کد خبر:107930
پ
مادران-باردار،-کودکان-و-سالمندان-در-معرض-ابتلا-به-آنفلونزا.jpg

مادران باردار، کودکان و سالمندان در معرض ابتلا به آنفلونزا

ایسنا/مازندران معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل از شستشوی منظم دست‌ها و رعایت نکات بهداشتی هنگام عطسه کردن به‌عنوان یکی از راه‌های اصلی پیشگیری از آنفلوانزا خبر داد. به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر مصطفی جوانیان گفت: ویروس آنفلونزا هر ساله موجب بروز عفونت تنفسی (آنفلوانزای فصلی) در […]

ایسنا/مازندران معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل از شستشوی منظم دست‌ها و رعایت نکات بهداشتی هنگام عطسه کردن به‌عنوان یکی از راه‌های اصلی پیشگیری از آنفلوانزا خبر داد.

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر مصطفی جوانیان گفت: ویروس آنفلونزا هر ساله موجب بروز عفونت تنفسی (آنفلوانزای فصلی) در سطح جامعه می‌شود و هر یک تا ۳ سال نیز اپیدمی‌هایی را از این بیماری شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: بیماری با تب ناگهانی یا احساس لرز و درد بدن، سردرد، ضعف و بی اشتهایی شروع می‌شود و درد عضلانی معمولا اندام‌ها و عضلات پشتی را گرفتار می‌کند و بیشتر بیماران از سرفه خشک و گلودرد نیز شاکی هستند اما گاهی اوقات ممکن است با اسهال یا استفراغ همراه باشد و تب برای ۴-۳ روز ادامه دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: بیماری خود محدود شونده بوده و داشتن استراحت کافی به‌همراه مصرف مایعات فراوان و استفاده از تب بر موجب بهبودی می‌شود و به هیچ عنوان در این مرحله از کورتون مثل دگزامتازون و بتامتازون نباید استفاده کرد.
جوانیان گفت: افرادی که به دلیل بیماری زمینه‌ای پردنیزلون مصرف می‌کنند هم در صورت بروز علائم بیماری حتما به پزشک مراجعه نمایند.
وی ادامه داد: افراد سالمند (بیشتر از ۶۰ سال)، کودکان زیر ۴ سال، بیماران ریوی، قلبی، کلیوی، خونی، متابولیک و دریافت کنندگان داروهای سرکوب کننده ایمنی و خانم‌های باردار به‌خصوص در سه ماهه دوم و سوم حاملگی و یا ۲ هفته اول بعد از زایمان در معرض ابتلا به شکل شدید بیماری می‌باشند بنابراین در صورت بروز بیماری در این افراد باید درمان ضد ویروس تجویز شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: بروز تنگی نفس، درد قفسه سینه و یا خواب آلودگی و یا شروع مجدد تب بعد از قطع آن، از علائم خطر بوده و افرادی که دچار چنین علائمی هستند باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند و مورد ارزیابی قرار گیرند.
جوانیان تصریح کرد: راه انتقال بیماری از طریق قطرات تنفسی بوده و مهمترین نکته در پیشگیری از ابتلا شستشوی منظم دست‌ها و رعایت نکات بهداشتی هنگام عطسه کردن و سرفه است و استفاده از دستمال کاغذی آن هم فقط برای یکبار و فاصله گرفتن از دیگران موقع عطسه از دیگر نکات مورد نظر محسوب می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل عنوان کرد: استفاده از ماسک جراحی توسط خود بیمار جهت جلوگیری از انتقال بیماری می‌تواند مفید باشد اما استفاده از آن برای سایرین تنها در هنگام ورود به اطاق بیمار توصیه می‌شود.
وی بیان کرد: واکسن آنفلونزا به‌صورت سالانه معمولا در ماه‌های شهریور، مهر و تا پایان فصل آنفلوانزا قابل تجویز است و افراد پر خطر می‌توانند برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل برای پیشگیری از شیوع آنفلوانزا و بیماری‌های حاد تنفسی گفت: هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را بپوشانید و از دست زدن به چشم‌ها و بینی خودداری کنید و مکرر دستهایتان را بشویید.
جوانیان با ذکر این نکته که هنگام بیماری از حضور در اماکن عمومی خودداری شود، یادآور شد: از ربوسی و دست دادن با دیگران و رها کردن دستمال کاغذی‌های مصرف شده در محیط خودداری شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194