارش میباشد و بهترین مصداق عشق به کار همیشه وقتی که به ماشینش در حال رفت در کیاسر نگاه میکردم ساعت 10 و در برگشت ساعت 13.45

 18. خلیلی می گوید

  حاج قاسم کلانتری نمونه ای کامل از اخلاق، ادب اسلامی و صبر و تحمل می باشد.

 19. حسینی می گوید

  در بخش چهاردانگه هیچ کس به اندازه ایشان به مردم خدمت صادقانه انجام نداده است

 20. علی می گوید

  حاج قاسم نمونه کامل اخلاق، ادب و خدمت و مردم داری می باشد. از پایگاه خبری چهاردانگه نیوز برای پرداختن به ایشان سپاسگزارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.