پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

روستایی آمیخته به رنگ غروب / افسانه بی بازگشت مهاجران

مُهر محرومیت بر پیشانی” عالی کلا” از روستاهای کوهستانی شهرستان ساری نیز نقش بسته و کمبود امکانات و مشکلات، افسانه مهاجران را در این روستای ییلاقی بی بازگشت کرده است.

3

 

به گزارش پايگاه خبري چهاردانگه نيوز، به نقل از مهر، نبود امکانات مناسب آموزشی برای تحصیل دانش آموزان، نبود تجهیزات و امکانات اولیه پزشکی و درمانی، گازرسانی نشدن، عدم دسترسی به مکانی جهت تأمین مایحتاج روزانه و بیکاری و فقر  از دلایل اصلی مهاجرت روستائیان به ویژه جوانان به شهرها و خالی شدن روستاها از سکنه و به تبع آن تعدیل نیروی کار بخش کشاورزی و افزایش نیروی کار بخش صنعت در شهرها  و از بین رفتن زمین های کشاورزی و نیز آداب و رسوم مردم بومی روستاها شده است.

 

با توجه به اینکه انگیزه اقتصادی از عوامل اصلی مهاجرت روستائیان به شهرهاست با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به منظور افزایش بهره وری ،مهاجریت به شهرها کاهش یافته و توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاها محقق خواهد شد.

 

در یک عصر تابستانه که روستای عالی کلا هوا مه گرفته داشت و قطرات باران همانند انگشت فرشته ها بر بام شیشه می خورد و صدای پای آبی که در نهر روستا جاری بود مانند موسیقی زنده زندگی، دلنوازی می کرد پای دلگویه های بانویی سالخورده که در یک روز تعطیل میزبان فرزندان خود بود و در ایوان منزلش اوقات خوشی را در کنار آنها سپری می کرد نشستیم ، منزلی که دروازه آن همیشه به روی همه باز است و کودکان پریدن از دیوارهای کوتاه حیاط و دنبال یکدیگر دویدن را با خنده و قهقه تکرار می کنند.

 

گُل جهان بخشنده در همصحبتی با خبرنگار مهر به اهمیت روزه داری در خانواده خود اشاره کرد و اظهار داشت: از زمانی که به یاد دارم من و فرزندانم روزه های خود را به جا آورده ایم و حالا هم که دوران کهولت را می گذرانم همچنان وظیفه دینی خود را بجا می آورم.

 

ali-kela-1

 

بخشنده به آداب ماه رمضان در آن روستا اشاره کرد و گفت: از 19 تا بیست و هفتمین روز ماه مبارک رمضان برپای مراسم افطاری توسط اهل محل و در مسجد روستا انجام می شود و در این ایام دادن افطاری به همسایگان و بستگان و همنشینی با آنها از کارهایی است که مردم این روستا در این ماه انجام می دهند.

 

وی به تعلق خاطر خود به این روستا و دورانی که در آن سپری کرده اشاره کرد و بیان داشت : 62 سال دارم و در این روستا متولد شدم و  تا گذشته نه چندان دور که هیچ امکاناتی وجود نداشت ، غذا را بر روی تشت آماده و در زمستان اتاق را با هیزم گرم می کردیم با این حال در بهار و تابستان ، سرما و گرما در همین روستا بودیم و بخاطر دلبستگی که به این روستا داشتم تمام سختی ها را تحمل می کردم.

 

این بانوی عالیکلایی با اشاره به گسترده شدن روستا در طی سال های اخیر گفت : با ورود سرمایه داران و خرید زمین و ساخت ویلاها در این مناطق زمین های بکر این روستا به ساختمان های خوش رنگ و زیبا تبدیل شده اند و با ورود این افراد روستا از حالت بومی خارج شده است .

 

کمرنگ شدن آداب و رسوم گذشتگان

توران جعفری نیز دیگر ساکن روستای عالی کلا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کمرنگ شدن آداب و رسوم گذشتگان در ماه رمضان گفت : در گذشته غذاهای محلی و سنتی در سفره های افطار و سحر آماده می شد ولی الان دیگر غذاهای محلی پخت نمی شود و سفره های این مناطق هم با خانوارهای شهری یکی شده است.

 

وی با بیان اینکه هنوز مردم این روستا از گازرسانی محروم هستند اظهار داشت: ساکنین این محل با مشکل جدی روبرو هستند و با توجه به عدم وجود نانوایی در این روستا مردم با تنورهایی که در حیاط منازل خود درست کرده اند اقدام به پخت نان می کنند.

 

ali-kela-3

 

جعفری با بیان اینکه کاشت محصول مثل گذشته در این روستا به بار نمیشیند گفت : از دیگر مشکلات این روستا نداشتن مغازه ای جهت تأمین مایحتاج خانواده است و ساکنین این منطقه جهت رفع نیازهای اولیه خود باید به شهر بروند و برای اینکار باید یک روز کامل وقت صرف کنند.

