کد خبر:18946
پ
kdivan-moqtanem-eraei-thum

معرفی دیوان خطی سید شفیع و سید محمد ارایی

در این مجال نسخه کم یاب دیوان سید شفیع و سید محمد ارایی که نزدیک به ۹۰ سال قبل چاپ سنگی شده اند معرفی شده است.

 

این کتاب مشتمل بر دو دیوان  از شعرای مرثیه سرای بزرگ بخش چهاردانگه و ایران است که در یک مجلد گرد آوری شده است.  اشعار متن کتاب با موضوع مصیبت خامس آل عبا  از حجت الاسلام سید شفیع ارایی مازندرانی متخلص به مغتنم می باشد. اشعار حواشی دیوان سید محمد ارایی مازندرانی به نام سردفتر دیوانخانه و شکوه دبستان شریعت متخلص به ندیم می باشد.

 

این کتاب در سال ۱۳۰۵ ه ش به روش چاپ سنگی در تهران در موسسه انتشاراتی محمد علمی منتشر شده است. نسخه ای از آن در کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.

 

انشا الله این دیوان ارزشمند با تصحیح و توضیح  چاپ و در اختیار دوستداران اهل بیت قرار گیرد.

 

سید شفیع ارایی متخلص به مغتنم ارایی

آیه‌الله سیّد شفیع بن میرگَتی  معروف به مغتنم  از مادری به نام شهربانو در حدود سال ۱۲۲۰ ه ق در روستای اراء چهاردانگه دیده به جهان گشود.

 

 ایشان از شاگردان ملا عبدالعظیم هزارجریبی (ولویه ای) ( ملا عبدالعظیم دایی ایشان بودند )  در مدرسه مروی تهران و همدرس آیت ا… سید ابوالحسن اصفهانی در عتبات عالیات بود. سید شفیع  بعد از طی دوره مقدمات برای کسب دانش به حوزه علمیه اصفهان و سپس به نجف اشرف رهسپار شد و بعد از کسب علوم و رسیدن به درجه اجتهاد  به ایران برگشت.

 

سید شفیه ارایی به تحقیق سید ابو الحسن شفیعی در سال ۱۲۹۹ ه ش در روستای اراء در گدشت.

 

سید محمد ارایی مازندرانی متخلص به ندیم

 سید محمد در روستای ارای چهاردانگه متولد شد و به شغل زارعت و قضاوت مشغول بود و شعار بسیاری سروده در شعر به ندیم تخلص می کرد. ( دانشوران ساری، اسلامی حسین، پژوهش های فرهنگی، ۱۳۷۹،ص ۱۵۰)

 

 او در سن پنجاه هشت سالگی در روستای اراء در گذشت). تاریخ ادبیات مازندران، سید محمد طاهری شهاب ، ویرایش زین العابدین درگاهی، رسانش ۱۳۸۱ ،ص ۶۴۰) گرچه اسلامی معتقد است او در تهران در گذشت و در همان جا مدفون شد. ( اسلامی ، ص ۱۵۰ ) سید ابو الحسن شفیعی در باره تاریخ فوت و مکان چنین می نویسد، آقاسیّد محمد إرائی متخلّص به ندیم إرایی ( وفات درسال۱۳۴۶ق درروستای إلیرد ازتوابع ساری )

 

kdivan-moqtanem-eraei-1

kdivan-moqtanem-eraei-2

kdivan-moqtanem-eraei-3

kdivan-moqtanem-eraei-132

در این صفحه دیوان سید محمد ارایی که در حاشیه نوشته شده است به اتمام رسید.

 

kdivan-moqtanem-eraei-161

این صفحه آخرین صفحه دیوان سید شفیع ارایی می باشد.

 

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • سیدابوالحسن شفیعی ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۴:۰۲
    0 0

    تاریخ فوت سیدشفیع:
    ۱۹صفر۱۳۴۲ برابر بامهر۱۳۰۲ش صحیح است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید