پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

وضعیت تاسف بار دامپزشکی بخش چهاردانگه

1

 

گزارش اختصاصیی چهاردانگه نیوز: ۱۴مهر ماه در تقویم ملی ایران روز دامپزشک نامگذاری شده است. ضمن عرض تبریک این روز به تمام دامپزشکان زحمت کش ایران. دامپزشکان زحمت کش با درمان دام از شیوع بیماری در بین انسانها جلوگیری می نمایند و باعث می شوند غذای سالم تحویل جامعه شود. دامپزشکی صرفا به معنای درمان یک بیماری در دام نیست بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشکی، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

منطقه چهار دانگه پتانسیل های بالایی در زمینه های مختلف از جمله دامپروری دارد. در گذشته های نه چندان دور گله های بزرگ گاو و گوسفند در سراسر این بخش وسیع خود نمایی می کردند.شیر و گوشت فراوانی از این منطقه به شهرها ی دیگر صادر می شد. 

با مهاجرت جوانان به شهر و عدم صرفه اقتصادی این شغل  شریف و تولید کننده محصولات استراتژیک، باعث شده است دامداری در منطقه رونق گذشته را نداشته باشد و صدای زنگوله ها و دام ها دیگر همانند گذشته به گوش نرسد. 

 

در بخش چهاردانگه به علت محصور شدن جنگل ها و عدم حمایت دولت از بخش دامداری و هزینه بالای نگهداری دام، دامداری سنتی آخرین نفس های خود را می کشد و دامداری صنعتی هم  قرار بود در منطقه پایه ریزی شود هنوز شکل نگرفته است.

 

یکی از موانع مهم در زمینه عدم توسعه یافتگی در بخش دامداری عدم وجود دامپزشکی در بخش چهاردانگه می باشد. در گدشته از سوی دامپزشکی شهرستان ساری در مرکز بخش اداره دامپزشکی تاسیس شده بود و با واکسن دام و راهنمایی های لازم بخشی از مشکلات دامدارن را مرتفع می نمود، اما منطقه چهاردانگه سالها است که دارای دامپزشکی متروکه ای است که خود نیاز به مراقبت دارد. تصاویری تاسف بار از دامپزشکی چهاردانگه می آید که خود هزاران سخن نهفته دارد .

با این مرکز دامپزشکی آیا امیدی به سلامت و توسعه دامپروری است؟ آیا با این مرکز دامپزشکی می شود جلوی مهاجرت روستاییان به شهر را گرفت؟

( عکس به نقل از کیاپرس می باشد)

دامپزشکی-کیاسر-۲

 

دامپزشکی-کیاسر-۳

دامپزشکی-کیاسر-۴

دامپزشکی-کیاسر-۵

1 نظر
  1. کاربر می گوید

    از دست عزیزان چه بگویم گله ای نیست گر هم گله ای هست دگر حوصله ای نیست سر گرم به خود زخم زدن در همه عمرم جز این دگر مشغله ای نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.