پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

شناسایی کامل محوطه باستانی در مرحله دوم کاوش‌های وستمین

0

پایگاه خبری چهاردانگه: عبدالمطلب شریفی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: پیگیر بحث حفاظت و مرمت آثار تاریخی در دستور کار قرار دارد و همچنین علاوه بر اتمام پروژه‌های قدیمی پروژه‌های جدید در این زمینه تعریف می‌شود.

وی بیان کرد: براساس برنامه در سال96 ثبت بیش از 200 اثر در حوزه‌های مختلف بافت، محوطه و بناهای تاریخی، ثبت معنوی و طبیعی در دستور کار قرار دارد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به تجهیز و راه‌اندازی موزه‌های سطح استان اشاره کرد و افزود: تکمیل موزه‌ها و همچنین درخواست موزه خصوصی نیز مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

شریفی تصریح کرد: مازندران به‌عنوان تنها استانی است که کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق غرب جنت رودبار رامسر، مرکز وستمین کیاسر و شرق غار کمیشان نکا به‌طور همزمان در حال انجام است.

وی با اشاره به اتمام مرحله نخست کاوش‌های منطقه وستمین ، گفت: مرحله نخست کاوش در این منطقه از 15 مرداد تا 30 شهریور  به مدت 45 روز ادامه داشت و مرحله دوم کاوش‌ها از 30 شهریور تا 15 آبان ماه امسال تمدید شده است.

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی وستمین  اظهار کرد: در مرحله نخست کاوش در این منطقه توانستیم حریم غرب محوطه و همچنین قسمتی از شمال و جنوب محوطه را شناسایی کنیم که در مرحله دوم شناسایی کامل این محوطه باستانی در دستور کار قرار دارد.

شریفی در پایان با اعلام اینکه وستمین به عنوان  یک محوطه اشکانی منحصر به‌فرد در جغرافیای سیاسی اشکانیان به شمار می‌رود، گفت: کاوش باستان‌شناسی در این محوطه در سال 94 با جانمایی آن در نقشه باستان‌شناسی کشور و ثبت این اثر تاریخی در لیست آثار ملی آغاز شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.