کد خبر:18613
پ
kam-abi-4

کم آبی مشکل دیرینه و فراموش شده بخش چهاردانگه؟! + تصاویر

کشاورزی شغل عمده مردم این بخش می باشد. تنوع آب و هوایی باعث تنوع کشت در این بخش شده است، از گنذم و جو، برنج و صیفی جات ، سیب های بی نظیر تا زعفران در این خاک زرخیز به عمل می آید.

 

اختصاصی چهاردانگه نیوز: بخش چهاردانگه با وسعت 1500  کیلومتر مربع در جنوب شهرستان ساری واقع شده است. کشاورزی شغل عمده مردم این بخش می باشد. تنوع آب و هوایی باعث تنوع کشت در این بخش شده است، از گنذم و جو، برنج و صیفی جات ، سیب های بی نظیر تا زعفران در این خاک زرخیز به عمل می آید. اما افسوس کم آبی باعث شده است کشاورزی در این بخش رونق چندانی نداشته باشد.

 

مساحت زمین های  زیر کشت چهاردانگه  15000 هکتار می باشد که 1200 هکتار آن  شالیزاری می باشد. و انواع شالی  توسط شالیکاران زحمت کش چهاردانگه ای کشت می شود.

 

فصل بهار ، در مازندران فصل  شالی و شالیکاری و  کشاورزان  زحمت کش این دیار را به یاد می آورد که از نوک پا تا فرق سر خیس و گل آلود مشغول کار و تلاش در شالیزاری هستند تا با دست رنج خود هم سفره خود و هم سفره دیگران را متنعم از این نعمت نمایند.

 

در شالیکاری عنصر اصلی و تعیین کننده  آب می باشد. اگر آب نباشد کاشت شالی  امکان پذیر نیست.کشاورزان چهاردانگه از دیر باز در این ایام غصه کم آبی و بی آبی را تجربه کردند ، برای احداث سد پیگیرهای زیادی نمودند و خیلی از مسئولین آمدند و وعده ها دادند ، اما هیچ وقت این وعده ها تحقق پیدا نکرد.

 

در صورتی که سر شاخه های رودخانه تجن در این بخش واقع شده است و مردم پایین دست به راحتی از این آب به مدد سد سلیمان تنگه کشاورزی می نمایند اما کشاورزان چهاردانگه به سختی روزگار می گذرانند و بعضا مجبور شده اند سال های سال شالیزاری های خود را رها نموده و مهاجرت را بر ماندن ترجیح دادند.

 

کشاورزی از روستای زلم رودبار می گفت: به علت کم آبی چند سالی است امکان کشت در این شالیزاری ها وجود ندارد و به علت عدم کشت زمین های شالیزاریم مخروبه شده است.

 

کشاورز دیگر می گفت: به علت عدم آب کافی مجبور شدم تغییر کشت بدهم و به جای برنج این ماده غذایی استراتژیک صنوبر کشت نمایم.

 

کشاورز دیگر از روستای خالخیل در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: به علت نبود آب مجبور شدیم با پمپ آب ، برای خزانه تامین آب نماییم تا تخمه شلتوک را بپاشیم و منتظر باشیم ببینیم چه پیش می آید. کشاورز دیگری می گفت تخم شلتوک آماده رفتن به خزانه است ، اما به علت بی آبی خزانه هنوز آماده نیست.

 

مقدار زیادی از شالیزارهای شهر کیاسر و روستای چالو به علت کم آبی سالیان زیادی است کشت نمی شود و کم کم این زمین ها از کیفیت شالیزاری بودن خارج شده است.

 

عکس هایی که ملاحظه می فرمایید در 13 اردیبهشت 1394 ثبت شده است و وضعیت زمین های شالیزاری را که اکنون باید آماده نشاء بوده باشد را نشان می دهد. زمین های رها شده و کشاورزان نا امید و مهاجرت فرجام این ماجرا است.

 

مسئولین محترم شما که دم از مهاجرت معکوس می زنید، کمی به فکر کشاورز سخت کوش و زحمت کش چهاردانگه باشید. با احداث یک سد کوچک رونق کشاورزی به منطقه بر می گردد و امید آن می رود تا دوباره چهاردانگه شادابی گذشته را بازیاید. به امید آن روز.

 

 kam-abi kam-abi2 kam-abi3 kam-abi-4 kam-abi-5

kam-abi-6

 

عکس: موسی صادقی

 

کلیدواژه : چهاردانگهکم آبی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • موسوی 15 اردیبهشت 1394 / 5:03

  واقعا تاسف آوره
  مردم چهاردانگه به معنای واقعی محروم هستند این شعار نیست واقعیتی است بسیار درد ناک

 • شریعت نژاد کیاسری 15 اردیبهشت 1394 / 17:39

  خله طول نکشنه اون روز بیه که دلتنگ تلر زنی و تیم سری و تیم کشی و نشا پلا و یک وجین و د وجین و دست درو و …. بواشیم .
  کیوسری تفریح و کباب خوار روواره .
  تنگه بوردن سعادت خوانه .
  لیدم چشمه ره کی یاد بکرده .
  چاک دله دست و لنگ بشستن بعد دست درو ره شم یاد دره ؟
  بینج کری اگر من وسته سخته من پیر وه تفریحه
  .
  .
  .
  این مردم نان از چنگ زدن به گل شالیزار به کف اورده و این از سورت و زباله و جاده و نماینده و ووو مهمتره
  ممنون ار چهاردانگه نیوز که بالاخره یادداشت کوتاهی از درد واقعی این مردم کار کرده
  مدتهاست به فکر یک اتفاق بزرگ در کشاورزی شهر و منطقه هستیم تا با وجود استعداد موجود با جمع آوری امکانات حداقلی به قطب کشاورزی استان تبدیل بشیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194