پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

گزارش تصویری از گوردخمه ای های دوره اشکانی وستمین چهاردانگه

3

 

گزارش اختصاصی چهاردانگه نیوز: امروز سه شنبه 16 تیر 1394 ، با حضور دلاور بزرگ نیا، مدیر کل میراث فرهنگی استان مازندران، ماهفروزی معاون اداره کل میراث فرهنگی، اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه، سرگرد راعی رییس انتظامی بخش چهاردانگه، با حضور دکتر شریفی  مسئول کاوش گری سایت  گور دخمه ای وستمین چهاردانگه ، از گوردخمه ای های دوره اشکانی   بازدید به عمل آوردیم که گزارش های آن به زودی منتشر خواهد شد.

 

سایت وستمین در اثر احداث خط انتقال گاز دامغان – نکا کشف شد. این گور دخمه ای ها مربوط به دوره اشکانی می باشد. این سایت در نزدیکی تپه نرکام که آثار کشف شده در انجا به 6000 سال می رسد نزدیک می باشد. تپه ترکام و سایت وستمین در کنار جاده فرعی ابریشم قرار گرفته است.

 

در سایت وستمین ، انواع سفال، شمشیر، سرنیزه، تیر پیکان،  زیور آلات، حلقه های مفرغی و آهنی، انگشتر با نگین سنگ های نیمه قیمتی ، دستبند آهنی و مفرغی، تزیینات در اندازه های  مختلف و ظروف آیینی که در کنار مردگان قرار گرفته اند، کشف شده است.

vestamin

 

vestemin (9)

vestemin (2)

 

vestemin (3)

 

vestemin (4)

 

vestemin (5)

 

vestemin (6)

 

vestemin (7)

 

vestemin (8)

 

vestemin (10)

 

vestemin

 

عکاس: موسی صادقی

3 نظرات
  1. آهنگري می گوید

    اگر در كياسر موزه اي بنا شود نقش زيادي در رونق گردشگري منطقه خواهد داشت. حيف كه اين اشياء معلوم نيست به كجا برده مي شود !

  2. احمد سعیدی می گوید

    با سلام، خواهشمندم مسئولین محترم احساس تکلیف نمایند و نگذارند این آثار گرانبها از منطقه خارج شود، این اثار نماد قدمت و تاریخ این مرز و بوم است ( این اثار باید باشد و دیده شود تا دیده شویم ) اگر از منطقه خارج گردد دیگر تاسف فایده ای ندارد. دیگر نمیتوان کاری کرد. آخر در فلان موزه که باشد چه میدانند وستمین کجاست. ترکام کجاست. هر چه سریعتر فکری برای موزه زیبا در منطقه باشیم. به خدا در پیشرفت منطقه خیلی تاثیر دارد. خواهشمندم همه خوانندگان با گذاشتن کامنت و یا پیگیری های در حد توان در این مهم پیگیری نمایند. نشود موضوع اشغال و دیگر نتوان کاری کرد، خواهشمندم.

  3. اتابک می گوید

    با درود. کاملا با نظر جناب سعیدی موافقم. مسوولین نگذارید فرهنگ ما را با خود به شهر دیگری ببرند. به قول اقای سعیدی آثار باستانی را سریعا میبرند در موزه شهرهای خودشان ولی زباله را به چهاردانگه می آورند. البته فکر کنم اگر مسوولین ما میخواستند حتما نمیگذاشتند که زباله به منطقه ما بیاید. دوستان خودتان شاهد هستید که بعضیها از قبال همین زباله ……….. مایه دار شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.