کد خبر:10118
پ
shahid-taghi-nobakht

زندگی نامه و وصیت نامه شهید کربلایی تقی نوبخت لنگری

شهید تقی نوبخت لنگری فرزند رجب نوبخت لنگری و فضه شجاعی لنگری در سال ۱۳۱۸ در روستای سنام چهاردانگه متولد شد و تا هفت سالگی در همان روستا زندگی کرد. بعد از همراه خانواده به ساری کوچ نمودند.

 

شهید تقی نوبخت لنگری فرزند رجب نوبخت لنگری و فضه شجاعی لنگری در سال ۱۳۱۸ در روستای سنام چهاردانگه متولد شد و تا هفت سالگی در همان روستا زندگی کرد. بعد از همراه خانواده به ساری کوچ نمودند. کلاس پنجم بودند که همراه پدر و مادر بزرگوار خود راهی زیات کربلا شدند. ایشان تا پنجم ابتدایی قدیم در مدرسه قائم مقام تحصیل نمودند. ایشان برای کمک به خانواده بعد از پایان دوره ابتدایی مدتی آرایشگری نمودند و سپس به سربازی رفت. شهید بزرگوار ۱۹ شهریور ۱۳۳۷ به استخدام راه آهن شمال درآمد.

 

در سال ۱۳۴۶ با خانم مهریه مصطفی پور ازدواج نمود. حاصل این ازدواج چهار فرزند به نام های عطیه، عاتکه، عباسعلی و محمدعلی بود.

 

شهید نوبخت بار اول به سر پل ذهاب عازم شد و به مدت چهار ماه در آنجا شجاعانه جنگید. بار دیگر در مورخه  ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۱ به کرخه عازم شد و در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس ،آزاد سازی خرمشهر در اثر اثابت ترکش خمپاره به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

 

در ۲۲ خرداد ۱۳۶۱ طی تشییع جنازه ی با شکوهی در شهر ساری در آرامگاه ملامجد الدین در قطعه شهدا در جوار رحمت الهی آرام گرفت.

 

شهید بزرگوار انسان وارسته و خدایی بود، دو نمونه از خاطره ایشان را در  این قسمت نقل می نمایم:

 

دوستانش نقل می  نمایند ،قبل از انقلاب خانه ایشان آتش گرفت و به طور کامل سوخت ، وقتی ایشان به خانه آمدند و این وضیت را دید خدا را شکر کردند و دو رکعت نماز شکر خواند و فرمودند این هم یک امتحان الهی است.

 

 حاج حسن خلیلی ازنی که نسبت فامیلی به آن شهید بزرگوار دارد نقل می نماید: بعد از انقلاب اسلامی که بنزین کوپنی شده بود، کمیته انقلاب اسلامی  مرا به خاطر خرید کوپن بنزین مرا به کمیته انقلاب اسلامی می برند از آنجاییکه ایشان فامیل نسبی ما بودند و به خانواده ما خیلی علاقه داشتند، رو به من نمودند و گفتند: « عمو، شما می دانید من به شما خیلی علاقه دارم و شما ها را  خیلی دوست دارم. اما من دینم را از شما بیشتر دوست دارم. » 

 

shahid-taghi-nobakht

 

شهید تقی نوبخت لنگری

 

vasiat-nameh-shahid-taghi-nobakht

 

وصیت نامه شهید تقی نوبخت لنگری

 

shahid-taghi-nobakht-2

دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • محسن (رویش انقلاب) ۱۵ آذر ۱۳۹۳ / ۱۵:۰۲
  0 0

  هوالشهید

  درود بر شهید نوبخت که با خون خود، مسیر تاریخ را مشخص و جویندگان بصیرت را سیراب کرد… ای شهید!! بدان که در این شهر غریب تنها نیستی و صدها بلکه هزارها چون «شهید محمد تقی نوبخت» ها از این انقلاب روییده اند، و تا آخرین نفس و قطره خون همانند تو و فرزندان برومندت عباسعلی و محمد علی پای این ارزش ایستاده و ذره ای از اصول ناب انقلاب اسلامی عقب نشینی نخواهند کرد. ای شهید!! گویی اکسیر ولایت مداری در تو نهادینه شده است… دیروز تو و یارانت امام خمینی(ره) را، و امروز فرزندانت همچون شما امام خامنه ای را… لبیک یا امام «اللهم عجل لولیک الفرج»

 • سعیدی کیاسری ۱۷ آذر ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۱
  0 0

  لازم به ذکر است که همسر این شهید والامقام کیاسری می باشند و در اصل نام خانوادگی ایشان سعیدی کیاسری بود که پدر بزرگوارشان حاج محمود مصطفی پور بدلیل علاقه زیاد به پدر خود (حاج مصطفی سعیدی کیاسری ) برای زنده نگه داشتن همیشگی نامش نام فامیل خود را به مصطفی پور تغییر دادند درود بر کیاسر و کیاسری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید