پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشت برنج به جز استان‌های شمالی ممنوع شد

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایلنا رضا اردکانیان در خصوص وضعیت کشور در زمینه آب شرب، اظهار داشت: در برخی از مناطق وضعیت حاد است و در حال حاضر برنامه ریزی‌هایی را شروع کرده ایم تا محدودیت‌هایی را برای سایر بخش‌های مصرف ایجاد کنیم که در این بخش نیز مردم نقش تعیین کننده‌ای دارند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل اینکه سیستم تامین آب دو شبکه‌ای نیست و آب زیادی را در مصرف غیر شرب مصرف می‌کنیم، عنوان کرد: آب تصفیه شده گران، محدود و کمیاب را در بخش‌های غیر شرب در شبکه استفاده می‌کنیم و مصرف پخت و پز و آشامیدن هر نفر در شب و روز نمی‌تواند عدد بالایی باشد.

اردکانیان با اشاره به اینکه مانند هر منبع دیگری اگر گرفتار بد مصرفی باشیم با محدودیت‌هایی از قبیل: قطع برق، جیره بندی آب و نظایر آن مواجه می‌شویم، گفت: اعتقاد دارم اگر مردم توجه بیشتری به محدودیت‌های منابع زیست محیطی داشته باشند و آنچه که داریم را درست مصرف کنند کفایت می‌کند و نباید از این جهت دغدغه داشته باشیم، لذا اگر عادات غلط را کنار نگذاریم باید هزینه آن را بپردازیم که هزینه‌های صرفا مادی نیست.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه طبیعت آب آیینه تمام قد اعمال و رفتار ما و هر جامعه دیگری است، عنوان کرد: قطعا در هر جایی که دچار مشکل هستیم رفتار‌های غلطی داشته ایم که در حال حاضر گرفتاری‌ها گریبانگیر ما شده است.

 

مراقب دغدغه ۴۰ ساله دشمنان نظام باشیم

وی با بیان اینکه باید مراقب باشیم، زیرا بسیاری هستند که دغدغه کشاورز و آب ندارند، اما دغدغه ۴۰ ساله چنگ اندازی و خراش دادن چهره انقلاب و نظام را دارند و از این شرایط و فرصت نمی‌گذرند، گفت: باید مراقب باشیم و شیوه طرح مسائل به گونه‌ای نباشد که فرصت را در اختیار کسانی که دوست مملکت و ملت نیستند قرار دهیم تا سوءاستفاده کنند.

 

قطعا ممنوعیت کشت برخی از محصولات کشاورزی را داریم

اردکانیان در خصوص اینکه آیا احتمال اینکه ممنوعیت کشت برخی محصولات کشاورزی را با توجه به میزان بارش‌ها داریم یا خیر، اظهار داشت: قطعا اینگونه است، اولویت اول ما آب شرب است و به دلیل محدودیت منابع آب قطعا محدودیت برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود، البته این مسئله به معنای نادیده گرفتن حقوق کشاورزان نیست.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه قاعده بر این است که هر کدام از بخش‌های کشور حق السهمی دارند و این حق السهم مربوط به سالی است که به آن نرمال گفته می‌شود، ادامه داد: اگر میزان بارش در سال زیر میزان نرمال بود به صورت مثال منابع آبی ۴۰ درصد برای توزیع کمتر باشد به همین نسبت ۴۰ درصدی حق السهم‌ها کم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کاهش زیاد سهم مصرف آب شرب با توجه به کاهش منابع آبی ممکن نیست، خاطرنشان کرد: در شرایطی که کاهش سهم آب شرب عملی نیست این کاهش اضافه را علاوه بر کاهش طبیعی به بخش‌های دیگر باید تحمیل کرد.

 

کشت برنج در غیر از استان‌های شمالی ممنوع شد

اردکانیان افزود: در این شرایط باید کاهش تحمیلی را جبران و منابع مالی آن را نیز تامین کرد به طور مثال اگر بخش صنعت سهم کامل خود را دریافت می‌کند باید منابع مالی بخش دیگر را تامین کند که این یک سیاست کلی است.

وی در خصوص اینکه آیا در سال جاری کشت برخی محصولات در برخی استان‌ها ممنوع می‌شود، اظهار داشت: زمانی که آب وجود ندارد طبیعتا خود کشاورزان نیز متوجه می‌شوند، البته در دوره‌های گذشته نیز ترسالی و خشکسالی وجود داشت، بحث کنونی این است که در زمان خشکسالی اگر دولت دخالت و خشکی را به نسبت متعارفی تقسیم نشود، عدم تعادل را باید با منابع مالی جبران کند.

وزیر نیرو در پایان با تاکید بر اینکه در زمان ترسالی نیز ممکن است کشت محصولی ممنوع باشد به طور مثال دولت تصمیم گرفت کشت برنج در غیر از استان‌های شمالی ممنوع شود، خاطرنشان کرد: این مسئله سیاستی است که یک وزارتخانه براساس شرایط اقلیمی و علمی اتخاذ کرده، کشت برنج در مناطق کم آب یا بی آب از ابتدا موضوعیتی نداشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.