کد خبر:9717
پ
moharam-mazdeh-thum

عزاداری و دسته روی ابا عبدالله الحسین (ع) در روستای مزده

ماه محرم امسال هم در روستای مزده با استقبال گسترده اهالی روستا برگزار شد و مردم روستا با شور و اشتیاق زیاد به استقبال این ماه رفتند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چهاردانگه ساری، ماه محرم امسال هم در روستای مزده با استقبال گسترده اهالی روستا برگزار شد و مردم روستا با شور و اشتیاق زیاد به استقبال این ماه رفتند.

 

مردم روستا از اول محرم به مدت ۱۴ شب مراسم شام دهی و از روز هفتم به بعد با صبحانه و ناهار از اهالی پذیرایی می کنند. هر شب در روستا زیارت عاشورا و در روز هفتم به بعد از هم صبح و هم شب زیارت عاشورا می خواندند. در روز هفتم مراسم سنتی علم گردش در روستا برگزار شد و در روز هشتم گروه تعزیه هیئت قمر بنی هاشم روستا سادات محله در امامزاده طاهر(ع) روستای مزده به تعزیه پرداختند که گزارش تصویری آن در پایگاه خبری چهاردانگه ساری منتشر شده است. ( لینک مطلب )

 

در روز تاسوعا هیئت عزاداران روستای کارنام ابتدا با دسته روی به حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) روستای مزده و سپس دو هیئت کارنام و ابولفضل (ع) به حسینیه سیدالشهداء دسته روی کردند و در ادامه هیئت سیدالشهداء روستای مزده با ملحق شدند به دو هیئت با هم به سمت مزار شیهد شعبانعلی طاهری مزدی دسته رفتند و بر سر مزار شهید به عزاداری و زنجیرزنی و سینه زنی پرداختند. به دلیل بارش شدید باران مراسم متوقف شد و ادامه مراسم به داخل حسینیه عزاداری کردند. به دلیل بارش شدید باران و ادامه بارش تا غروب روز عاشورا تمام مراسمات دسته روی متوقف شد و هیئت ها در داخل حسینیه عزاداری کردند.

 

در روز عاشوار بعد از مراسم روضه خوانی دو هیئت انصار و ابوالفضل نماز ظهر عاشورا را در مسجد جامع روستای مزده به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عمران مزده اقامه کردند.

 

مراسم شام غریبان هم با اسقتبال زیاد اهالی همراه بود که در مراسم شام غریبان علم گردش هم کردند و هیئت انصارالحسین (ع) مراسم شام غریبان را بر سر مزار شهید طاهری برگزار کردند و سپس به سمت حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) دسته روی کردند تا مراسم شام غریبان را در آنجا به پایان برسانند.

 

  

moharam-mazdeh-3

 

 

moharam-mazdeh-6

 

 moharam-mazdeh-13

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید