پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

نصب بزرگترین تصفیه خانه شیرابه مازندران در ساری

0

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز:

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری؛ سید سلمان ابوالقاسمی، در گفت‌وگویی با خبرنگاران دفن بهداشتی زباله های مرکز استان را در شمار مهم ترین اقدامات اخیر این سازمان برشمرد و اظهار کرد: عملیات اجرایی این طرح که مهم ترین پروژه زیست محیطی شهرداری است در چند ماه اخیر با تاکید عباس رجبی شهردار ساری توسط سازمان مدیریت پسماند در محل دفن زباله آغاز و روزانه پسماندها بصورت بهداشتی دفن می شوند.

وی ادامه داد: پیش از این مسؤولیت اجرایی این کار بر عهده ی پیمانکار بود که به دلیل عدم رعایت ضوابط و قرارداد  بنا به دستور شهردار ساری خلع ید و سازمان مدیریت پسماند مجری این پروژه شده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با اشاره به اینکه در مرحله نخست با همکاری سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اطراف محل دفن زباله درختکاری سپس با مدیریت صحیح مراحل آهک پاشی و تصفیه زباله آغاز شد، تصریح کرد: شیرابه‌های تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز و محیط های درخت کاری شده در محل دفع زباله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به نصب بزرگترین دستگاه شیرابه در محل دفن زباله ساری ادامه داد: تصفیه شیرابه‌ها از نیمه‌دوم سال قبل به طور جدی دنبال شده که این سایت، ظرفیت تصفیه روزانه ۳۰ هزار لیتر در هشت ساعت را دارد.

ابوالقاسمی در بخش دیگر از این گفت‌وگو از خرید ۲۲ دستگاه ماشین ۶ تنی حمل زباله خبر داد و گفت: زباله های سطح شهر ساری طی ماه آینده با ماشین آلات مذکور جمع‌آوری می‌شوند، بی‌تردید این امر بار مالی حاصل از واگذاری به پیمانکار را از دوش شهروندان ساروی بر می‌دارد.

ساماندهی زباله گردها در ساری

ابوالقاسمی با بیان اینکه زباله گردی یا جدا سازی پسماند خشک قابل بازیافت از مخازن و کیسه‌های زباله امری غیربهداشتی است از ساماندهی زباله گردهای ساری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: از هم پاشیدن کیسه‌ها توسط زباله‌گردها در کنار خیابان یا کوچه و یا در کنار درب منازل علاوه بر آسیب فردی برای محیط زیست و سیمای شهری مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: شیوه صحیح مدیریت پسماندها و بازیافت استاندارد ضامن سلامت شهر و شهروندان است.

تعمیر و بازسازی مخازن پسماند

ابوالقاسمی تعمیر و بازسازی مخازن پسماند شهری را از دیگر اقدامات مهم این سازمان برشمرد و گفت: بهسازی و مرمت این مخازن علاوه بر کاهش هزینه در ارتقاء سطح بهداشت و زیبایی بصری در محیط شهری اثرگذار است.

وی ادامه داد: با همت و تلاش کارکنان این سازمان نیمی از مخازن زباله تعمیر، بازسازی و به چرخه خدمات رسانی برگشته مابقی نیز در حال انجام است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری یادآور شد که در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه بر می شد اما با تعمیر، بازسازی و رنگ آمیزی این هزینه به حداقل خود رسیده است.

وی توزیع رایگان ۴۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده، توزیع ماسک و دستکش و ضدعفونی کردن اماکن و معابر عمومی را از اقدامات سازمان مدیریت پسماند در زمان شیوع ویروس کرونا عنوان و شستشوی شبانه بلوارها و مخازن زباله را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با اعلام اینکه ۵۴ ایستگاه (تفکیک پسماند شهر) زباله خشک شهروندان ساروی را جمع‌آوری می کنند،گفت: طرح تفکیک پسماند با هدف جداسازی زباله‌های خشک که قابلیت بازیافت پذیری و برگشت به چرخه تولید را دارند در سه منطقه شهری در حال اجرا است.

ابوالقاسمی با بیان اینکه تحقق و اجرای عمده راهکارهای حل معضل پسماند، منوط به تفکیک زباله از مبدا است، ادامه داد: سازمان مدیریت پسماند علاوه بر آموزش تفکیک در مدارس و مهد کودک‌ها مشوق‌هایی را برای اجرای این طرح در نظر گرفته است.

وی در ادامه درباره طرح تشویقی تحویل پسماند خشک از مبداء گفت: شهروندان زباله‌های خشک را جداگانه به غرفه‌های بازیافت در ایستگاه‌های تفکیک یا وانت‌های تلفنی سازمان تحویل می‌دهند و در ازای آن شهروندان از خدمات رایگان اسنپ و مواد شوینده برخوردار می شوند، اما از ماه آینده مشوق‌ها ساماندهی شده و شهروندان در ازای تحویل زباله خشک کارت خرید از فروشگاه را دریافت می‌کنند.

ابوالقاسمی در پایان آموزش خانه به خانه شهروندان در جهت تفکیک زباله از مبدا را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد که در حال حاضر شهرک زعفرانیه پایلوت این اقدام فرهنگی است.

 /۸۶۰۵۹/ج

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.