کد خبر:39482
پ
IMG14425816

چرا “بی بی سی” ساری را به عنوان پایگاه خود در ایران پیشنهاد داد؟

پس از توافقات اولیه سیاسی و برداشته شدن برخی تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای توسط قدرت های بین المللی، شرایطی ایجاد شد تا نیروهای اجتماعی و فرهنگی به ویژه در زمینه گردشگری ، دانشگاهی و صنعتی مراودات آسانتری به نسبت سال های پیش از آن داشته باشند که همین امکان اندک ایجاد شده موجب شد تا ظرفیت های مغفول مانده کشورمان در حوزه های گوناگون فرهنگی و اجتماعی در معرض دید کشورهای غربی قرارگرفته و قضاوت افکار عمومی را در مورد کشورمان تحت تاثیر قرار دهد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: پس از توافقات اولیه سیاسی و برداشته شدن برخی تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای توسط قدرت های بین المللی، شرایطی ایجاد شد تا نیروهای اجتماعی و فرهنگی به ویژه در زمینه گردشگری ، دانشگاهی و صنعتی مراودات آسانتری به نسبت سال های پیش از آن داشته باشند که همین امکان اندک ایجاد شده موجب شد تا ظرفیت های مغفول مانده کشورمان در حوزه های گوناگون فرهنگی و اجتماعی در معرض دید کشورهای غربی قرارگرفته و قضاوت افکار عمومی را در مورد کشورمان تحت تاثیر قرار دهد.

 

یکی از مهمترین ظرفیت های ایران که در منطقه کم نظیر است ظرفیت رسانه ای و شبکه های اجتماعی است که به خوبی توانسته به عنوان یک ظرفیت متمایز معرفی گردد.

 

پس از آنکه دولت تدبیر و امید و دولت بریتانیا تصمیم گرفتند تا شرایط را برای بازگشایی مجدد سفارت خانه هایشان در دو کشور فراهم کنند یکی از نخستین درخواست های طرف بریتانیایی اخذ مجوز برای راه اندازی دفتر برای شبکه خبری بی بی سی بوده است. 

 

بنگاه خبر پراکنی بریتانیا یا بی بی سی به عنوان بزرگترین و پیچیده ترین بنگاه خبرپراکنی دولتی در جهان شناخته می شود که تیمی متشکل از ده ها هزار کارمند رسمی و غیر رسمی در تمام کره زمین با آن همکاری می کنند. در درخواست اولیه بی بی سی نام نُه شهر ایران برای گشایش دفتر و اخذ مراحل قانونی به سفارت ایران در انگلیس تسلیم شد که از طریق وزارت امور خارجه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه گشت که نام شهر ساری هم در این میان دیده می شد.

 

اما بنا به دلایلی این درخواست مورد تجدید نظر قرار گفت و در تازه ترین نامه ارسالی تعداد شهرها یی که جهت استقرار دفتر بی بی سی در ایران مد نظر قرار گرفته اند به سه شهر کاهش یافت که در این بین باز هم نام شهر ساری به چشم می خورد.

 

سه شهری که بی بی سی خواستار تاسیس دفتر در آنهاست عبارتند از: تهران، اصفهان و ساری. با رسانه ای شدن این درخواست و نام شهرهایی که مد نظر مدیران این شبکه خبری جهانی بوده است برخی ها از اینکه چرا در میان تمام شهرهای ایران  نام ساری همچنان از قلم دست اندرکاران بی بی سی نمی افتد متعجبند و با ارائه تحلیل هایی سعی در تفسیر این ماجرا دارند.

 

یکی از این افراد صادقعلی رنجبر استاد دانشگاه و فعال رسانه ای است که در گفتگویی با باشگاه خبر نگاران جوان دو دیدگاه سیاسی و فرهنگی – اجتماعی را مد نظر قرار داد و اظهار داشت که به دلیل رای بالای مردم ساری به دولت روحانی و همچنین انتخاب کامل لیست امید برای نمایندگی مجلس ،مسئولان این شبکه خبری، چون به سیاست های تحول خواهانه  گرایش دارند سعی در نفوذ در استانهایی را دارند که پایگاه دولت هستند.

