کد خبر:13530
پ
ghasem-kalantari

حاج محمد قاسم کلانتری نماد ۴۰ سال خدمت صادقانه به مردم چهاردانگه

حاج محمد قاسم کلانتری فرزند محمد کاظم در سوم اردیبهشت سال ۱۳۲۸ ه ش در روستای تویه دروار دامغان متولد شد.

 

حاج محمد قاسم کلانتری فرزند محمد کاظم در سوم اردیبهشت سال ۱۳۲۸ ه ش در روستای تویه دروار  دامغان متولد شد. تا ششم ابتدایی در زادگاه خود تحصیل نمود . بعد از اتمام پایه ششم ابتدایی که در محلشان دیگر امکان ادامه تحصیل نبود و به علت علاقه به رانندگی نزد فردی که دارای مینی بوس بود و مسیر تویه دروار – دامغان مسافر کشی می نمود ، رفت تا شاگردی نماید. کلانتری از این راننده به نیکی یاد می نماید و می گوید:« راننده مینی بوس آدم بسیار معتقدی  بود و به من نیز توصیه می کرد نماز و روزه ام را به وقت  انجام داهم.»

 

ghasem-kalantari

 

تا شروع سربازی کار شاگردی انجام می داد و بعد از اتمام دوره سربازی به علت نبود شغل در زادگاهش به ساری مهاجرت می نماید.

 

آقای کلانتری در سال ۱۳۵۲  بعد از احداث جاده ساری – کیاسر – تلمادره با یک دسنگاه مینی بوس اقدام به جابه جایی مسافر در این مسیر خاکی و پر خطر می نماید. ایشان روزهایی را به یاد می آورد که بارها با تراکتور مجبور می شد ماشین را از گل و لای  خارج نماید و به مسیر خود ادامه دهد.

 

یا رفت برگشت ایشان نزدیک به یک شبانه روز طول می کشید و در برف و سرما گیر می کرد. اما او همچنان صادقانه کار خود را انجام می داد.

 

حاج محمد قاسم کلانتری در سال ۱۳۵۷  یک دستگاه اتوبوس را جایگزین مینی بوس  نمود و تا امروز این خدمت رسانی بدون وقفه در حال انجام می باشد.

 

حاج قاسم کلانتری به رعایت قانون،  صبوری ، پاک دستی، نظم ، امانت داری و پاک چشم شهره است.  تمام مردم  قدر شناس بخش چهاردانگه  از او و خدماتش به نیکی یاد می کنند. به علت رعایت قوانین تا کنون تصادفی نداشته و سازمان پایانه ها او را بارها  مورد تقدیر قرار داد.

 

آقای کلانتری اولین نفری است که یک دستگاه اتوبوس برای جابه جایی مسافر بین ساری و دامغان در مسیر ساری – دامغان قرار داد. هنوز هم یک دستگاه اتوبوس ایشان در مسیر ساری – سمنان در خدمت مردم و مسافرین دو استان مازندران و سمنان می باشد.

 

حاج قاسم کلانتری حقوق مسافر را کاملا رعایت نموده در موقع رفت و آمد منظم  بوده و حتی روز هایی که به علت بیماری و خرابی ماشین خودش نتوانست در مسیر حضور داشته باشد فرد دیگری را جایگزین خود می نمود تا مسافران دچار مشکل نشوند.

 

حاج قاسم کلانتری در عرصه زندگی نیز آدم بسیار موفقی می باشد. او توانست فرزندانی تحصیل کرده تحویل جامعه دهد. او،  بزرگترین سرمایه خود را فرزندانش می داند که توانست آنها را به مدارج علمی  برساند که همه آنها در حال خدمت به مردم هستند. و او همه ی این ها را از الطاف خداوند می داند.

 

کلانتری دارای چهار پسر ، یک دختر و چهار نوه می باشد.

سعید کلانتری دارای مدرک فوق تخصص عفونی بوده در بیمارستان امام خمینی تهران مشغول خدمت است.

محمد کلانتری دارای مدرک دکترای کامپیوتر از دانشگاه امیر کبیر بوده و در حال حاضر استاد دانشگاه شهید رجایی تهران می باشد.

مجید کلانتری دارای فوق لیسانس حسابداری بوده و در یکی از شعبه های بانک ملی ساری مشغول خدمت است.

حجت کلانتری دارای لیسانس مترجمی زبان و فوق لیسانی گردشگری بوده و استاد دانشگاه پیام نور قایم شهر می باشد.

تنها دخترش فرشته کلانتری دارای لیسانس مامایی بوده و در بیمارستان امام ساری مشغول خدمت است.

