پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشف ۲۴ شی تاریخی در ساری

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از کشف و ضبط ۲۴ شی تاریخی و یک دستگاه فلزیاب در خودروی سواری در شهرستان ساری، خبر داد.

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، محمد رضاکردان افزود: بنا بر گزارش پایگاه یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان ساری و در پی اخبار واصله از سوی میراث بانان افتخاری مبنی برحضورخودرویی با سرنشین مشکوک در منطقه، بلافاصله ماموران یگان حفاظت به‌همراه عوامل انتظامی با دستور قضایی به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی ادامه داد: پس از رویت مورد اعلام شده در منطقه، در یک عملیات ایست و بازرسی توانستند ۲۴ شی تاریخی اصل مربوط به دوره‌های تاریخی و یک دستگاه فلزیاب، کشف و ضبط کنند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران توضیح داد:‌ تمامی این آثار مربوط به دوره اسلامی و تاریخی است که ۹ عدد سکه فلوس مربوط به دوره اسلامی، ۲عدد مهر انگشتر، یک عدد حلقه، النگو و گیره مفرغی از جمله آثار شاخص کشف شده در میان این ۲۴ قلم شی تاریخی است.

کردان در این‌ رابطه پنج نفر با هویت معلوم دستگیر و پرونده به‌منظور سیر مراحل قانونی تحویل مراجع ذی‌صلاح قضایی شد.

استان مازندران بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که از این تعداد کمتر از ۸۰۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.