پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

معرفی روستای سنور چهاردانگه

0

نويسنده :حامد خليلي ازني

 

 

 

 

 

 

روستاي سنور  در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه شهرستان ساري و در فاصله 85 كيلومتري جنوب شهر ساري در 53 درجه 39 دقيقه و 42 ثانيه شرقي و 36 درجه و 16 دقيقه و 9 ثانيه شمالي واقع شده است. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۰۲نفر (۴۷خانوار) بوده‌است.

sanoor-big-pic

 

 

 

روستاي سنور دهي از دهستان سورتجي  بخش چهاردانگه. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3)

 

 

 

روستاي سنور يكي از روستاهاي كهن منطقه مي باشد در تاريخ طبرستان ابن اسفنديار ج 2 ص 50 در مورد روستاي سنور چنين آمده است: « برادر بهرام زينهار حواست و امان طلبيد، شير بمكوت نام را از ديه سنور هزار گري بكو توالي بفرستاد. (512 قمري)»

 

 

 

همين مطلب در كتاب  تاريخ مازندران مهجوري ص225 و كتاب تاريخ تبرستان اردشير برزگر ص268  آمده است.

 

 

 

مطالب فوق و همچنين وجود  مقبره سه تن از امازادگان و قلعه كوت كه بين روستاهاي سنور و تركام واقع شده است نشان دهنده قدمت زياد اين روستا مي باشد.

 

 

 

وجه تسميه سنور

 

ريش سفيدان  و مطلعين محل عقيده دارند با توجه به اين كه اين روستا محل دفن سه تن از امازادگان اسماعيل ، ابراهيم و ….  مي باشد اين روستا را به سه نور  ناميدند و بعد از گذشت زمان و براي راحتي تلفظ به سنور تبديل شده است.

 

مختار عظيمي در مورد وجه تسميه سنور معتقد است سنور به معني محل تقسيم  و ميزان بندي آب براي شاليزار مي باشد. ( پژوهش در نام آبادي هاي ساري ص 200)

 

 حسين قدس نخعي

 

حسین قدس نخعی

 

حسين قدس نخعي ( لینک معرفی حسین قدس نخعی ) درسال 1273 هجري شمسي در روستاي سنور بخش چهاردانگه ساري  متولد شد. ( مهجوري ،اسماعيل- دانشمندان و رجال مازندران – ص 179 و 180) پدرش حاج شيخ حسن نيز از علماي به نام بوده و در فلسفه استاد بود . او مولف كتاب فلسفه است. حسين قدس نخعي در سال 1356 در شيراز در گذشت.محل تحصیل او در دانشگاه لندن بوده است. مهارت و تخصص «قدس نخعی» شعر و نویسندگی بوده است. در سرودن رباعيات استاد بوده. او رباعيات خود را به سبك خيام مي سرود. به همين دليل صالح جعفري شاعر و نويسنده عرب او را خيام قرن بيستم ناميد. بسیاری از رباعیات اوبه وسیله ی شعرای برجسته کشورهای گوناگون به زبان انگليسي، عربي، كردي و ژاپني ترجمه شده است . او مدتی مدیر مجله ی ماهان ( ندای قدس) بود. او آثار قلمی فراوانی بر جای گذاشت که بعضی از آنها عبارتند از:

 

خدا و بشر، اثر گمشده در بهشت ، کوه کبوتران، دختر شاهسون ، موسیقی ایران و خلاصه ی پرورش نفس.شعر زير نمونه اي از رباعي قدس نخعي مي باشد.

 

گلزار و چمن نمای دیگر دارد

 

با دلبر و می صفای دیگر دارد

 

درمان طبیب را کسی منکر نیست

 

اما می ما شفای دیگر دارد

 

 مدرسه

 

دبستان سپاهي دانش سنور در سال 1349 داير شد و آقاي پرنيان اولين معلم آن بود. و مدرسه راهنمايي سنور در سال 1375 به صورت ضميمه در سال 1375 با مديريت عمران كفشگر داير شد . در آغاز تاسي معلمان آن عبارت بودند از: خليل جهان آرا، نقي زمانپور و جبرييل مير شفيعي.

 

 شهداي سنور

 

1- شهید غلامرضا یزدانی

 

2- شهید اصغر عابدی

 

3- شهید فتحعلی تلما

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.