پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مسئولان مازندرانی از نوبخت یاد بگیرند / کاش مازندران هم یک نوبخت داشت !

وقتی صحبت از مسئولیت های ملی در میان است مازندران جزو چند استانی است که بیشترین مسئول کشوری را از میان شهروندان خود تحویل مملکت داده است. تقریبا درهر نهاد و سازمانی شما با شخصی که با واسطه یا بی واسطه از اهالی مازندران است مواجه می شوید.

2

 

پایگاه خبری چهاردانگه: وقتی صحبت از مسئولیت های ملی در میان است مازندران جزو چند استانی است که بیشترین مسئول کشوری را از میان شهروندان خود تحویل مملکت داده است. تقریبا درهر نهاد و سازمانی شما با شخصی که با واسطه یا بی واسطه از اهالی مازندران است مواجه می شوید.

 

اما با وجود افراد بسیار زیادی که از مازندران در پست های مهم کشوری مشغول فعالیت هستند متاسفانه استان مازندران به عنوان یک استان غیر برخوردار شناخته می شود.

 

 

تخصیص نامناسب اعتبارات ملی و فقر فراگیری که در نواحی دور افتاده استان و در حاشیه شهرهای بزرگ به چشم می خورد علی الرغم نعمات طبیعی و زمین های حاصلخیز مازندران چیزی نیست که به راحتی بشود نادیده گرفت.همه اینها در کنار قوانین حساب نشده ای مانند منع استقرار صنایع به مدت ده ها سال در استان سبب شد تا ما با شرایط تاسف باری از لحاظ عمران و آبادانی در استان مازندران مواجه باشیم.

 

شهرهایی با بافت های فرسوده و توسعه نیافتگی مشهود به همراه سیستم های ناکارآمد حمل و نقل و جاده های خطرناک به علاوه بی کاری و رکود صنعت و کشاورزی آنچیزی است که ما شاهدش هستیم. کل مازندران در واقع یک “دِه – شهر” بزرگ است که تا امروز در مسیر توسعه قرار نگرفته است. 

 

در این بین شاید نقش کسانی که در رده ملی و از بطن همین مردم به پست و مقامی رسیده اند بیشتر به چشم بیاید. متاسفانه در طول سالیان گذشته توجه به استان مازندران در کمترین سطح خود قرار دارد و با اینکه همیشه افرادی دارای پست های مهم و کلیدی در راس امور بودند منتها توجه چندانی به زاد و بوم خود نشان نداده اند.

 

 

یکی از دلایلی که ما شاهد چنین رویکرد نامبارکی هستیم همان دعوای دیرین قوم و قبیله ای و تعصبات شهرگرایانه مردم مازندران است. به این مفهوم که اگر شخصی در مسندی قرار بگیرد که با رایزنی توان جذب اعتبار برای یک شهر یا منطقه خاص در مازندران را داشته باشد چون آن منطقه مورد علاقه آن مسئول نیست یا از قدیم با آنجا در رقابت بودند از انجام کار دریغ خواهد کرد و با این اقدام یک فرصت مناسب را در جهت توسعه استان خواهد سوزاند.

 

در چنین شرایطی و با توجه به وجود این رویکرد مخرب در میان مدیران استان مازندران، اقدامات “نوبخت” به عنوان سخنگوی گیلانی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخور توجه و تقدیر است.

 

نوبخت در مقام سخنگوی دولت و یکی از افراد مهم دولت اعتدال تا به حال چندین مرتبه به مازندران سفر کرده است. اما در هیچکدام از این سفرها اقدامی در جهت تخصیص اعتبار برای پروژه های متعدد استان انجام نداد. تنها سخنانی در مورد راه های مواصلاتی استان بر زبان آورد که آنهم مربوط میشود به اعتبارات ملی و به هیچ وجه نباید فقط برای مازندران در نظر گرفته شوند. از دیگر اقدامات نوبخت برای مازندران هم سخن گفتن در مورد ضرورت تعطیل کردن پروژه های بزرگی بودند که تا به اکنون روند اجرایی کندی داشتند یا تا به حال عملیات اجرایی آنها آغاز نشده است.

 

 

در آنسوی ماجرا این مدیر گیلانی در سفر هیئت دولت به استان محل زادگاهش سنگ تمام گذاشت و اعتبارات بسیار خوبی برای توسعه گیلان و همچنین راه آهن منطقه جذب کرد.

 

وی همچنین هفته گذشته ۱۳ آذرماه از بیمارستان حشمت رشت بازدید کرد و در این بازدید پس از شنیدن گزارشات مدیران مرتبط و مسائل و مشکلات مردم، ۳۰۰ میلیارد ریال به منظور تجهیز این مرکز آموزشی درمانی اختصاص داد.

 

http://www.moi.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=fc045d59-5b6d-4a77-8785-df643820d43a

 

وی در همین روز در رشت با استاندار گیلان هم ملاقات کرد . در این دیدار نجفی استاندار گیلان آخرین وضعیت مصوبات سفر فروردین ماه رئیس جمهور به گیلان را تشریح کرد و دکتر نوبخت نیز با اشاره به پیگیری‌های فعال استاندار گیلان در خصوص اجرای طرح‌های زیربنایی و عمرانی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بصورت مرتب آخرین وضعیت اجرای تعهدات سفرهای دکتر روحانی به استانها را پیگیری می‌کند.

 

در عوض مسئولان و مدیران مازندرانی اما تا آنجا که تاریخ گواهی میدهد نه تنها در راستای عمران و آبادانی استان اقدام شاخص و موثری انجام ندادند بلکه گاها” در راه اخلال در روند مدیریت هم استانی های خود نیز بی محابا به پیش رفتند.

 

ماجرای هجمه سنگین به وزیر کشور وقت مرحوم کردان که توسط توکلی نماینده مازندرانی از حوزه انتخابیه تهران آغاز شد یک نمونه از هزاران مورد این رویکرد های تخریبی هستند.

 

به هر حال امیدواریم که مدیران مازندرانی هم به بلوغ فکری و سیاسی لازم برسند و برای پیشرفت زادگاه خود مانند نوبخت پیش قدم شوند.

2 نظرات
  1. طرفدار دکتر روحانی می گوید

    درود بر دکتر محمد باقر نوبخت مرد فعال دولت تدبیر و امید

  2. دی می گوید

    خداوندآقای کردان رو رحمت کنه.وکسی که باعث خونه نشین شدن ودق کردن این مرد عمل شود رو لعنت کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.