پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشف گورهایی با تدفین طاقباز در گورستان وستمین چهاردانگه

ادامه کاوش های اضطراری در گورستان وستمین چهاردانگه متعلق به دوره اشکانی به کشف ۶۰گور دخمه ای با تدفین جنینی و همچنین گورهایی با معماری چاله ای با شیوه تدفین طاقباز منجر شد.

0

 

به گزارش ایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایرنا، عبدالمطلب شریفی سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران با اعلام این خبر اظهار داشت: در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به نکاء محوطه ای باستانی نمایان شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

 

وی با اشاره به اینکه تا کنون ۶۰ گور دخمه ای ازدوره اشکانی در محوطه کشف شده است اظهار داشت: تعدادی از این گورها توسط قاچاقچیان و تعدادی نیز توسط بولدوزر در جریان عملیات عمرانی تخریب شده است.

 

شریفی تصریح کرد: ۴۸ گور از مجموع گورهای کشف شده توسط باستان شناسان کاوش و پاکسازی شده است.

 

وی افزود: درقسمت شرقی گورستان، گورهای چاله ای با شیوه تدفین طاقباز کشف شده است که پس از اتمام کار در گورهای دخمه ای به بررسی این گورها می پردازیم.

 

این باستان شناس در توصیف معماری گورهای دخمه ای گفت: معماری گورها متشکل از یک فضای مستطیلی به عرض ۷۰، طول حدود ۱۷۰ و عمق ۲-۲٫۵ متر است که در فضای گور به سمت دیوار غربی دخمه ای زده شده و فضای گنبد گونه ای به ارتفاع ۵/۱-۷/۱ ایجاد شده که در داخل آن تدفین انجام می گرفته است.

 

سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین چهاردانگه افزود: در این نوع تدفین بعد از به خاکسپاری، اشیای متعلق به فرد کنارش قرار داده می شده و با استفاده از لاشه سنگ و ملات گل ورودی گور را مسدود می کردند.

 

این باستان شناس افزود: بعد از باز شدن تعدادی از این گورهای دخمه ای متوجه شدیم که در هر یک از گورها چند نفر تدفین شده اند به این ترتیب که هر بار درب گور باز شده و جسد دیگری در آن قرار می گرفته است.

 

وی در ادامه با اشاره به پایان بررسی های زمین شناسی گفت که مطالعات جانورشناسی و انگل شناسی نیز ادامه دارد و در رابطه با بررسی های انگل شناسی هیاتی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر مولوی به منطقه عزیمت کرده اند.

 

به گزارش سازمان میراث فرهنگی، وی همچنین گفت: به احتمال زیاد دخمه هایی نیز زیر بقایای معماری های منطقه وجود دارند.

 

شریفی هدف از این کاوش را نجات بخشی اعلام کرد و از سفالینه، ابزار جنگی، سرپیکان، سر نیزه، شمشیر، اشیای تزیینی، گوشواره، دستبند، گردنبند های مهره ای و… به عنوان یافته های دیگر گروه باستان شناسی نام برد.

 

کاوش اضطراری گورستان وستمین چهاردانگه با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تاریخ ۱۶خرداد امسال آغاز شد و تا ۱۶مهر ادامه یافت که به دلیل گستردگی محوطه تاریخی این مهلت تمدید و تا ۱۶ آذر ادامه دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.