پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

جزئیات حادثه معدن کیاسراز زبان يكي از شاهدان حادثه

رامین آهنگری خبرنگار افتخاري پايگاه خبري چهاردانگه نيوز، جزئیات حادثه مرگ دو تن از کارگران معدن ذغال سنگ کیاسر را از زبان يكي از شاهدان برای پایگاه خبری چهاردانگه نیوز ارسال نموده است.

3

 

رامین آهنگری خبرنگار افتخاري پايگاه خبري چهاردانگه نيوز، جزئیات حادثه مرگ دو تن از کارگران معدن ذغال سنگ کیاسر را از زبان يكي از شاهدان برای پایگاه خبری چهاردانگه نیوز ارسال نموده است.

 

اختصاصی چهاردانگه نیوز: صبح روزي كه فوت اين دو عزيز صورت گرفت، هفته ي قبلش هم اين دو عزيز در روز سه شنبه اين مكان را نيمه تمام رها كرده بودند. آنها براي بازگشايي مسير كار یک منطقه را كنده كاري كردند كه راه براي ديگر كارگرها باز شود تا روز شنبه مشغول كار شوند.

 

سه روز گذشت و روز شنبه فرا رسيد…  كارگرهاي مقيم ساري به سمت محل كار حرکت کردند كه حدود ساعت 9 صبح به محل كار رسيدند و تا آماده شوند و تجهيزات را آماده كنند ساعت 10 صبح مي شود. مسير ابتدايي محل كار تا انتهاي كارگاه حدود 4 کیلومتر مي باشد.

 

در محل كار شركت ذوب آهن كياسر دو كارگاه وجود دارد كه 15 الي 16 نفر در هر يك از آنها مشغول فعاليت می باشند كه آقاي شكريان یكي از سرپرستان كارگاه و ديگری مرحوم جعفر سياوشي بود.

 

maedan

صبح شنبه همه آماده كار بودند و آقاي جعفري براي گرفتن ابزار كار به محلي كه در روز سه شنبه هفته قبل در آن مکان كار می کردند رفت. در اين حين كارگرها در حال آماده كردن واگن، چوب رسان ها، ابزار كار و ديگر وسايل بودند كه قاسم جعفری رفت و ديگر برنگشت. جعفر سياوشي هم در بيرون از محل كار آماده كارهاي اداري بود تا شروع به كار كند. از كار ديگر كارگران نیز یک ساعتي گذشته بود.

 

بعد از آنكه قاسم جعفری در محل گاز واقع در انتهای معدن وارد شد، بر اثر گازگرفتگی و خفگی از دنيا رفت. استادكار كارگاه آقاي قاسمي كه با سابقه كاري 19 ساله در اين شركت، بدن نیمه جان قاسم را در آغوش گرفت و به سمت بيرون آمد. ولي چه فايده! قاسم رفته بود.

 

جعفر سياوشي بعد از يك ساعت وارد كارگاه شد ديد كسي نيست حتما پيش خود فكرهايي كرد كه خدا مي داند. جعفر به محلي كه قاسم از دنيا رفته بود می رود تا وسايل را بياورد و به تنهايي شروع به كار كند! ولي به كار نرسيد بلكه گاز متان جعفر سیاوشی را هم مثل قاسم جعفری گرفت. كارگاه خالي شد و همه رفتند تا قاسم را نجات دهند ولي جعفر هم در كارگاه به همراه قاسم رفتني شد.

 

madan-person

 

شرايط كار كارگران:

 

در هر كارگاه، كارگران به چند دسته 2 یا 3 نفري تقسيم مي شوند و در كارگاه مورد نظر خودشان فعاليت می نمایند و عرق می ریزند. طبق قانون كار، ما كارگران بايد روزي 5 تخته كار كنيم (تخته اصطلاحي است كه معنی آن را كارگران عزيز معدني مي دانند) ولي بعدها اين تخته به 6 و بعد هم به 7 تخته رسيد. در شركت ما اضافه كاري اجباري هم وجود دارد كه به خاطر مقدار حقوقي كه دريافت مي كنيم، ناچاريم.

 

شركت معدن كياسر زير نظر شركت سامان زيراب است كه این شركت آن را به پيمانكار خود شركت ايثارگران داده و آن شركت نیز بعد از چند وقت فعاليت، ورشكسته شد و جاي خود را بعد از 4 الي 5 ماه تعطيلي معدن به یک پيمانكار ديگر داد كه اين پيمانكار، شخصي است يا بهتر بگوییم سهامي خاص است

 

اين بود از درد دل ما کارگران معدن.

 

مرحوم جعفر سياوشي داراي 14 سال سابقه كاري در شركت ايثارگران و مسئول شيفت سرپرست كارگاه بودند و 4 سال سابقه کار در شركت كانياب كه در مجموع 18 سال سابقه کاری داشتند. مرحوم قاسم جعفري نیز كارگر ساده و شوخ طبع و البته باتجربه ای بودند. یادشان گرامی باد.

 

لازم به ذکر است رضا قاسمي و احمد حياتي دو تن از کارگران این معدن نیز در همین حادثه دچار گاز گرفتگی خفیف شدند که در مرکز درمانی مداوا شدند.

 

madan-tashia

 

3 نظرات
 1. علیپور می گوید

  واقعا چنین افرادی که پیگیر چنین بحث هایی هستند باعث افتخار ما هستند

 2. بابایی می گوید

  حیف شد از این همه بی توجهی مسئولین که با جان چنین افرادی بازی میشه.
  باز باعث تاسف است.

 3. سنام می گوید

  حيف شدند! امان از بي مسئوليتي برخي ها كه منجر به چنين كارهايي مي شود.
  اي كاش كه عبرت بگيريم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.