کد خبر:129730
پ
3492710.jpg

ورینا؛ پشم چینی گوسفندان

دریافت 13 MB به گزارش خبرنگار مهر، این آئین سنتی که از آن به فصل پشم چینی گوسفندان و دام‌های سبک معروف است، در دوفصل از سال بین دامداران منطقه پابرجاست. در این آئین سنتی که همزمان با فصل پاییز نیز بین دامداران منطقه رواج می‌یابد، قبل از مراسم پشم چینی گوسفندان، شستشوی دام‌ها صورت […]

به گزارش خبرنگار مهر، این آئین سنتی که از آن به فصل پشم چینی گوسفندان و دام‌های سبک معروف است، در دوفصل از سال بین دامداران منطقه پابرجاست.

در این آئین سنتی که همزمان با فصل پاییز نیز بین دامداران منطقه رواج می‌یابد، قبل از مراسم پشم چینی گوسفندان، شستشوی دام‌ها صورت می‌گیرد و سپس، آئین پشم چینی با برپایی سنتهای خاصی اجرا می‌شود.

در مراسم ورینا که همراه با برنامه‌های خاصی است، چند دامدار با هم همکاری می‌کنند و دام‌هایشان را پشم چینی می‌کنند. قربانی کردن گوسفند از جمله برنامه‌هایی است که به برکت آئین ورینا انجام می‌شود و در کنار آن برنامه‌هایی مانند، تلم زنی (گرفتن کره از شیر)، لته (جدا کردن گوسفندان چوپانان از هم) اجرا می‌شود.
مراسم ورینا معمولاً بسته به تعداد دام‌ها چند روز طول می‌کشد و چوپانان با کمک هم، نسبت به چیدن پشم گوسفندان اقدام می‌کنند.

.

کد خبر 5016639

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194