کد خبر:332
پ
sanoor-big-pic

معرفی روستای سنور – دهستان چهاردانگه

نویسنده :حامد خلیلی ازنی             روستای سنور  در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در فاصله ۸۵ کیلومتری جنوب شهر ساری در ۵۳ درجه ۳۹ دقیقه و ۴۲ ثانیه شرقی و ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه و ۹ ثانیه شمالی واقع شده است. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران […]

نویسنده :حامد خلیلی ازنی

 

 

 

 

 

 

روستای سنور  در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در فاصله ۸۵ کیلومتری جنوب شهر ساری در ۵۳ درجه ۳۹ دقیقه و ۴۲ ثانیه شرقی و ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه و ۹ ثانیه شمالی واقع شده است. براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۰۲نفر (۴۷خانوار) بوده‌است.

sanoor-big-pic

 

 

 

روستای سنور دهی از دهستان سورتجی  بخش چهاردانگه. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳)

 

 

 

روستای سنور یکی از روستاهای کهن منطقه می باشد در تاریخ طبرستان ابن اسفندیار ج ۲ ص ۵۰ در مورد روستای سنور چنین آمده است: « برادر بهرام زینهار حواست و امان طلبید، شیر بمکوت نام را از دیه سنور هزار گری بکو توالی بفرستاد. (۵۱۲ قمری)»

 

 

 

همین مطلب در کتاب  تاریخ مازندران مهجوری ص۲۲۵ و کتاب تاریخ تبرستان اردشیر برزگر ص۲۶۸  آمده است.

 

 

 

مطالب فوق و همچنین وجود  مقبره سه تن از امازادگان و قلعه کوت که بین روستاهای سنور و ترکام واقع شده است نشان دهنده قدمت زیاد این روستا می باشد.

 

 

 

وجه تسمیه سنور

 

ریش سفیدان  و مطلعین محل عقیده دارند با توجه به این که این روستا محل دفن سه تن از امازادگان اسماعیل ، ابراهیم و ….  می باشد این روستا را به سه نور  نامیدند و بعد از گذشت زمان و برای راحتی تلفظ به سنور تبدیل شده است.

 

مختار عظیمی در مورد وجه تسمیه سنور معتقد است سنور به معنی محل تقسیم  و میزان بندی آب برای شالیزار می باشد. ( پژوهش در نام آبادی های ساری ص ۲۰۰)

 

 حسین قدس نخعی

 

حسین قدس نخعی

 

حسین قدس نخعی ( لینک معرفی حسین قدس نخعی ) درسال ۱۲۷۳ هجری شمسی در روستای سنور بخش چهاردانگه ساری  متولد شد. ( مهجوری ،اسماعیل- دانشمندان و رجال مازندران – ص ۱۷۹ و ۱۸۰) پدرش حاج شیخ حسن نیز از علمای به نام بوده و در فلسفه استاد بود . او مولف کتاب فلسفه است. حسین قدس نخعی در سال ۱۳۵۶ در شیراز در گذشت.محل تحصیل او در دانشگاه لندن بوده است. مهارت و تخصص «قدس نخعی» شعر و نویسندگی بوده است. در سرودن رباعیات استاد بوده. او رباعیات خود را به سبک خیام می سرود. به همین دلیل صالح جعفری شاعر و نویسنده عرب او را خیام قرن بیستم نامید. بسیاری از رباعیات اوبه وسیله ی شعرای برجسته کشورهای گوناگون به زبان انگلیسی، عربی، کردی و ژاپنی ترجمه شده است . او مدتی مدیر مجله ی ماهان ( ندای قدس) بود. او آثار قلمی فراوانی بر جای گذاشت که بعضی از آنها عبارتند از:

 

خدا و بشر، اثر گمشده در بهشت ، کوه کبوتران، دختر شاهسون ، موسیقی ایران و خلاصه ی پرورش نفس.شعر زیر نمونه ای از رباعی قدس نخعی می باشد.

 

گلزار و چمن نمای دیگر دارد

 

با دلبر و می صفای دیگر دارد

 

درمان طبیب را کسی منکر نیست

 

اما می ما شفای دیگر دارد

 

 مدرسه

 

دبستان سپاهی دانش سنور در سال ۱۳۴۹ دایر شد و آقای پرنیان اولین معلم آن بود. و مدرسه راهنمایی سنور در سال ۱۳۷۵ به صورت ضمیمه در سال ۱۳۷۵ با مدیریت عمران کفشگر دایر شد . در آغاز تاسی معلمان آن عبارت بودند از: خلیل جهان آرا، نقی زمانپور و جبرییل میر شفیعی.

 

 شهدای سنور

 

۱- شهید غلامرضا یزدانی

 

۲- شهید اصغر عابدی

 

۳- شهید فتحعلی تلما

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید