کد خبر:13499
پ
۴۰۱-F

فاجعه تخریب و تبدیل اراضی کشاورزی در مازندران

  به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری به نقل از پایگاه خبری بلاغ ، استراتژیک ترین استان در تأمین حیاتی ترین مواد غذایی کشور در حال از دست دادن زمینه های تولید خود است و مسئولان هم در کنار مردم از آفات مالیخولیایی این استان آگاهند و اظهار نگرانی می‎کنند، اما از این همه نگرانی، […]

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری به نقل از پایگاه خبری بلاغ ، استراتژیک ترین استان در تأمین حیاتی ترین مواد غذایی کشور در حال از دست دادن زمینه های تولید خود است و مسئولان هم در کنار مردم از آفات مالیخولیایی این استان آگاهند و اظهار نگرانی می‎کنند، اما از این همه نگرانی، چه فایده ای عاید این استان در حال ذبح می شود؟!

 

401-F

سال هاست که تیغ تجاوز و خسارت طبیعت پویا و پر خیر و برکت مازندران را مجروح کرده و هیچ کسی نیست ک تاکنون از دیدن چهره خونین این استان ناراحت نشده و زبان به بیان درد و دلسوزی برای لزوم بسیج همگان در راستای درمان و ترمیم ضایعات نگشوده باشد، اما درد و مشکل و طرح های درمانی و برنامه‎های مشکل گشا، چندان از عرصه سخن فراتر نرفته و طرفی را نبسته است.

 

کاهش ماه به ماه اراضی مستعد کشاورزی و تغییر رسمی و غیر رسمی کاربری این اراضی و به عبارتی، خارج شدن زمین های کشاورزی مازندران از گردونه تولید در کنار کم تحرکی مسئولان در قبال متجاوزان به منابع طبیعی و صدور مجوز رسمی برای در اختیار گذاردن این منابع جهت مصرف نامتجانس با کاربری های متفاوت، آفتی است که در همه دولت ها مورد اعتراف و خط و نشان کشیدن دولتیان قرار داشت و دارد، اما از تنها چیزی که خبری نیست، متوقف شدن روند شتابنده تغییر کاربری اراضی کشاورزی و عدم برخورد قاطع و بازدارنده عوامل تخریب و تغییر اراضی است.

 

استاندار مازندران، ظرفیت ها و توانمندی های این استان را شگفت انگیز می داند و می گوید: از ۲ میلیون و ۳۵۲ هزار هکتار اراضی مازندران، ۹۶۰ هزار هکتار جنگل، ۹۸۲ هزار هکتار مرتع و ۴۷۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و مازندران با ۲.۳ ردصد اراضی زیرکشت، ۸.۷ درصد تولید کشور را برعهده دارد.

 

ربیع فلاح با اشاره به نقش برجسته مازندران در تولید محصولات استراتژیک، یادآور شد: مازندران در تولید ۱۴ محصول زراعی، باغی، دامی و شیلاتی، رتبه اول کشور را دارد.

 

وی با ابراز نگرانی از پدید زمین خواری و تفکیک غیرقانونی اراضی کشاورزی، به تشکیل ۱۷ گروه ضربت در استان مازندران برای پیشگیری و جلوگیری از تفکیک غیرقانونی اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: طی توافقی با سازمان جهاد کشاورزی و سپاه پاسداران، مقرر شد از ۳ هزار و ۲۰۰ پایگاه بسیج برای پدیده شوم زمین خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی مازندران استفاده شود.

 

دغدغه حفظ زمین های مستعد کشاورزی مازندران از سوی مدیرکل دادگستری این استان نیز اینچنین بیان می شود: یکی از اهداف ما با توجه به مسئولیتی که به عهده داریم و ریاست شورای حفظ بیت المال استان متوجه ما هست، تلاش داریم با حمایت از سرمایه گزاران، جلوی تعرض به منابع طبیعی و سو استفاده از اراضی کشاورزی را بگیریم.

 

اخیراً قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس نیز تخریب جنگل و خاک در مازندران را بسیار نگران کنندده دانست و افزود: حراست از منابع طبیعی برای ما یک امر واجب است و همه مازندرانی ها باید تلاش کنند تا متجاوزان به عرصه منابع طبیعی مجال جولان نیابند.

 

خلیل آقایی به یکی از مهم ترین دلایل تغییر کاربری اراضی کشاورزی که بالا بودن هزینه تولید و پایین بودن درآمد کشاورزان است، اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در بخش مکانیزاسیون کشاورزی، شامل ادوات مورد نیاز تولیدکنندگان در اختیار کشاورزان قرار داده شد و مبلغ ۹ هزار میلیارد ریال دیگر نیز در آینده بسیار نزدیک در اختیار این بخش قرار داده می شود.

 

همان گونه که ملاحظه شد، اظهار نگرانی و ناراحتی از معضل تخریب و تبدیل اراضی کشاورزی در استان مازندران مختص مسئولان این استان و وزارتخانه های تخصصی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی نیست بلکه مسئولان ارشد کشوری نیز در این زمینه ابراز تأسف های مشابه دارند که این مجموعه بیانات دردآلود نتوانست تاکنون معضل یادشده در استان مازندران را حل کند.

 

به نظر می رسد علی رغم آگاهی مسئولان استانی و کشوری به معضل کنونی مازندران که در آینده ای نه چندان دور به بحرانی ملی و بازگشت ناپدیر تبدیل خواهد شد، هنوز هم عمق فاجعه پیش روی برای مدیران ارشد کشور که درگیر ده ها و صدها موضوع روزمره هستند، آشکار نشده و جا دارد تا خیلی دیر نشده به صورت جدی به این موضوع اهتمام عملی کنند، چرا که خیلی زود، دیر می شود.

 

پایگاه  خبری چهاردانگه ساری:تغییرکاربری  زمین های کشاورزی و ساخت  و ساز ویلا دامن گیر بخش چهاردانگه در سال های اخیر شده است. در روستای لنگر این تغییر کاربری به طور  مشهودی و  شتابانی ملاحظه می شود. اگر مسئولین امر جلوی تغییر بی رویه کاربری زمین های کشاورزی را نگیرند با توجه به شرایط  آب و هوایی مناسب بخش چهاردانگه شاهد این خواهیم بود بلایی که در غرب استان آمده سرنوشت مشابهی را برای این بخش رقم بزند.

 

کلیدواژه : مازندران
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • علی کیاسری ۲۳ دی ۱۳۹۳ / ۸:۵۷
  0 0

  مازندرانی زمین داران دیروز،فروشندگان امروز،سرایدارن فردا
  البته مسئولین حرف از گردشگری میزنند،یکی از پیامدهای منفی گردشگری ساخت وسازهای غیر مجاز وازبین رفتن زمینهای کشاورزی هست برنامه ریزی نداریم

 • موسوی ۲۵ دی ۱۳۹۳ / ۲۳:۳۸
  0 0

  دقیقا درسته
  در خیلی از روستاها توسط افراد غریبه که هیچ خود اهالی همان روستا برای خود خانه هایی در زمینهایی کشاورزی که بهشان ارث رسیده است می سازند برای تفریح روزهای تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید