پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مغز متفکر حملات پاریس کیست؟/تصاویر

«عبدالحمید اباعود» مغز متفکر حملات پاریس که گفته می‌شود از عناصر بسیار فعال داعش است، حملات مرگبار اخیر پاریس را طراحی و سازماندهی کرده بود.

1
 
پایگاه خبری چهاردانگه: در پی حملات مرگبار اخیر پاریس که توسط سه تیم تروریستی متشکل از ۷ نفر در چند نقطه از شهر پاریس به وقوع پیوست و منجر به کشته شدن دستکم ۱۳۲ نفر و مجروح شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد، مقامات فرانسوی از شناسایی فردی بلژیکی به نام «عبدالحمید اباعود» به عنوان مغز متفکر حملات پاریس خبر داده و اعلام کردند که وی احتمالا حملات اخیر پاریس را هدایت می‌کرده و با عوامل انتحاری ارتباط مستقیم داشته است.

یکی از منابع نزدیک به پرونده حملات پاریس اعلام کرد که این فرد بلژیکی که هم‌اکنون در سوریه به سر می‌برد مظنون به هدایت حملات پاریس است و نام وی در بسیاری از تحقیقات ضدتروریستی در فرانسه از جمله در ارتباط با پرونده حمله خنثی شده علیه یک سالن کنسرت وجود دارد.

پایگاه خبری «اسپوتنیک» طی گزارشی اقدام به ارائه بیوگرافی از این فرد کرده که در زیر به آن می‌پردازیم:

«عبدالحمید اباعود» از مظنونان اصلی حملات ۱۳ نوامبر پاریس و هدف اصلی عملیات روز چهارشنبه (امروز) پلیس فرانسه در شهر سن‌دنی در شمال پاریس، یک تبعه ۲۸ ساله بلژیکی است که از اعضا و عناصر بسیار فعال گروه تروریستی داعش در سوریه محسوب می‌شود که پلیس اروپا از چندین سال‌ پیش در تلاش برای یافتن اوست.

 
وی در سال ۱۹۸۷ در منطقه «مولن‌بیک» (Molenbeek) در غرب بروکسل متولد شد و مشهور به «ابوعمر بلژیکی» و «ابوعمر سوسی» است که لقب دوم وی از نام شهر «سوس» در مراکش که خانواده‌اش اهل آنجا هستند، نشأت می‌گیرد.

یکی از همکلاسی‌های سابق عبدالحمید اباعود به روزنامه بلژیکی La Dernière Heure اعلام کرده که وی در دوران تحصیل همکلاسی‌ها و معلمان خود را بسیار آزار و اذیت می‌کرده و اقدام به ربودن کیف پول‌های آنها می‌کرده است.

او حتی از سوی خانواده‌اش نیز ترد شده و آنطور که خواهرش می‌گوید، همه امیدوار بودند که در همان سوریه کشته شود و دیگر بازنگردد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یاسمینا خواهر وی پیش از این به رسانه‌ها گفته است: «واقعا دعا می‌کنیم که عبدالحمید کشته شده باشد.»

وی پس از حملات پاریس هدف اصلی تحقیقات نیروهای فرانسوی و بلژیکی است و طراح و هدایت‌گر حملات جمعه گذشته که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، تلقی می‌شود.

طبق اطلاعات به دست آمده، «عبدالسلام صلاح» مظنون اصلی حملات پاریس که وی نیز اهل منطقه مولن‌بیک بروکسل است و به شدت توسط پلیس تحت تعقیب است و برادرش «ابراهیم صلاح» که در جریان حمله تروریستی روز جمعه پاریس خود را در بلوار «ولتر» روبروی رستورانی منفجر کرد، هر دو عبدالحمید اباعود را می‌شناخته و با وی در ارتباط بوده‌اند.

این در حالیست که بنابر اعلام خبرگزاری فرانسه، نام این سه نفر در چندین پرونده جنایی در بلژیک دیده می‌شود.

عبدالسلام صلاح

ابوعمر بلژیکی پیشتر در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل بردن برادر کوچک ۱۳ ساله خود «یونس» به سوریه در صدر اخبار رسانه‌های بلژیک قرار گرفت و به این ترتیب تیتر اول برخی روزنامه‌های این کشور به خبر مربوط به «جوان‌ترین عنصر تکفیری جهان» اختصاص یافت.

گفته می‌شود که وی با سایر عناصر بلژیکی داعش که در گروهی تحت عنوان نخبگان داعشی حضور دارند، نیز در ارتباط است.

در یک نوار ویدئویی منتسب به داعش، اباعود با ریش اندک و کلاهی به سبک افغان‌ها بر سرش دیده می‌شود که بخاطر ارتکاب جنایت به خود می‌بالد.

نیروهای پلیس فرانسه از ساعات اولیه صبح امروز چهارشنبه عملیاتی را برای بازداشت افراد مرتبط با حملات اخیر پاریس در منظقه سن‌دنی در شمال پاریس آغاز کرده‌ و هدف از این عملیات را بازداشت عبدالحمید اباعود مغز متفکر حملات اعلام کرده‌اند.

دادستانی فرانسه از دستگیری ۵ مظنون در جریان عملیات ضدتروریستی امروز سن‌دنی خبر داده و پلیس فرانسه نیز اعلام کرده که هنوز یک تروریست داخل ساختمان هدف عملیات ضدترویستی در منطقه سن‌دنی که احتمالا به طور کامل بمب‌گذاری شده حاضر است.

بامداد شنبه چندین حمله و انفجار در پاریس پایتخت فرانسه اتفاق افتاد و منجر به کشته شدن بیش از ۱۳۲ تن و مجروح‌ شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد.

گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ده‌ها نفر در حملاتی است که به طور همزمان در چندین نقطه از پاریس به وقوع پیوسته‌اند.

اولین اتفاق، هنگامی رخ داد که یک مرد مسلح به اسلحه کلاشنیکف، چندین نفر را در رستورانی پرازدحام به قتل رساند و هفت نفر را زخمی کرد.

پس از آن گزارش شد که دستکم دو انفجار در نزدیکی ورزشگاه «استادو فرانس»، جایی که مسابقه فوتبال بین آلمان و فرانسه در حال برگزاری بود، به وقوع پیوسته است.

سومین گزارش‌ از بحران پاریس نیز مربوط به تیراندازی دو مرد مسلح به شرکت‌کنندگان در یک کنسرت موسیقی بود که طی آن دو مرد مسلح دستکم ۲۰ گلوله به سمت جمعیت شلیک کرده و نزدیک به ۱۰۰ نفر از حاضران را گروگان گرفتند. این گروگان‌گیری در نزدیکی مرکز هنری «باتاکلان» انجام شد.

 
1 نظر
  1. طرفدار دکتر روحانی می گوید

    ان شاالله خداوند به حق حضرت سیدالشهدا و علمدار دشت کربلا یزیدیان زمان را که باعث بدنام کردن اسلام ناب محمدی شدن را از صفحه روزگار محو کند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.