کد خبر:15129
پ
IMG22091830

مرگ، پله پله از سورت بالا می رود

یک سال پیش فرزانه مدیرکل سابق گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران بیان داشت در صورت همکاری منابع طبیعی از تخریب در امان می ماند. حالا دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی فعلی هم در گفتگو با وارش نیوز حرف های فرزانه را تکرار می کند که تا منابع طبیعی چشمه سورت را واگذار نکند اتفاق خاصی برای بهبود این چشمه نخواهد افتاد.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری به نقل از وارش نیوز، با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروز و گرم شدن هوا در بهار و پیش رو داشتن ایام تابستان و با جهانی شدن چشمه سورت، طبیبعتا از همه جای ایران و برخی کشورهای همسایه و غیرهمسایه برای بازدید از این چشمه به ساری می آیند و لابد با توجه به آنچه در سایت ها خوانده اند و عکس هایی که از چشمه دیده اند با فراغ خاطر و برای ثبت خاطراتی ماندگار راهی این چشمه می شوند. اما  مطمئناً در کمال ناباوری با منطقه ای محروم مواجه خواهند شد که نه راه دسترسی دارد و نه هیچ امکانات دیگری که ذکرش ملال آور است.

 

 IMG22091830

 

با این اوصاف انتظار می رود از آنجا که ادعای سازندگی و تحول 2 ساله مدیران ارشد استان رو به پایان است، نیاز است محض رضای خدا و برای حفظ آبروی مازندران هم که شده کاری برای این چشمه انجام دهیم که به گفته دلاور بزرگ نیا بخش هایی از این جاذبه منحصر بفرد گردشگری تخریب شده و اگر دیر بجنبیم عنقریب کلاً تخریب خواهد شد و خیال همه سازمان های مربوط و غیرمربوط (میراث فرهنگی و منابع طبیعی و آب منطقه ای و…. ) از این چشمه راحت می شود!

 

حالا خودمانیم انصافاً اگر چشمه سورت در استان سمنان یا آذربایجان یا هر کجای ایران و جهان بود، آیا به سرنوشتی چنین تلخ دچار می شد؟ ما که توانایی ایجاد جاذبه های گردشگری مثل دوبی و آنتالیا را نداریم چرا از منابع خدادادی استفاده بهینه نمی کنیم؟ مگر نه این است که کفر نعمت از کفت بیرون کند! آیا تا بحال مسئولان جز شعار و براه انداختن جنگ زرگری اقدامی برای چشمه سورت انجام داده اند؟

 

سند ادعای ما گفتگویی است که با 2 مدیرکل میراث فرهنگی در 2 دولت متفاوت انجام داده ایم که قضاوت در مورد عملکردشان را به افکار عمومی واگذار می کنیم:  

 

سورت، در صورت همکاری منابع طبیعی از تخریب در امان می ماند   

سیف الله فرزانه مدیر کل سابق گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در گفتگویی (که یکم بهمن پارسال با وی داشتیم،) بیان داشت: چشمه سورت دومین اثر ملی ثبت شده بعد از قله دماوند و یکی از جاذبه های منحصر به فرد میراث طبیعی ایران و جهان است که در صورت همکاری منابع طبیعی از تخریب در امان می ماند.

 

وی افزود: برای جلوگیری از تخریب چشمه، 70 هکتار از محدوده چشمه حصار (فنس کشی) می شود و پس از آن دستگاه های مرتبط برای آب رسانی، برق رسانی و ایجاد راه مناسب اقدام می کنند و بعد در راستای اجرای ماده قانون 3 حفاظت و بهره برداری سازمان جنگل ها، فراخوان جذب سرمایه گذار انجام می شود.

 soort-Roland-wich-3

 

مشکل سورت، عدم وجود سرمایه گذار است

فرزانه در پایان گفته بود: انتخاب مشاور، نقشه برداری و تهیه طرح در حدود 70 هکتار و ارسال به اداره کل منابع طبیعی جهت تحویل زمین طبق مصوبه کارگروه استان و ایجاد زیرساخت راه دسترسی شامل آب رو و مخروط ریزی و زیرسازی با اعتباری معادل 100 میلیون تومان از جمله اقدامات انجام شده این سازمان است که به علت عدم وجود سرمایه گذار، چشمه سورت دچار مشکلات توسط گردشگران و بومیان استان شده است!.

 

حالا که فرزانه با تغییر دولت از میراث فرهنگی رفت و فرماندار شهرش محمودآباد شد و می خواهد این شهرستان را از شهرهای جهانی گردشگری کند، دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی فعلی هم در گفتگویی که اخیراً با وی داشتیم، حرف های فرزانه را تکرار می کند که تا منابع طبیعی چشمه سورت را واگذار نکند اتفاق خاصی برای بهبود این چشمه نخواهد افتاد.

 

بخش قابل توجهی از چشمه سورت خسارت دید

دلاور بزرگ نیا با بیان اینکه مردم به میراث طبیعی علاقمند هستند، گفت: بخاطر عدم ساماندهی  و بهره مندی درست بخش قابل توجهی از چشمه سورت خسارت دید.

 

وی افزود: برای حل این معضل با کمک استانداری و بخش معاونت برنامه ریزی استانداری 100 میلیون تومان را برای ساماندهی و فنس کشی محوطه برای جلوگیری از تخریب بیشتر چشمه سورت در نظر گرفتیم که اعتبارش را اختصاص دادند.

 

بزرگ نیا تصریح کرد: به لحاظ اینکه می بایست تغییر و تحول بین منابع طبیعی و میراث فرهنگی شکل می گرفت تفاهم اولیه ای انجام شد و بر اساس آن تفاهم، اسناد مربوط به مناقصه را آماده کردیم و طی چند روز آینده این  واگذاری قطعی خواهد شد.

 

 

اولین اقدام،جلوگیری از تخریب بیشتر است

مدیر کل میراث فرهنگی با بیان اینکه امروز حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم حفاظت از این چشمه است که بیشتر از این تخریب نشود، گفت: خوشبختانه کانون جهانگردی کشور برای ساماندهی اعلام آمادگی کرد و ما در تلاشیم به محض اینکه واگذاری توسط منابع طبیعی انجام شد بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

سورت در حسرت امکانات ساده و اولیه

وی با اظهار اینکه در نظر داریم فقط محوطه اصلی چشمه را ( که پاخور می شود) از تخریب در امان بداریم، گفت: علاقمندیم جهانگردی کشور ورود پیدا کند و یک فضای ساده و امکانات اولیه (در حد سرویس بهداشتی و فروشگاه ساده مناسب و… ) را برای تعطیلات نوروز و ایام تابستان را در اولویت قرار دهند.

 

ما امیدواریم که این توافقات که گیر و گره ماجراست هرچه زودتر انجام شود و واگذاری چشمه سورت از منابع طبیعی به میراث فرهنگی صورت گیرد تا میراث اقدامات لازم و در خور را انجام دهد و انصافاً حیف است چنین چشمه ای که ساختاری زیبا پلکانی و دلکش دارد با ” کی بود کی بود من نبودم ” نابود شود زیرا قطعاً  آیندگان ما را به خاطر سهل انگاری مان نخواهند بخشید! ….

 

کلیدواژه : سورت
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • بنده خدا 4 اسفند 1393 / 14:35

    با سلام مسئولین ما فقط و فقط به فکر کارایی هستن که فعلا گندش درومده. وگر نه صد دفعه سورت درست شده بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194