کد خبر:104932
پ
پرتقال‌های-شرق-مازندران-بدون-رنگ‌-افزایی-وارد-بازار-کشور-شد.jpg

پرتقال‌های شرق مازندران بدون رنگ‌ افزایی وارد بازار کشور شد

هادی ایزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: کمیته فنی برداشت مرکبات در جهاد کشاورزی مازندران فعال است و برداشت پرتقال در شرق استان هم با نظر کارشناسی این کمیته شروع شده است. وی با اعلام این که در کمیته فنی نمایندگان مرکز تحقیقات مرکبات کشور ، تحقیقات کشاورزی ، […]

هادی ایزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: کمیته فنی برداشت مرکبات در جهاد کشاورزی مازندران فعال است و برداشت پرتقال در شرق استان هم با نظر کارشناسی این کمیته شروع شده است.

وی با اعلام این که در کمیته فنی نمایندگان مرکز تحقیقات مرکبات کشور ، تحقیقات کشاورزی ، هواشناسی و اتحادیه باغداران و سورتینگ داران استان عضو هستند، گفت : این که گفته شود پرتقال شمال در بازار میوه نارس است و رنگ‌آوری شده ، حرف غیر کارشناسی و خلاف است برای این که بخش زیادی از پرتقال‌های تامسون باغات ساری ، نکا ، بهشهر و گلوگاه در شرق استان مازندران به دلیل شرایط اقلیمی و  هواشناسی به رغم اینکه سبز هستند ، قندشان کامل شده و قابلیت برداشت و مصرف دارند.

وی با تاکید بر این که پرتقال های شرق مازندران نارس نیست و برای تازه خوری مشکلی ندارد ، افزود : از آن جایی که تقاضا برای خرید پرتقال تا حدود زیادی منوط به رنگ ظاهری این میوه است ، پرتقال این مناطق استان مازندران رنگشان تا حدودی سبزاست که اگر با گاز اتلین رنگ آوری شوند مشکل و منع قانونی ندارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: طبق نظر کمیته فنی برداشت مرکبات مازندران ، برداشت پرتقال های شرق مازندران فقط با هدف وارد شدن به بازار و تازخوری شروع شده ولی اگر باغداران این مناطق قصد انبار داری این میوه را دارند  باید تا دهه نخست آبان صبر کنند.

ایزدی با اشاره به اینکه زمان برداشت پرتقال های استان برای عرضه و انبارداری در مناطق مرکزی و غرب استان نیز از دهه دوم آبان شروع می شود ، اظهار داشت: وضعیت تولید مرکبات استان امسال بسیار مناسب تر از سال گذشته است.

وی با اعلام این که امسال بارندگی‌های مناسب سبب باردهی بیشتر درختان مرکبات شده و پیش‌بینی کارشناسان هم بر افزایش دستکم ۱۰ درصدی برداشت محصول است ، گفت :  تولید مرکبات امسال به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تن خواهد رسید.

مجموع باغ های مرکبات استان مازندران ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال ، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

برداشت ارقام زودرس نارنگی در مازندران از ۱۵ شهریور ماه آغاز شد و اکنون نارنگی های دیر رس نیز به مرحله برداشت رسیده است.  و برداشت پرتقال که ۷۰ درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می دهد از نیمه دوم آبان ماه  شروع می شود.

طبق برنامه دولت  مازندران ۴۰ هزار تن پرتقال شب عید کشور را تامین می‌کند و قیمت و نحوه خرید آن نیز بزودی اعلام خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194