 

آقای کلانتری می گوید: به علت سختی شغل رانندگی هیچ وقت راضی نبودم بچه های من به این سمت بیایند. حتی هیچ وقت بچه های خودم را وادار نمی کردم ماشین را تمیز نمایند ،خودم این کار را انجام می دادم.

 

حاج  قاسم کلانتری می گوید: « در مشاغل عمومی آدم باید اهل گذشت باشد.» و همین گذشت ایشان باعث شده است تا مورد احترام همگان باشد.

 

حاج قاسم کلانتری هدف خود را خدمت به مردم محروم و روستایی منطقه چهاردانگه و استان مازندران و سمنان  می داند.

 

حاجی  کلانتری خاطرات تلخ و شیرین زیادی در طول مدت خدمت دارد. ایشان در خاطرات خود روزهایی را به یاد دارد که خانم پا به ماهی در اتوبوس او زایمان نمود و او می گوید این خاطره برای او سه بار تکرار شده است.

 

یا روزی که مقام معظم رهبری  به چهاردانگه سفر نمود بود می گوید: « من دو نفر پیر زن سوار نموده بودم و تا گردنه کلکنار آمدم ناگهان بالای سرم دیدم هلی کوپتر در حال دور زدن است، متوجه شدم هلی کوپتر با توجه به وضعیت هوا نمی تواند به مسیر خود ادامه دهد. گفتم شاید به کمک من نیاز داشته باشند. سریع به تلمادره برگشت نمودم  دیدم هلی کوپتر نشست ، همراهان رهبر معظم از هلی کوپتر پیاده شدند ، تمام همراهان رهبر که نزدیک به هفتاد نفر بودند  سوار اتوبوس من شدند و رهبر سوار پاترول شدند و به سمت ساری حرکت نمودیم.وقتی همراهان رهبر را به استانداری رساندم مبلغی به عنوان کرایه دادند که من آن را نپذیرفتم و گفتم من برای کرایه این کار را انجام ندادم.»

 

در ایام جنگ بارها رزمندگان اسلام با اتوبوس های او  عازم جبهه های جنگ شدند و همچنین بعد از اتمام جنگ، اردو های راهیان نور را به مناطق جنگی می برد. به همین علت بار ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت.

اتوبوس ایشان اکنون نیز در مسیر ساری – کیاسر – تلمادره مشغول خدمت رسانی به مردم  محروم چهاردانگه می باشد.

 

خاطراتی از مسافران آقای حاج قاسم کلانتری

در این قسمت به دو خاطره در مورد ایشان اشاره می نمایم

 

مهدی سلطانی در باره کلانتری می گوید :« کلاس پنجم در روستای اسکارد درس می خواندم و هر روز باید مسیر روستای دیدو به اسکارد را طی می نمودم. برای رفت آمد مجبور بودیم سوار اتوبوس  ایشان شویم بعضی مواقع پیش می آمد به علت مسافر زیاد جایی حتی برای سرپاه ایستادن نبود، اما آقای کلانتری اگر جا نداشت مردم عادی را سوار نمی کرد،  اما ما دانش آموزان را هر طوری بود جابه جا می کرد تا به کلاس برسیم.»

 

محمد رضا مهدی نژاد می گوید: «موقعی که ما در مدارس پشتکوه خدمت می کردیم ماشینی برای ایاب و ذهاب  نبود و مابا اتوبوس آقای کلانتری رفت و آمد می کردیم. بعضی مواقع  چند کیسه کتاب و  وسایل مدرسه را داخل ماشین آقای کلانتری می گذاشتیم تا آنها را برای دانش آموزان ببریم ،  اما ایشان هیچ وقت بابت کتاب و  لوازم دانش آموزان از ما کرایه نمی گرفت»

 

در پایان پایگاه خبری چهاردانگه ساری از ایشان  به خاطر خدمت صادقانه به مردم منطقه تقدیر و تشکر بعمل می آورد و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت از خداوند متعال مسئلت دارد.

 

دیدگاه کاربران ۲۴ دیدگاه
 • ساداتي تيله بني ۲۴ دی ۱۳۹۳ / ۱۴:۳۰
  0 0

  خدا حفظش کند خیلی مرد شریف و با اخلاق بوده است. آنچه که در مورد اخلاق و رفتارش گفته شده، خیلی بیشتر از اینها است این مرد.

 • امیر کیاسری ۲۴ دی ۱۳۹۳ / ۲۰:۰۳
  0 0

  خداوند حفظش کنه وامیدوارم الگویی برای راننده های منطقه باشه.

 • عباس رمضانی مزدی ۲۴ دی ۱۳۹۳ / ۲۳:۰۳
  0 0

  واقعا جای تقدیر داره
  حاجی کلانتری اخلاق و احترام و بزرگ منشی و … رو به همه ثابت کردند .
  باید بیشتر از اینها ازش تقدیر شود .
  از فرزندان حاجی هم باید تقدیر کرد که با یان مدارک عالی خودشون زحمات پدر و مادرشون رو جبران کردند
  خانواده چنین افرادی واسه چهاردانگه افتخار هستند

 • سید روح الله شجاعی ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۰:۵۳
  0 0

  با سلام هرکسی خارج از محدوده چهاردانگه مخاطب شما باشه شاید به خاطر درج چنین مطالبی ایراد بگیره و بگه چرا به مطالب جدی تری نمی پردازید؟ اما بیشتر اهالی چهاردانگه این آقا رو می شناسن و خاطرات خوبی با آقای کلانتری دارند و شما به عنوان رسانه ای محلی به خوبی علایق مردم را شناختید و من بابت این هنر مخاطب شناسی به شما صمیمانه تبریک می گم. آرزومند سربلندی شما

  • موسوی ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۲۳:۳۴
   0 0

   آقای سید روح اله عزیز
   من نمی دانم چهاردانگه نیوز دیگر چه کار باید بکند چه مطلب جدی مورد نظر شماست
   از مناطق تفریحی و توریستی چهاردانگه به همراه معرفی تصاویر و حتی مشکلاتش و همچنین انتقاد از عملکرد مسولین که کار می نماید
   گزارش تصویری از اکثر برنامه های چهاردانگه کار می کنند
   مقاله های انتقادی اقای ازموده که صحبتی توش نیست
   معرفی روستاها امام زاده ها و…
   حالا منظور شما از مطالب جدی تر چیست را نمی دانم

  • محمدکیاسری ۲۶ دی ۱۳۹۳ / ۱۳:۳۹
   0 0

   از نظر محتوا و مخاطب، چهاردانگه نیوز از همولایتی که خیلی بهتر و بیشتره. تازه چهاردانگه نیوز همیشه طرفدار مردم بوده و از هیچ جناح سیاسی طرفداری نمیکنه.

  • علی نظری ۲۶ دی ۱۳۹۳ / ۱۷:۴۴
   0 0

   به نظر میرسه که بعضی از دوستان متوجه منظور آقا سید روح الله نشدن، ایشون در واقع شناخت خوب چهاردانگه نیوز از مخاطبانش رو تحسین کرده. آقای شجاعی پرداختن به مسائل جدی تر رو از زبان یک غیر چهاردانگه ای گفته.

 • بــــــــاران ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۱:۰۸
  0 0

  خیلی انسان شریف و باگذشتی هست. امیدوارم الگوی خوبـــــــــــــــــــــــــــی برای رانندگان منطقه چهاردانگه باشد.

 • همشهری ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۸:۵۶
  0 0

  احسنت خدا حفظش کنه

 • اهنگری ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۱۳:۰۴
  0 0

  درود بر چنین انسان پرتلاشی که صادقانه در حال خدمت می باشد در روستای ازنی هم آقای فرج عنایتی سالهاست با یک دستگاه مینی بوس در حال خدمت است.

 • ابوالفضل قنبرنژاد ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۲۰:۳۶
  0 0

  سلام و درود بر این مرد بزرگ !

  اما جای یک فریم عکس از اتوبوس افسانه ای او خیلی خیلی خالیه !

 • خطپه ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۲۱:۴۷
  0 0

  هفته ای ۲ بار برای دیدن مـــــــــادر شوهر و جــــــــــــــــاری عزیزم میام ساری. همیشه با اتوبوس ایشان به ساری میام، خیلی انسان بزرگ و شریفی هستند.

 • ح ف ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۲۲:۲۱
  0 0

  انسانهای شریف و بزرگ ، فراموش نمی شوند . شاید به نظر برسه ما حالا احتیاجی به ایشان نداریم اما خدماتشون رو فراموش نخواهیم کردو برای سلامتی او و خانواده اش دعا خواهیم کرد.

 • سید جواد درخشان ۲۷ دی ۱۳۹۳ / ۲۰:۳۶
  0 0

  منطقه پشتکوه مدیون زحمات این مردشریفه انشاالله عاقبت به خیر باشه

 • سید روح الله شجاعی ۲۸ دی ۱۳۹۳ / ۲:۳۳
  0 0

  ممنون از آقای نظری عزیز به خاطر توضیحات خوبشون.
  جناب موسوی عزیز رسانه با توجه به موقعیت و شرایطی که درش قرار گرفته کارکردش تعریف میشه .به زبان ساده تر از چهاردانگه نیوز توقعی جز این نمیره که به موضوعات این بخش از استان بپردازه ولو کم اهمیت! بالاخره باید بپذیریم که در جایی زندگی می کنیم که درش موقعیت های مختلفی برامون پیش میاد و همه ما تجاربی را می اندوزیم. شما هم به عنوان یک کاربر و مخاطب این رسانه سعی کن از فضا و موقعیتت برای رشد منطقه استفاده کنی.

  اما آقای محمد کیاسری که شمارو نمی شناسم.
  گفتی از همولایتی بهتره ، اون هم قابل احترامه! شما خودت چه کمکی می تونی به دوستان بکنی؟ بیا پای کار. بد نیست اتفاقا طرفدار جناح خاصی هم باشه و از وضعیت دو رو برش هم انتقاد بکنه. رسانه خنثی بدرد لای جرز هم نمی خوره. البته دوستان ما در این سایت سرور ما هستن و کارشون رو خیلی بهتر از ما بلدن. پس دوست خوبم به جای گارد گرفتن کمک کن.

 • موسوی ۲۸ دی ۱۳۹۳ / ۲۰:۳۸
  0 0

  این مطلب مگر اختصاصی چهاردانگه نیوز نیست؟
  اگر هست پس چرا سایت ارانیوز این مطلب رو به نقل از یک وبلاگ زده؟
  اگر نیست چرا چهاردانگه نیوز به نقل از اون وبلاگ نزده؟
  البته اون وبلاگ رو نتونستم پیدا کنم

  • حامد خليلي ازني ۲۸ دی ۱۳۹۳ / ۲۰:۴۶
   0 0

   آقای موسوی عزیز ضمن تشکر از دقت نظر شما این کار اختصاصی چهاردانگه نیوز بوده و این جانب حامد خلیلی ازنی چند جلسه حتی منزل آقای کلانتری مزاحم ایشان شدم و این مطلب را تنظیم نمودم.

 • سلطانی سیدمحمدحسین(مهدی) ۲۹ دی ۱۳۹۳ / ۲:۱۹
  0 0

  نامداری،بی نیک نامی به پشیزی هم نمی ارزد.((حکیم ارد بزرگ ))
  آقای کلانتری مصداق کامل نیکنامی در نگاه هرکسی است که اورا میشناسد.واقعا خود آدم می ماند که چطو میشود از خدمات شایسته این نیکنامان تقدیر کرد. خداوند انشا … عاقبت به خیرش کند. خدمت رسانی به خلق الله فقط در مسئولیتهای اداری نیست. ما خدمات خالصانه این مرد بزرگ را ارج می نهیم و آنرا والاتر از مسئولین تراز اول استانمان میدانیم البته اگر خدمتی کرده باشند. از سایت ۴ دانگه نیوز به ویژه از آقای خلیلی که در معرفی این مرد بزرگ ، خوشنام و خدمتگزار همت نمودند تشکر مینماییم.شما هم انشاا… عاقبت به خیر شوید.

 • نوراله ۲۹ دی ۱۳۹۳ / ۷:۳۵
  0 0

  یادش بخیر دلم آرزو مونده بود توی اتوبوس رو صندلی بشینم همیشه سرپا از ساری تا قهوه خانه فرهاد کردان

 • میرشفیعی ۲۹ دی ۱۳۹۳ / ۱۷:۳۰
  0 0

  حاج قاسم کلانتری نماد بارز خدمت به مردم چهاردانگه میباشند خدا حفظشون کنه

 • وجیه ۳۰ دی ۱۳۹۳ / ۱۱:۲۰
  0 0

  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است آقای کلانتری نمونه بارز نظم و انظباط در کارش میباشد و بهترین مصداق عشق به کار همیشه وقتی که به ماشینش در حال رفت در کیاسر نگاه میکردم ساعت ۱۰ و در برگشت ساعت ۱۳.۴۵

 • خلیلی ۲۲ آبان ۱۳۹۴ / ۱۴:۵۱
  0 0

  حاج قاسم کلانتری نمونه ای کامل از اخلاق، ادب اسلامی و صبر و تحمل می باشد.

 • حسینی ۲۲ آبان ۱۳۹۴ / ۱۴:۵۲
  0 0

  در بخش چهاردانگه هیچ کس به اندازه ایشان به مردم خدمت صادقانه انجام نداده است

 • علی ۲۵ دی ۱۳۹۴ / ۲۳:۵۸
  0 0

  حاج قاسم نمونه کامل اخلاق، ادب و خدمت و مردم داری می باشد. از پایگاه خبری چهاردانگه نیوز برای پرداختن به ایشان سپاسگزارم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید