پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تورهای گردشگری مختلط در چهاردانگه

کاش من هم یک کاشانی بودم و مسئولانی اینچنینی داشتم، کاش دادخواهی ضرورت گردشگری دینی و اسلامی و مبارزه با ناهنجاری اخلاقی در تورهای گردشگری در جنگل‌های شمال به گوش مسئولان می‌رسید.

7

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از  خبرنگار بلاغ، مازندران مقصد بسیاری از گردشگرانی است که از هر شهر و دیاری وارد این استان می‌شوند و در هر کوی و برزن، جنگل، دریا، دشت و جلگه بیتوته کرده و اقدام به گذران تعطیلات یا ایام فراغت می‌کنند.

 

دیار علویان و مردمان متدین و مومن آن نیز تا آنجایی که شرایط اجازه دهد، حق میزبانی را اجابت می‌کنند و سعی می‌کنند به مهمانان و مسافران خوش بگذرد.

 

اما آنچه که دیده می‌شود نامهربانی مهمانان با میزبانان است، بماند که میزبان زباله‌های رهاشده در جنگل، کوه، دشت، دریا و حتی شهر را تحمل می‌کند، ترافیک را تحمل می‌کند، شاهد انواع و اقسام ناهنجاری‌های اخلاقی است و این ناهنجاری‌ها نه یک‌بار بلکه صد بار و صدها بار دیده شده و می‌شود.

 

اما کاش صدایی هم باشد و با مردم در کنار رسانه‌ها هم‌نوا شود، هرچند ائمه جمعه و جماعات استان در ایام تابستان از ناهنجاری‌های اخلاقی در دریا تذکر می‌دادند و خواستار برخورد قاطع مسئولان قضایی و انتظامی به این ناهنجاری‌ها بودند اما کمتر شاهد برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی بودیم.

 

نمونه بارز گردشگری مختلط را چندی قبل در جنگل‌های سنگده دودانگه شاهد بودیم، جوانانی با ۲۰ تا ۲۵ اتوبوس به‌صورت مختلط با پوشش‌های زننده و به‌اصطلاح معروف تگزاسی که ظاهراً از کرج به مازندران آمده بودند، در قالب گردشگری به‌صورت تور با آهنگ‌های ناموزون آن هم در ایام عزا.

 

مسئله‌ای که شاید دردناک‌تر از حادثه‌ای بود که در مرنجاب کاشان اتفاق افتاد اما رنجیدن مردم مرنجاب موجب واکنش مسئولانه در این بخش شد اما در مازندران از این دست اتفاقات بسیار فراوان رخ می‌دهد حتی در ایام تعطیلات ملی و مذهبی در تعطیلاتی که با هویت دینی و اسلامی و ملی‌ما عجین شده است اما گردشگران و مسافران از پایتخت با پیدا کردن جای‌جای نقاط گردشگری در استان، اخلاق، شرف، حیثیت و فرهنگ مردمان دیار علویان را با بی‌توجهی و رفتارهای هنجارشکنانه جریحه‌دار می‌کنند اما سکوت جانکاهی از مسئولان دیده می‌شود.

تورهای گردشگری مختلط در دریا و شنا کردن به‌صورت مختلط اتفاق تازه‌ای نیست اما در تابستان و بهار مازندران، فراوان دیده می‌شود اما آنچه که در قالب اعتراض از سوی مردم و تریبون‌های نماز جمعه شنیده می‌شود، کمتر کارگر است و این تورهایی مختلط به‌صورت مختلف در استان آشیانه کرده است.

از نزدیک‌ترین نقطه گردشگری استان تا دورترین و در واقع بکرترین نقاط استان، چشمه آب معدنی سورت ناب‌ترین منطقه گردشگری استان نیز طی این سال‌ها از گذرگاه تورهای گردشگری مختلط در امان نبود و جوانانی با پوشش‌های نامناسب امنیت اخلاقی این منطقه را زیرسوال می‌بردند تا جایی که بومیان در ابتدا تصور می‌کردند این گروه‌های مختلط که عموماً جوانان ۱۵ تا ۲۰ و ۲۵ ساله‌اند، خارجی هستند و حتی ایرانی نبودند اما وقتی با آنها هم‌کلام شدند، متوجه شدند که این‌ها از فلان شهر و دیار کشور به این منطقه آمده‌اند، فقط لب می‌گزیدند و از خدا طلب کمک می‌کردند، شاید رنجش خاطر این افراد بیشتر از اهالی مرنجاب بود اما کسی نبود که به دلشکستگی این مردمان پاسخ دهد؛ گردشگری ناهنجار در شمال نیز غوغا می‌کند اما با شنیدن خبر جلوگیری از گردشگری مختلط در مرنجاب آرزو کردیم کاش ما هم مرنجابی بودیم.

 

7 نظرات
 1. عاشق چهاردانگه می گوید

  چهاردانگه نیوز خسته نباشید از اینکه این گزارش رو تهیه کرده اید،
  بد نیست یه گزارشی هم از علت و ریشه این کارها تهیه کنید، یه گزارشی از هزاران زوجی که ماهها واسه ۳ میلیون ت وام ازدواج تو صف بانک منتظرند، یه گزارشی از هزاران جوان تحصیل کرده که بیکارند و منتظرن کاری جور بشه و ازدواج کنند،تهیه کنید. یه گزارش از نبود امکانات مناسب برای تفریح و ورزش تو شهرها تهیه کنید.
  همش هم ظاهر قضیه برامون مهمه. کجا داریم میریم خدا میدونه

 2. کاربر می گوید

  به زور وضع ظاهر درست کردن که مشکلی درست نمیکنه حکایت پدری است که خرج تحصیل فرزند و کتاب و دفتز را نمیداد و انتظار نمره ۲۰ از فرزند داشت در ثانی اگر یک گروه امدن که مختلط بودند ایا مشکل اینطور حل میشود که برخورد کنیم بگیر و ببند داشته باشیم اگر اینطور بود که از دیر باز باید جواب میداد که همه مطلع هستیم که نشد این که اسباب و علل را بررسی کنیم همیشه میگوییم چرا چرا چرا — افتادن بار از داخل کامیون به بیرون علت ان بد چیدن بار به داخل کامیون بود –ما بد چیدیم تا اخر مقصد چیزی دستمان را نمیگیرد باید در برنامه های خودمان تجدید نظر کنیم با گفت و به زور و تهدید نیست متشکرم از شما

 3. اتابک می گوید

  بادرود خدمت دوستان بنده هم کاملا بانظرات عاشق چهاردانگه وکاربر موافقم . وبه این اعتقاد دارم که کار باید ریشه ای حل بشه

 4. منتقد دلسوز می گوید

  چکار به ملت دارین خوب
  یه کم سطح نگاهتون رو از این موارد بالاتر ببرین
  مشکلات خیلی حادتری تو منطقه داریم
  زباله – جاده ارتباطی با ساری- مشکل نبود صنعت مولد- انرژی- بیکاری و اعتیاد ….
  با این موارد سطحی ملت رو سرگرم نکنین خواهشا
  میدونم که چهاردانگه نیوز مطلبمو نمیذاره تو سایت – سانسور رو هم اضافه کنید بیزحمت به موارد بالا !

 5. علی می گوید

  بنده با نظر منتقد دلسوز مخالف هستم ،یکی از وظایف گردشگران حفظ محیط زیست و احترام به فرهنگ مکانی است که وارد می شوند.
  پس رعایت فرهنگ آن محیط ابتدایی ترین کاری است که کردشگران باید به آن احترام بگذارند. این رفتارها بر خلاف فرهنگ مردم متدین چهاردانگه می باشد.

  1. منتقد دلسوز می گوید

   دوست عزیز سلام
   ذکر این نکته واجبه که هر کی روسری سرش نیست قصد بی احترامی به فرهنگمون رو نداره !
   در کل فحوای کلامم توجه به مسایل خیلی مهمتری بود که در بالا ذکر کردم
   فرهنگمون خیلی وقته که اسیب دیده
   ملتی که از رانندگی گرفته تا حفظ پاکیزگی شهری هیچ دیسیپلینی رو رعایت نمی کنن بهتره تو این مسایل کاسه داغ تر از آش نشن.
   شایان ذکره یکی از موارد کسب درامد تو منطقه و گردش مالی مناسب همین گردشگریه که با این کارها اونم چند وقت دیگه تعطیل میشه-
   دوست عزیز پول سر سفرت نباشه وجدانتو ! میفروشی چه برسه به این ظواهر !!!

 6. اصغری می گوید

  ۳۷ سال از انقلاب گذشت ۳۷۰ سال هم بگذرد شما نمی‌توانید کل مردم ایران را طبق ذائقه خود در بیاورید. طرف دوست دارد در طبیعت اردوی مختلط داشته‌باشد کسی هم نخواهد توانست این حق را از او بگیرد. همان‌طور که کسی نمی‌تواند حق ازادانه و علنی اجرا کردن مراسم‌های مختلف مذهبی را از من و امثال من بگیرد حتی اگه خیلی از غیرمذهبیون با این کارهای ما میانه‌ی خوبی نداشته‌باشند.

  بیایید به حقوق هم احترام بگذاریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.