کد خبر:329
پ
kordmir-2

معرفی روستای کردمیر

نویسنده :حامد خلیلی ازنی           روستای کردمیر در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر ساری در بخش چهاردانگه ،در دهستان پشتکوه در ۵۳ درجه و ۴۳ دقیقه و ۳۸ ثانیه شرقی و ۳۶ درجه و ۱۴ دقیقه و ۷ ثانیه شمالی واقع شده است. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال […]

نویسنده :حامد خلیلی ازنی

 

 

 

 

 

روستای کردمیر در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر ساری در بخش چهاردانگه ،در دهستان پشتکوه در ۵۳ درجه و ۴۳ دقیقه و ۳۸ ثانیه شرقی و ۳۶ درجه و ۱۴ دقیقه و ۷ ثانیه شمالی واقع شده است. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۳۸۴نفر (۸۱ خانوار) بوده‌است.

kordmir-2

 

کردمیر در فرهنگ دهخدا

 

کردمیر.[ ک ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان پشتکوه سورتیجی بخش چهاردانگه ٔ شهرستان ساری . کوهستانی و معتدل است و ۳۵۰ تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳).

 

 

وجه تسمیه کردمیر

 

در گویش طبری امروز نیز کلمه کرد به معنی چوپان و شبان است. (واژه نامه طبری، صادق کیا، ص ۱۶۶) در کارنامه اردشیر بابکان هم کردان به معنی شبانان آمده است نه نام و نژاد یا قبیله.

 

شاعران و نویسندگان پارسی گوی در قرن های اول هجری  واژهء کُرد را به معنای عشایر و رمه‌گر و همچنین چوپان و شبان به کار برده اند.

 

رودکی گوید:

 

از بخت و کیان خود بگذشتم و پَردَختم / چون کُرد بماندستم تنها من و این باهو (باهو به معنای چوبدستی شبانان).

 

واژهٔ کرد در دوران تاریخی پس از حمله اعراب به ایران به معنای رمه گردانان و کوچ‌نشینان فلات ایران بزرگ به کار رفته است و هرگز معنی زبانی خاص یا قوم خاص یا فرهنگی خاص را نمی‌دهد.

 

حمزه اصفهانی مینویسد : « کانت الفرس تسمی الدیلم الاکراد طبرستان کما کانت تسمی العرب اکراد سورستان » (تاریخ سنی ملوک الارض)

 

یعنی پارسیان (ایرانیان)،  دیلمیان (یکی از گروه‌های مهم ایرانی‌زبان) را کردهای طبرستان میدانستند – چنانکه اعراب را کردهای سورستان.

 

در لغتنامه دهخدا نیز آمده است:

 

توسعاً بمناسبت چادرنشینی این طایفه بطور مطلق بر چادرنشینان اطلاق می شود. بدوی . بقول حمزه اصفهانی ایرانیان قدیم (فرس ) دیلمیان را اکراد طبرستان مینامیدند و اعراب را کردان سورستان میخواندند. (فرهنگ فارسی معین):

 

از رخت و کیای خویش من رفتم و پردختم

 

چون کرد بماندستم تنها من و این باهو.

 

تعدادی از سادات که شغل شبانی داشتند به این منطقه مهارجرت نموده و ساکن شده اند . در اینجا  روستایی بنا نمودند که به کرد (چوپان) و میر(سید) روستای چوپان سادات(کردمیر) نامیدند.

 

 

تاریخچه مدارس کردمیر

 

دبستان  سپاهی دانش کردمیر در سال ۱۳۴۹ دایر شد و نام کنونی آموزشگاه شهید علی عمران باقری می باشد.

 

مدرسه راهنمایی

 

مدرسه راهنمایی کردمیر به صورت ضمیمه در سال ۱۳۷۵ و با مدیریت محمد آهنگری دایر شد. در آغز تاسیس معلمان آموزشگاه عبارت بودند از: محمد آهنگری ، مجتبی شقاقی، علی اصغر کاظمی، حسین تیش محمدی، سیده رقیه شجاعی، سید هادی عشوری، حسین شیر محمدی

 

در بدو تاسیس در پایه اول راهنمایی  ۱۰ نفر و در پایه دوم راهنمایی ۸ نفر دانش آموز داشت. ( خلیلی ، حامد/ شریعت نژاد، نقی، تاریخ آموزش و پرورش چهاردانگه  ص ۱۲۱ و ۱۶۵)

 

 

شهدای روستای کردمیر

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

نام پدر

تاریخ تولد

تاریخ شهادت

محل شهادت

۱

شهید علی عمران باقری

محمد

۱۳۴۷

۱/۱/۱۳۶۷

مریوان

۲

شهید رضا علی تقی پور

محمد

۱۳۴۷

۵/۱/۱۳۶۷

شیلر

۳

شهید سید مرتضی موسوی

سید رسول

۱۳۵۶

۱۱/۱۲/۱۳۷۵

اهواز

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید