کد خبر:17104
پ
T2651814-3795150

حضور گسترده مردم در طبیعت زیبای چهاردانگه

طبیعت زیبای چهاردانگه ، هر سال در روز انس با طبیعت یکی از انتخاب های مردم شهرستان ساری و استان سمنان برای گذراندن روز طبیعت می باشد.

 

به گزارش خبر نگار پایگاه خبری چهاردانگه ساری امروز 13 فروردین 1394، طبیعت چهاردانگه شاهد حضور گسترده مردم در روز انس با طبیعت بود.

 

سیزده فروردین؛ روز انس با طبیعت، روز پایان دوره جشن های نوروزی است. در این روز مردم بنابر یک سنت فرهنگی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی و خوشی بگذرانند.

 

طبیعت زیبای چهاردانگه ، هر سال  در روز انس با طبیعت یکی از انتخاب های مردم شهرستان ساری و استان سمنان برای  گذراندن این  روز  می باشد.

 

امسال نیز مانند سالهای قبل جنگلهای زیبای چهاردانگه، دریاچه کم نظیر الندان(پله) ، دریاچه رویایی چورت،  چشمه  بی مانند سورت و دهها مکان دیگر  خیل مشتاقان طبیعت را به سوی خود کشاند.

 

جاده پرخطر ساری – کیاسر که محل عبور مسافران نوروزی استان های شرقی و جنوبی کشور است، تعداد زیادی از مسافران نوروزی ،   روز طبیعت را در حاشیه این جاده زیبا گذارندند.

 

تاب بازی ، گره زدن سبزه به این نیت که با باز شدن گره سبزه، گره مشکلات فرد  حل شود  ، پختن آش بعد  از صرف غذا به عنوان عصرانه از رسم های رایج مردم چهاردانگه در این روز می باشد.

کلیدواژه : چهاردانگه
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • شعبان وفایی نژاد 14 فروردین 1394 / 8:03

  جدال نافرجامی که شهر و شهروندان ساروی را متضرر می کند:
  آقای رئیس شورای شهر ، مدیریت کنید
  **********************
  ساری: شعبان وفایی نژاد
  رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند : اختلاف سلیقه نباید وحدت را در کشور از بین ببرد، همه باید از مسئولان حمایت کنند و حمایت، منافاتی با ایراد داشتن به قوا ندارد؛ کسی با انتقاد و طرح نقاط ضعف، مخالف نیست اما نباید تخریب صورت گیرد. مقام معظم رهبری ، بارها در سخنان خود بر اهمیت وحدت بین مسئولین در سیاست های خرد و کلان تاکید نموده اند که مسئولین با وحدت بین یکدیگر می توانند به آبادانی و پیشرفت روستاها، شهرها و کشور عزیزمان کمک کنند.
  رئیس شورای اسلامی شهر ساری در اظهار نظری افرادی که به دیدگاه خوش مانع پیشرفت در عمران و آبادانی این شهر هستند ، را تهدید به افشاگری و معرفی آنان کرد ، صاحب قلم ضمن احترام به دیدگاه و سبک گفتمان رئیس شورای شهر معتقد است اگر با منتقدین و مخالفین به گونه ای دیگر بحث تبادل نظر و هم اندیشی مطرح و انجام بگیرد قطعاً بهتر از این می توان از همه انرژی ها و استعدادها جهت همراهی ؛ همدلی و هماهنگی فی مابین شهرداری و شورای شهر بهره برد . منشور شورای شهر در مشورت کردن است و اطاعت از دیدگاه یک فرد نمی تواند برای هیچ احدی پذیرفتنی باشد زمانیکه رئیس جمهور کشورمان از منتقدین انتظار نقد همراه با پیشنهادات سازنده را دارد هیچ مسئولی نمی تواند و نباید نگران نقد بر عملکردش باشد ؛ در سویی دیگر رئیس شورای شهر در دو حوزه باید دیدگاه خویش را مطرح سازد : 1- دیدگاه خود به عنوان یک عضو شورای شهر 2- دیدگاه رئیس شورای شهر که به عنوان سخنگو شورای شهر به صورت کلی دیدگاه دیگر اعضا را مطرح می کند . رئیس شورای شهر در هر دو شرایط باید به دنبال ایجاد فضای وحدت و همدلی همگان در افکار عمومی برای شهرداری و شورای شهر باشد .در بحثی دیگر که برخی از مصوبات شورا توسط یکی از اعضا در رسانه های مکتوب و مجازی منتشر و از آنها به عنوان یک تخلف اداری و قانونی یاد شده است نیز در قانون آمده که همه مصوبات شورای شهر باید به اطلاع همگان برسد و مشکلی از این بابت نیز وجود ندارد چرا که این حق اعضای شورای شهر است که از مصوبات خود به مردم اطلاع دهند و قضاوت را به شهروندان بسپارند ؛ به حمدالله در بحث مدیریت شهری و شهرداری رضایت نسبی شهروندان را شاهد هستیم و مخالفتی مشهود در سبک مدیریت شهردار منتخب وجود ندارد . نگارنده اعتقاد دارد این سبک برای شهروندان ساروی قابل قبول نیست که یک عضو شورای شهر موضوعاتی را در بحث مدیریت شهری و برخی از موضوعات مطرح می سازد و شما به عنوان عضوی دیگر توضیحات لازم را ارائه می دهید قطع به یقین در این جدال نافرجام ، این شهروندان هستند که متضرران اصلی خواهند بود چرا که با ایجاد فضای یأس و ناامیدی در بین آنها ، میزان مشارکت در عمران و آبادانی از سوی همین مردم با کاهش چشمگیری مواجه می شود و تبعات آن بازهم برای خود مردم خواهد بود فلذا انتظار اینست که به گونه ای برخورد نکنید که مردم نسبت به آینده بهتر شهرشان ناامید شوند ، اختلاف نظرات را می توان با گفتگوی دوطرفه یا در بین هر سیزده عضو مرتفع ساخت ، مردم شهر ساری برای شنیدن و یا مطلع شدن از این جدال های بی نتیجه به شما رأی ندادند ، آنها شما را برگزیدند تا شهرشان آبادتر از گذشته باشد ؛ در سویی دیگر به این موضوع نیز توجه کنید که این عملکرد شما باعث حضور مجدّدتان در شورای بعدی و یا خداحافظی با پارلمان شورای شهر خواهد بود . به هر حال امیدواریم رئیس شورای شهر با جلوگیری از افزایش تنش های موجود در این نهاد مردمی ، فضایی را مهیا سازد تا همه انرژی ها در یک مسیر و سازندگی شهری که سالیان سال مظلوم بوده ، متمرکز شود . این دو سیستم یکی سیاست گذار و دیگری مجری است. در نتیجه در کنار یکدیگر و در تعامل با هم می توانند به نتجیه مطلوب برسند نه با تقابل با یکدیگر.
  شورای شهر و شهرداری باید آگاه باشند و با بصیرت حرکت کنند و به اهمیت همکاری با یکدگیر تامل کنند. البته ساری در چند وقت اخیر پیشرفت های خوبی را در زمینه های مختلف شهری داشته است که جز با همکاری شورای شهر و شهرداری به وجود نمی آمد. پس خطاب به مسئولین شهرمان در هر دو حوزه شورای شهر و شهرداری یادآور می شوم باید با تفکر در این موضوع به فکر کمک به حل مشکلات مردم باشیم. امروز شهرداری ساری بیش از هر زمانی برای تحقّق خواسته های مردم این شهر به حمایت و هدایت عالمانه شورای شهر نیازمند است و این رویه را تنها با وحدت رویه و تعاملات دوسویه می توان ایجاد کرد. انشالله.
  زمان مخابره:51/9-12 فروردین

 • شعبان وفایی نژاد 14 فروردین 1394 / 9:07

  آقای استاندار فرمانداران چگونه می توانند از گرانی ارزاق عمومی جلوگیری کنند؟
  *************************
  ساری:شعبان وفایی نژاد
  نگاهی واقع بینانه و تحلیل گرانه به اقتصاد داخلی کشور در نحوه توزیع ثروت های ملی موجود در مقاطع زمانی مختلف پس ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نشان از انواع بی سروسامانی ها و عدم نظارت دقیق بر میزان عرضه و تقاضا و کنترل قیمت ها به عنوان یک رکن اصلی دراقتصاد کشور دارد که با توجه به اهمیت اقتصادی این منابع و ثروت های کلان موجود، بسیاری از نیازمندان و مستحقان جامعه از این منابع که باید به صورت عادلانه توزیع شود بی بهره هستند. رشد سریع قیمت ها، افزایش ناهمگون نقدینگی و میزان رشد تورم، همیشه و در همه حال یکی از معضلات اساسی در اقتصاد داخلی و عدم اتخاذ تدابیر لازم در مواجهه با مهار تورم در راستای تأمین مایحتاج زندگی مردم، موجبات پیچیدگی پیش ازپیش تنظیم بازار و نفوذ سوداگران اقتصادی در جرگه بازار داخلی، رکود بیش از گذشته استاندارد کالاهای مختلف و عدم توجه به اهمیت اقتصادی این مهم را در کشور باعث گردیده است، که در جای خود برای رسیدن به نکته مطلوب اقتصادی و دست یابی به اهداف برنامه های سند چشم انداز بیست ساله کشور، سیاست های آینده نگرانه و مدبرانه در امور مناسبات داخلی و بین المللی می بایست مورد عنایت دست اندرکاران در اتخاذ سیاست های راهبردی قرارگیرد. استاندار مازندران از وضعیت کمی و کیفی و افزایش قیمت ارزاق عمومی در این استان انتقاد و از فرمانداران خواست تا از کمبودها و گرانی ها جلوگیری کنند؟!
  نگارنده ضمن قدردانی از احساس همدردی استاندار نسبت به اقشار مختلف مردم و البته کم درآمدها که در این گرانی ها بیشتری فشارها را متحمل شده اند ، این سوأل را مطرح می کند که آقای استاندار فرمانداران چگونه می توانند مانع گرانی ها شوند . بحث گرانی نسبت به تورم است اگر ارزاق عمومی به اندازه کافی و مورد نیاز جامعه با قیمت های مناسب عرضه شود قطعاً تورمی در کار نخواهد بود ؛ متأسفانه قیمت های مواد لبنیاتی و پروتئینی به صورت شناور هر روز به سمت افزایش حرکت می کند و نوعاً کنترل قیمت ها با این رویه غیر ممکن به نظر می رسد ؛ دیگر نانوایی ها برای فروش نان به سنگ ترازو تکیه نمی کنند و تنها قد آنها روز به روز کوتاه تر می شود اگر شما در همین استان بتوانید دو مغازه را بیابید که در فروش مواد لبنی مانند شیر – پنیر ماست – کشک و دوغ قیمتی مشابه را به مصرف کننده اعلام کنند هنر مدیریتی تان را نشان داده اید اما براستی فرمانداران چه نقشی در ثبات قیمت ها و یکسان سازی آنها دارند . در حالی که مسئولین دولتی با خرسندی بسیار هر دم سخن از کنترل قیمت ها به میان می آورند اما آقای استاندار اگر سری به داروخانه ها بزنید متوجه می شوید لوازم بهداشتی و حتی داروها بعضاً چند برابر قیمت به مردم عرضه می شود و این سوء مسئله را ما به حساب عدم نظارت دستگاههای مربوط می گذاریم در سویی دیگر با توجه به موقعیت مناسب استان مازندران و حضور و استقبال بالای مهمانان و مسافران از محیط های فرح بخش این استان ، گاهاً صنوف مختلف خدمت رسانی ، اجناس خود را با افزایشی نامعقول به دست مصرف کنندگان ( مسافران و به تبع آنها مردم استان ) می رسانند . به هر حال صاحب قلم به جهت احساس مسئولیت استاندار مازندران ، از وی قدردانی می کند اما امیدواریم این نگاه مسئولیت پذیرانه آقای فلاح با اقداماتی در راستای رفع و تنظیم بازارهای استان همراه باشد و به همین مرحله ابراز بیانی ختم نشود.
  صاحب قلم برای تصدیق این گزارش خاطر نشان می سازد علی رغم تلاش مسئولین و دست اندرکاران دولت در راستای کاهش انواع قیمت ها، تقریبا نقش موثر ومفیدی در جهت تعدیل قیمت انواع کالاهای مورد نیاز و ضروری جامعه تاکنون به معنای واقعی آن تدابیری اتخاذ نگردیده و بارها با انواع رکودهای جدید در مناسبات مختلف و در مقاطع زمانی مختلف در جامعه خودنمایی و تجلی یافته است. اینکه چرا تلاش مسئولین دولتی ما که متولی مبارزه با انواع گرانی ها و تهیه توزیع انواع کالاهای ضروری در جامعه می باشد، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم قبل از ایجاد هرگونه تورم دچار چند برنامگی می شود خود جای پرسش دارد؟
  زمان مخابره:32/9-14 فروردین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194