کد خبر:104517
پ
زیرخاکی‌های-چند-هزار-ساله-وستمین-مازندران-ثبت-ملی-شد.jpg

زیرخاکی‌های چند هزار ساله وستمین مازندران ثبت ملی شد

سیف الله فرزانه یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این آثار سفالینه‌های هستند که قدمتشان به دوران اشکانی باز می گردد و صبح امروز در جلسه شورای ثبت کشور در فهرست آثار ملی قرار گرفتند. وی با اعلام این که از سوی میراث فرهنگی مازندران این ۱۱ اثر برای  ثبت ملی به […]

سیف الله فرزانه یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این آثار سفالینه‌های هستند که قدمتشان به دوران اشکانی باز می گردد و صبح امروز در جلسه شورای ثبت کشور در فهرست آثار ملی قرار گرفتند.

وی با اعلام این که از سوی میراث فرهنگی مازندران این ۱۱ اثر برای  ثبت ملی به شورا ارائه و تمامی آنها اکنون ثبت شده اند، گفت که با اتفاق امروز تعداد آثار ثبتی استان مازندران در فهرست ملی به ۲۹ اثر رسیده است. 

فرزانه قدیمی ترین آثار منقول ثبتی مازندران را مربوط به حدود سه هزار و ۸۰۰ سال پیش معرفی و پیش بینی کرد که آثار قدیمی تر در محوطه های باستانی استان یافت شود. 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال ۱۲ ثر منقول دیگر از استان مازندران به ثبت ملی برسد. 

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت که در حال حاضر ۲۰ هزار قلم اثر منقول در خزانه میراث فرهنگی استان موجود است که ۱۶ هزار قلم از آنها در استان ثبت و برایشان پرونده تشکیل شده است.

 گورستان وستمین کیاسر یکی از مهم ترین محوطه های باستانی کشور است که در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به ساری از دل خاک بیرون آمد.

این محوطه که در سال ۱۳۹۴به شماره ۳۱۳۳۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد ، قدمتی پنج هزار ساله دارد و تاریخ آن به دوره اشکانیان بر می گردد.

نخستین فصل کاوش در وستمین سال ۹۴ آغاز انجام شد و در پی آن ۶۰ گور دخمه در محوطه که ۴۸ گورِ آن باز شده بود، از دل خاک بیرون آورده شد. باستان شناسان در دومین فصل کاوش هم که سال ۹۶ انجام شد ، ۱۲ گور دیگر را بررسی کردند تا بتوانند عرصه محوطه را به مشخص کنند.

آثار منقول ثبتی امروز نیز حاصل سومین مرحله از کاوش در این محوطه باستانی است.

۷۳۳۵/۱۶۵۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194