کد خبر:104165
پ
پویش-جمع-آوری-ته-سیگار-به-مازندران-رسید.jpg

پویش جمع آوری ته سیگار به مازندران رسید

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایرنا، در این اقدام زیست محیطی ،محوطه شهرداری قدیم ، میدان مرکزی ، خیابان تهران و خیابان بابل شهر قائمشهر از ته سیگار پاک سازی شد. دوستداران و علاقمندان به محیط زیست در این پویش علاوه بر جمع‌آوری فیلترهای سیگار،  با افراد و جوانان سیگاری گفت‌وگوهایی را انجام […]

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایرنا، در این اقدام زیست محیطی ،محوطه شهرداری قدیم ، میدان مرکزی ، خیابان تهران و خیابان بابل شهر قائمشهر از ته سیگار پاک سازی شد.

دوستداران و علاقمندان به محیط زیست در این پویش علاوه بر جمع‌آوری فیلترهای سیگار،  با افراد و جوانان سیگاری گفت‌وگوهایی را انجام دادند  که نتیجه آن قول مساعد جوانان برای انداختن ته مانده سیگار درون سطل‌های زباله بوده است.

فرانه بهاور دوستدار محیط زیست و عضو اصلی ” پویش ته سیگارت را با خودت ببر” از کرج هدف از این حرکت جمعی در شهرهای مختلف کشور را   آگاه‌سازی و ایجاد تلنگر در افراد سیگاری عنوان کرد و گفت که سیگاری ها باید نسبت به محیط شهر و زیست خود احساس مسئولیت داشته باشند و ته مانده سیگار را به جای رها کردن در محیط، در سطل‌های مخصوص زباله بیندازند.

وی با بیان اینکه تاکنون این حرکت جمعی زیست محیطی جمع آوری ته سیگار سه شنبه هر هفته در شهرهای کرج، تبریز ، چهارمحال بختیاری و امروز که به شهر قائمشهر رسیده است، برگزار شد، اضافه کرد: در صدد هستیم تا این پویش را به همه شهرهای کشور گسترش بدهیم.

بهاور انداختن فیلتر سیگار روی زمین را  ضد اجتماعی ترین رفتار و نمونه بارز تعدی به حقوق شهروندی توصیف کرد و اضافه کرد : یقین کنید که فرزندانمان با چشم و گوشی کنجکاو به راحتی رفتار و حرکات مان را زیر ذره بین قرار می دهند، فراموش نکنیم تا زمانی که ما در رعایت وظایف شهروندی خود کوتاهی می کنیم، نمی توانیم توقع داشته باشیم فرزندانمان نیز در آینده شهروندانی مسئولیت پذیر باشند.

این دوستدار محیط زیست گفت که ما کاری به مضرات مصرف سیگار و یا این که چه مقدار تجارت در این بخش می شود را نداریم، ولی معتقدیم اگر سیگاری ها از مضرات آن بر آب و خاک آگاهی بیابند، به هیچ عنوان  ان را در محیط زیست رها نمی کنند و هر کجا که بخواهند نمی اندازند.

دکتر محمد گران مدیر شبکه و مرکز بهداشت شهرستان قائمشهر که در این پویش زیست محیطی مشارکت کرده است، به خبرنگار ایرنا گفت که اگر وزارت بهداشت همه امکانات و تجهیزات را به کار بگیرد فقط ۲۵درصد نیاز سلامت و بهداشت را می تواند محقق کند.

وی با بیان اینکه ۷۵درصد بهداشت و سلامت جامعه به همکاری آحاد مردم و دستگاه های اجرایی دولتی و نهاد های بخش خصوصی دارد، تصریح کرد: فیلتر سیگار به صورت  مستقیم آلودگی بر آب و خاک دارد .

وی گفت که انداختن ته سیگار مصداق عینی تضییع حقوق شهروندی و در واقع حق الناس است، گفت که سیگار و دود آن در وهله نخست بر ریه خود فرد آسیب جدی می زند چراکه از چهار هزار ماده سمی که تولید می کند حدود ۴۰ ماده آن سرطانی است.

دکتر گران توضیح داد: دود سیگاری که در محیط بسته در هوا پخش می شود  بسیار خطرناک برای دیگران است و اینکه این دود بر انواع مواد غذایی و یا برخی اسباب و اثاثیه نشسته و به طریق مختلف وارد بدن می شود نیز مشکل آفرین است.

سیگاری هایی که در هر مکان و زمان ته سیگار را از تراس خانه گرفته تا خیابان و کوچه و بویژه از داخل خودروی به بیرون می اندازند، بدانند که ته سیگار ها یا همان فیلتر آن نه تنها اشغالند ،بلکه از نوع مخرب و تهدید کننده علیه محیط زیست نیز محسوب می شوند.  

اهمیت توجه به مقوله زباله به ویژه زباله های خطرناک در مازندران به خاطر این است که  از ۲ میلیون و ۴۰۰هزار هکتار مساحت این استان  حدود ۸۸ درصد را منابع طبیعی تشکیل می دهد،

کارشناسان معتقدند ته سیگارها از الیاف پلیمری غیرقابل تجزیه و سمی ساخته شده اند و با توجه به بی شمار بودن آنها، منبع فاجعه محیط زیستی هستند.

بر پایه آمار تارنمای محیط زیستی planet scope، ته سیگار در هر سال، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از حجم زباله های دور ریز در جهان را تشکیل می دهد.

از حجم زباله های شیمیایی رها شده در طبیعت نیز ۲۰۹ هزار تن مربوط به ته سیگارها است، به طوری که در هر متر مربع حداقل یک ته سیگار یافت می شود. ته سیگار هایی که می توانند ۲هزار و ۵۰۰ نوع ماده شیمیایی مختلف از جمله آرسنیک در محیط زیست پخش کنند.

گفته شده است که هر ته سیگار به تنهایی می تواند ۵۰۰ لیتر آب آشامیدنی را آلوده و غیر قابل آشامیدن کند.ته سیگارها ۱۲ ماه طول می‌کشد تا در آب تازه شکسته شوند ولی تا ۵ سال در آب دریا برای تجزیه شدن زمان می‌برند.

۶۹۹۰/۱۸۹۹

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194