 

نداشتن درمانگاه و خانه بهداشت

وی ادامه داد :  نداشتن خانه بهداشت و درمانگاه  باعث ایجاد دلهره در مردم شده و در مکانی که حداقل امکانات پزشکی و دارویی وجود ندارد چگونه مشکل فشارخون یک فرد سالمند و یا تب شدید یک کودک را می توان رفع کرد.

 

توران جعفری با اشاره به عدم وجود ماشین مسافربری در این روستا گفت : فردی که بیمار می شود و وسیله نقلیه شخصی نداشته باشد  باید از کیاسر که در 30کیلومتری این روستا واقع است وسیله نقیله تهیه و جهت درمان به ساری برود و در صورتی که شرایط بیمار خاص باشد مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

نداشتن مدرسه مناسب / مهاجرت جوانان به شهرها

وی با بیان اینکه مدرسه این روستا شامل یک کلاس با 7 الی 10 دانش آموز در مقطع ابتدایی با یک معلم است گفت : چون این روستا فقط در مقطع ابتدایی مدرسه داشته و این مدرسه نیز شرایط مناسب ندارد جوانان این روستا به خاطر تحصیل فرزندانشان به شهرها مهاجرت می کنند.

 

توران بخشنده در خاتمه به معنی لغوی نام روستا اشاره کرد و گفت : به دلیل داشتن آب و هوای خوب این روستا نام عالی کلا بر آن گذاشته شد و کلا نیز به معنی آبادی می باشد که تقریبا تمام روستاهای مازندارن دارای این پسوند است.

 

ali-kela-2

محمد صالح جعفری رئیس شورای روستای عالی کلا نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت : نداشتن آسفالت مناسب در روستا، شکسته شدن آن و همچنین کم آبی و خشک شدن آب چشمه ها و کمبود آب شرب از دیگر مشکلات این روستاست.

 

احداث درمانگاه توسط یک خیر

وی به احداث درمانگاه توسط یک خیر اشاره کرد و گفت : با کمک خیری به نام سیده زهرا اسدی درمانگاه این روستا در زمینی به مساحت420مترمربع در حال ساخت است و تا پایان امسال مشکل درمانگاه مردم این منطقه رفع خواهد شد.

 

روستای عالی کلا از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری با حدود 100 نفر جمعیت دارای آب و هوایی کوهستانی است که زمستانی هایی سرد و طاقت فرسا و تابستان هایی نسبتا خنک و معتدل دارد.

 

این روستا، دارای دو بخش جنگلی و کوهستانی است و درختان جنگلی مانند ولیک سیاه و قرمز ، تلکا ، ازگیل وحشی و زرشک در آن مناطق به وفور مشاهده می شود و پونه ،گلپر ،شوید صحرایی از سبزی های صحرایی و گردو ،زردآلو ،گلابی ،سیب ، آلوچه ، صتی و انگور از میوه های بعمل آمده در این روستاست.

 

…………………………

گزارش : سونا شکوه

 

3 نظرات
 1. حامد خليلي می گوید

  با سلام، روستاي عاليكلا با داشتن 10 دانش آموز داراي دو معلم است كه يكي از معلمان عزيز با سابقه 25 سال خدمت از بهترين معلم هاي منطقه مي باشد.
  منطقه چهاردانگه با داشتن 6 مدرسه شبانه روزي با بهترين امكانات، بهترين شرايط را براي ادامه تحصيل فراهم نموده است. چنين امكاناتي را در شهر هاي برخوردار شاهد نيستيم.
  توانمندي معلمان سخكوش منطقه در استان بي نظير است كه شاهد درخشش اين عزيزان در هر سال هستيم.
  مدرسه عاليكلا در فضاي بسيار مناسب و امكانت كامل مشغول خدمت دهي مي باشد
  آنچه براي آموزش و پرورش منطقه رنج آور است، مهاجرت بي رويه و كاهش دانش آموزان را شاهد هستيم بعضا دلايلي واهي به اصطلاح برخورداري از آموزش بهتر از منطقه مهاجرت مي نمايند.

 2. حمیدرضا محمدزادگان می گوید

  با تشکر از مطالب ارائه شده : ای کاش تصاویر بیشتری از روستا و چشمه های آن قرار میدادید تا زیباییهای روستا بیشتر نمایان باشد.

 3. وردی پور می گوید

  سلام.روستای عالیکلا تنها روستای است که با وجود دو چشمه (هفت چشمه و پیت پل) مشکل اب شرب ندارد و علت قطع شدن اب در بعضی از روزهای تابستان،مصرف بی رویه مهاجران خوش نشین میباشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.