پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

سهم مردم مازندران از برداشت جنگل چقدر است؟ + تصاوير

مردم مناطق شمال وقتي اين همه برداشت از جنگل را مي بيند، مي پرسند به راستي سهم ما كه نگهبان واقعي اين جنگل ها مي باشيم، از اين همه موهبت الهي و در آمد سرشار از جنگل شمال چه ميزان مي باشد؟!

4

 

اختصاصي پايگاه خبري چهاردانگه ساري: خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت در برنامه‌ریزی جدید تغییراتی در بهره‌برداری از جنگل‌های شمال ایجاد شده است، بهره ‌برداری‌های غیرمنطقی ممنوع شده و تنها درختان آفت‌زده، افتاده و خشک ‌شده از جنگل‌های شمال بهره‌برداری می‌شود. ( لينك خبر )

 

در عكس هايي كه از جنگل هاي دودانگه و چهاردانگه ساری در شهريورماه 1393 گرفته ام و در ادامه مي آيد، قطع سرسام آور درختان جوان و پير را نشان مي دهد. اجساد درختان تنومند و جوان در كنار جاده هاي جنگلي افتاده، دل هر رهگذري را مالامال اندوه مي نمايد. بر اجساد درختان بايد مرثيه خواند و به حال جنگل هاي مازندران به جاي اشك، خون بايد گريست.

 

روزگاري نه چندان دور، دولتمردان عامل نابودي جنگل ها مازندران را دامداران و روستاييان حاشيه نشين جنگل مي دانستند. سيم خاردارهايي دور جنگل كشيدند تا ورود مردم و دام روستاييان را به عرصه جنگل ناممكن نمايد تا درختان در فضاي امن رشد كنند. ديگر روستاييان حق نداشتند براي ساخت و ساز خانه هايشان در خواست چوب جنگلي نمايند، چون با اختصاص چند اصله درخت افتاده به روستاييان امكان نابودي جنگل وجود داشت!!

 

وقتي روستاييان ديدند عرصه براي زندگي روستايي تنگ شده، نگهداري از دام سخت و تهيه هيزم براي رفع نياز انرژي سخت تر و هزينه ساخت و ساز در روستا زياد، روستاييان ساده دل و با صفا كه توليد كننده بودند، دام ها را به فروش رساندند و از روستاهاي خود مهاجرت نمودند و به شهرها آمدند تا بزرگترين عامل نابودي جنگل هاي مازندران از بين برود! غافل از اينكه روستاييان خود بهترين نگهبان جنگل بودند، با درختان انس ديرينه داشتند و در موقع آتش سوزي اولين نفراتي بودند كه براي مهار آتش خود را به خطر مي انداختند.

 

اما قطع بي رويه درختان ادامه داشت، اين بار نه توسط مردم بلكه توسط شركت هاي دولتي، نتيجه اين همه برداشت، چيزي جزء تغيير شديد آب هوايي، سيل هاي ويرانگر كه هر از گاهي جان و مال مردمان شمال کشور را به يغما مي برد، نبود. اما سوال اساسي مردمي كه از كنار درختان تنومند قطع شده عبور مي نمايد و يا اجساد درختان سوار بر كاميون ها را نظاره مي كنند، این است که «پس سهم ما از اين موهبت الهي و اين همه برداشت از جنگل ها چقدر است؟! » منبع در آمدي كه فقط سود خالص است. درختاني كه رويش و پرورش آن، فقط لطف الهي بود و بشر هيچ گونه هزينه اي براي آن صرف نكرده است.

 

بلي، درخت موجود زنده است و مانند تمام موجودات زنده عمري مشخص دارد. درختان پير و فرسوده و بيمار بايد از سطح جنگل ها برداشت شود تا رشد درختان جوان سرعت گيرد. برداشتي كاملا علمي، بدون آسيب رساندن به نهال هاي جوان. اما در برداشت از جنگل هاي شمال شاهد قطع كامل درختان و ورود ماشين آلات سنگين به دل جنگل های انبوه هستيم كه آسيبي هزاران بار بيشتر از دام به جنگل وارد مي نمايند.

 

اكثر مناطق جنگلي مانند دودانگه و چهاردانگه جاده مناسب ندارند، امكانات بهداشتي آنجا اندك و نگران كننده است، اكثر روستاهاي اين مناطق مشكل كمبود آب دارند و خبري از اشتغال پايدار در اين مناطق نيست.

 

مردم مناطق شمال وقتي اين همه برداشت از جنگل را مي بيند، مي پرسند به راستي سهم ما كه نگهبان واقعي اين جنگل ها مي باشيم، از اين همه موهبت الهي و درآمد سرشار از جنگل شمال چه ميزان مي باشد؟!

 

نويسنده و عكاس: حامد خليلي ازني

 

jangal-10

jangal-1

jangal-2

jangal-3

jangal-4

jangal-5

jangal-6

jangal-7

jangal-8

jangal-9

 

4 نظرات
 1. سید محسن شریفی پاجایی می گوید

  آقای خلیلی عزیز سلام
  بنده بر اساس شناخت از جنابعالی به عنوان فردی فرهنگی، محقق و دانشمند که همه ی جوانب امور را بررسی و سپس اقدام به نشر مقاله یا خبر می فرمایید انتظار داشتم در این مورد بخصوص مطالعه و تحقیق علمی و میدانی بیشتر بعمل می آوردید. زیرا بهره برداری اصولی و علمی از جنگل بر اساس مطالعات صورت گرفته در وحله اول به سود خود جنگل و کمک به بقا و ادامه حیات آن می باشد و در مراحل بعدی بعد اقتصادی و اجتماعی آن اهمیت دارد، لذا:
  1-در مورد اولویت اول بهره برداری جنگل بنده اظهار نظر نمیکنم فقط به این نکته کوتاه اشاره می کنم که بهره برداری در منطقه ما به صورت علمی و اصولی زیر نظر کارشناسان منابع طبیعی در حال اجراست. ولی از جنابعالی درخواست دارم مقالات منتشر شده را مطالعه بفرمایید، مطمئناً دیدگاه جنابعالی تغییر خواهد کرد.
  2- و اما در بحث اقتصادی و اجتماعی فقط در منطقه محروم چهاردانگه همانگونه که حضرتعالی مستحضرید خانوارهای زیادی به طور مستقیم یا غیر مستقیم وابستگی کامل مالی به شرکت های دولتی بهره بردار در منطقه دارند پس با تعطیلی این واحدهای بهره بردار از جنگل معلوم نیست چه بر سر این خانوارها خواهد آمد.
  لذا با حمایت بدون مطالعه و غیر اصولی اشخاص اهل فرهنگ و قلمی همچون جنابعالی که قلم شما نفوذ بالایی در اذهان عمومی اجتماع و در بین سیاسیون دارد می تواند این آب باریکه که در منطقه ی محروم چهاردانگه پیدا کردن جایگزین برای آن بسیار که نه، غیر ممکن است را نیز قطع خواهد کرد.
  با تشکر از حسن توجه جنابعالی و همکاران نسبت به مسائل و مشکلات بخش محروم چهاردانگه

  1. حامد خليلي می گوید

   سلام آقاي شريفي عزيز. از اينكه مطالب اينجانب را مطالعه مي فرماييد و سايت چهاردانگه نيوز را متعلق به خود مي دانيد بسيار ممنون و سپاسگزارم.

   1- در متن مقاله اشاره نمودم درختان موجود زنده هستند و عمر محدود دارد و بعضي از درختان دچار آفت شده و بيمار مي شوند و از چرخه طبيعت بايد حذف شوند و همچنين برداشت علمي و بدون آسيب رساندن به دختان ديگر امري پذيرفته شده مي باشد.

   2- عكس هاي گرزفته شده از جنگل سنگ ده دودانگه مي باشد و همين وضع را در چهاردانگه نيز شاهد هستيم . در اين عكس علاوه بر درختان كهن سال درختان جوان نيز قطع شده است.

   3- روش و وسايل برداشت ، ماشين هاي سنگين و غولپيكر هستند كه در موقع خارج نمودن تنه درختان آسيب زيادي به نهال جوان وارد مي نمايند.

   4- درد دل مردم بخش چهاردانگه این مي باشد که آيا روستاييان و دام هاي آنها خسارت جدي به جنگل وارد مي نمود يا برداشت شركت هاي مختلف ؟؟!

   5- آيا تخصيص يكي دو درخت براي ساخت و ساز منزل حق مردم بخش چهاردانگه نمي باشد كه اكنون قطع شده است.

   6- از همه اين مطالب صرف نظر مي نمايم. هدف مقاله سهم مردم مازندران و بخش چهاردانگه از اين همه برداشت از جنگل چه مي باشد؟ چهاردانگه داراي جاده مناسب است؟ راه روستايي مناسب دارد؟ ، وضعيت درماني آن چگونه مي باشد؟ وضعيت اشتغال چه وضعي دارد؟ بود.

   آيا نبايد دولت محترم مانند مناطق نفت خيز بخشي از در آمد برداشت از جنگل را به مناطقي مانند چهاردانگه اختصاص دهد تا بخشي از محروميت آن جبران گردد؟
   آيا چند مورد نگهباني و بعضي از پيمانكاراني كه در جنگل كار مي نمايد سهم مردم چهاردانگه از اين همه مواهب خدادادي مي باشد؟

   در پايان، آقاي شريفي عزيز، شما از نوادگان سيد علي پاجايي مي باشيد. خيلي مشتاقم در مورد اين عالم بزرگ تحقيقم را تكميل نمايم و منتظر همكاري شما برادر بزرگوار مي باشم.
   موفق باشيد.

 2. سید محسن شریفی پاجایی می گوید

  آقای خلیلی سلام
  نظر بنده روز پنجشنبه در سایت شما ارسال شده بود ولی تاکنون درج نشده! علت؟
  …………………………………………………….
  پایگاه خبری چهاردانگه ساری: با سلام و درود خدمت شما دوست بزرگوار، به دلیل اینکه نظر شما خطاب به آقای خلیلی بوده و ایشان هم چند روز دسترسی به اینترنت نداشته اند ما تا زمان بازگشت ایشان برای انتشار نظر شما صبر کرده ایم. اکنون با اطمینان از حضور آقای خلیلی نظر شما منتشر شد.
  موفق و پیروز باشید.

 3. سید محسن شریفی پاجایی می گوید

  با سلام خدمت آقای خلیلی
  البته اینجا مکان و زمان مناسبی جهت ادامه این بحث نیست لاجرم به دلیل عدم دسترسی از طرق دیگر پاسخ به فرمایشات حضرتعالی را با ذکر توضیحاتی به ترتیب موارد ذکر شده شما ارائه می نمایم:
  بند 1: با شما کاملاً موافقم
  بند 2: همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید بعضی از بینه ها (درختان) به اصطلاح ته لاپی می باشد و بعضی بینه های با قطر کمتر و سالم نیز احتمالاً از قسمت های بالایی همان درختان ته لاپی و یا از درختان به طور مثال معیوب، کج، شکسته افتاده، قارچی و … می باشد. البته در برخی موارد جهت دادن تنوع به گونه های یک منطقه و جلوگیری از انقراض گونه ای خاص در آن منطقه اقدام به قطع حتی درختان سالم غالب و پر تعداد در آن منطقه می نمایند تا فضا و شرایط برای رشد و تکثیر گونه در حال انقراض آن منطقه فراهم شود و همینطور بعضی از نشانه گذاری و قطع درختان سالم جهت احداث جاده جنگلی به منظور حفاظت بهتر و بیشتر خود جنگل می باشد.
  بند3: مسلماً فرمایش شما صحیح می باشد اما تا جایی که امکان دارد سعی بر آن است تا از آسیب رساندن به نهالهای جوان جلوگیری شود. شایان ذکر است به ازاء هر درخت قطع شده چندین نهال در آن مکان کاشته خواهد شد.
  بند4: برداشت غیر اصولی و قاچاق چوب می تواند بزرگترین خطر و عامل نابودی جنگل باشد ولی چرای بی رویه و غیر مجاز دام نیز شاید نه به آن میزان ولی به نوبه خود به جنگل آسیب جدی می رساند. همانطور که بیشتر گفتم بهره برداری شرکت های بهره بردار به صورت اصولی و علمی زیر نظر کارشناسان اداره کل منابع طبیعی می باشد.
  بند5: حضرتعالی واقفید که روستائیان با مراجعه به ادارات جنگلبانی منطقه می توانند با هماهنگی ایشان درختان شکسته افتاده را جهت مصرف روستایی استفاده نمایند. بر اساس مشاهده شخصی خود بنده در چند روز گذشته در اطراف روستای حاجیکلا چند اصله درخت شکسته افتاده جهت مصرف روستایی استفاده شده که اثرات تبدیل آن هنوز در آنجا باقیست.
  بند6: تیتر مقاله حاضر با بیشتر متن آن متفاوت می باشد. بنده به شخصه با تیتر آن بسیار موافق هستم و با حضرتعالی هم عقیده، ولی چه فایده که رجال سیاسی منطقه ما به این موضوع اهمیت نمی دهند یا شاید کسی اهمیت آنرا برایشان تشریح نکرده، البته حضرتعالی و همکاران محترم با مقاله های ارزشمند و در محافل خصوصی می توانید حضرات را راهنمایی بفرمائید.
  در مورد فرمایش پایانی شما: درست فرمایش کردید بنده از نوادگان سید علی پاجایی هستم و اتفاقاً مقاله شما راجه به مشاهیر چهاردانگه را مطالعه کرده ام اما اطلاعات چندانی به شخصه از ایشان ندارم به جز اندکی شنیده ها از فامیل اما حال که دستور فرمودید حتماً تحقیق بیشتری می کنم و جنابعالی را از نتایج آن آگاه خوام ساخت.
  با تشکر و آرزوی توفیق روز افزون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.