 

از نظر فرهنگی هم برگزاری کنسرت ها، فعالیت های زیاد اجتماعی در ساری و ظرفیت پارک ملل را دلیلی برای این اقدام بی بی سی عنوان کرد.

 

عده ای دیگر از صاحبنظران هم دلایلی را ذکر کرده اند که بیشتر بعد سیاسی کار را مد نظر قرار می دهد.

 

به نظر ما اما مدیران شبکه خبری بی بی سی بیش از آنکه اهداف سیاسی را مد نظر قرار داده باشند در بعد فنی ، تکنیکی و آماری به موضوع نگاه کرده اند.

 

استان مازندران و به ویژه شهر ساری یکی از قدیمیترین مراکز راه اندازی خبرنامه ها و جراید در ایران بود که به واسطه استقرار خیل عظیم شاهزادگان قاجار در مازندران به ویژه در دارالحکومه که شهر ساری بوده است همواره کانون فعالیت های رسانه ای بود.

 

این عقبه غنی به همراه تربیت نیروهای رسانه ای فراوان که در شبکه های مُجاز و غیر مُجاز خبری پراکنده هستند سبب شد تا کارشناسان بی بی سی با دید فنی به مسئله نگاه کنند ضمن اینکه هم اکنون هم استان مازندران با تعداد بسیار زیاد نشریات مکتوب اعم از روزنامه ها ، هفته نامه ها و مجلات به همراه فعالیت تعداد قابل توجهی از رسانه های مجازی یکی از پیشروترین استان های کشور به حساب می آید که اگر از لحاظ آماری هم نگاه شود در رده اول تا پنجم ایران قرار دارد.

 

به همین سبب یکی از مهمترین بند های این درخواست استفاده از نیروهای “بومی” در اداره دفتر بی بی سی در ساری قید شده است.

 

لحاظ کردن این شاخص ها و البته برخی از ملاحظات سیاسی و اجتماعی در تعیین ساری به عنوان شهر هدف بی بی سی برای استقرار دفتر این رسانه بین المللی نقش موثری داشته اند.

 

باید یادآور شد که چنین موقعیتی هم می تواند یک فرصت بی نظیر برای استان مازندران باشد و هم تهدید که البته مزایا و فواید چنین فرصتی به مراتب بیش از تهدیدات آن است که باید با همکاری و هماهنگی همه دلسوزان کشور محقق گردد. باید به انتظار بنشینیم تا ببینیم آیا مسئولان با تاسیس دفتر بی بی سی در ایران و شهر ساری موافقت خواهند کرد یا خیر؟/وارش نیوز

 

 

دیدگاه کاربران ۳ دیدگاه
 • م ۲۴ تیر ۱۳۹۵ / ۲۰:۵۳
  0 0

  ببخشید باز شدن دفتر بی بی سی در ساری یک نوع خریت سیاسی به حساب میاد چه فایده ای داره به جز پروژه نفوز

 • اصغری ۲۶ تیر ۱۳۹۵ / ۱:۳۸
  0 0

  امیدوارم این اتفاق بیفته و دفتر بی‌بی‌سی توی ساری باز شه.

  موقعیت عالی‌ای خواهد بود این اتفاق

  امیدوارم در ایران هیچوقت به روی جهان بسته نباشه. ما نه کره‌شمالی هستیم و نه شوروی. اینجا ایرانه.

 • azad ۲۶ تیر ۱۳۹۵ / ۲:۴۱
  0 0

  این فرصت بسیار خوبی است که با دنیا ارتباط منطقی داشته باشیم. مگر می شود یک کشور را قرنطینه کرد؟. اگر امنیت و عقلانیت حاکم باشد. ارتباط با دنیا که بد نیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید