پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تعطیلی کارخانه سیمان کیاسر ناشی از عدم اجرای مصوبه دولت

مدیرعامل سیمان کیاسر گفت: هیات وزیران اسفند ماه سال گذشته تصویب کرد کارخانه های سیمان مازوت سوز از نفت کوره با قیمت معادل گاز مصرفی در بخش صنعت ومعدن استفاده کنند اما مصوبه مزبور در ارتباط با این واحد شکل اجرایی به خود نگرفت و موجب تعطیلی آن شد.

3

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایرنا، محمدرضا بهجت روز شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: چنانچه مصوبه یادشده از سوی وزارت نفت شکل اجرایی به خود می گرفت، ماهیانه ۵۵۰ میلیون تومان باید بابت سوخت پرداخت می شد، درحالی که پیش از تعطیلی ماهیانه ۱٫۵ میلیارد تومان بابت سوخت هزینه شده بود.

 

وی با بیان آنکه مرداد ماه امسال معاون اجرایی رئیس جمهوری طی نامه ای خطاب به دبیر هیات دولت، موضوع مزبور را خاطرنشان و تصریح کرد: شرکت سیمان کیاسر به فهرست کارخانه های موضوع مصوبه دولت اضافه شود اما تا پیش از تعطیلی این مساله مورد توجه قرار نگرفت.

 

بهجت افزود: بررسی ها نشان می دهد ۹۰ درصد تجهیزات این واحد سیمانی تازه و نو بکار گرفته شده، درعین حال با بهره گیری از تجهیزات روز دنیا، فاقد هرگونه گردو غبار است.

 

وی اضافه کرد: شرایط کنونی صنعت سیمان موجب آن شده با بهره گیری از فناوریهای روز، آلایندگی ناشی از تولید اینگونه کارخانه ها به کمترین میزان برسد و تاثیر سوء بر محیط زیست نداشته باشد.

 

مدیرعامل این کارخانه سیمانی، اضافه کرد: فعالیت سیمان کیاسر موجب اشتغال ۲۵۰ نفر به شکل مستقیم و دو هزار نفر غیرمستقیم شده که ۷۵ درصد افراد بومی و بقیه غیربومی هستند.

 

siman-kiasar

 

وی گفت: عدم اجرای تعهدات سازمان جنگلها، مرانع و آبخیزداری که در سطح استانها سازمانهای منابع طبیعی شناخته می شود، مانع از آن شده که با وجود مجوزهای لازم معدن دوم کارخانه فعال شود.

 

بهجت تصریح کرد: هنگامی که یک واحد تولیدی فعال می شود، مجوزهای لازم را از سازمانهای مرتبط از جمله محیط زیست دریافت کرده و کارشناسان ذیربط نیز نسبت به صدور مجوز بهره برداری اقدام کرده اند.

 

وی تاکید کرد: فعالیت کارخانه سیمان کیاسر هیچگونه تداخلی با محدوده های جنگلی ندارد، در عین حال متعهد شده ایم در نقاطی که احتمال تداخل وجود دارد ، به ازای هر میزان تخریب، نسبت به احیای ۴۰۰ درصدی پوشش گیاهی منطقه اقدام کنیم.

 

بهجت گفت: برمبنای توافق صورت گرفته ۶۰ هکتار جنگلکاری از سوی این شرکت، توسط پیمانکار منابع طبیعی به مورد اجرا گذاشته شده و این امر اکنون به اتمام رسیده است.

 

وی موضوع تامین مواد اولیه و مورد نیاز کارخانه را یادآور شد و اظهار داشت: طی نشستی در اواخر سال گذشته با حضور نمایندگان سازمانها و رئیس کل دادگستری مازندران که ریاست شورای حفظ حقوق بیت المال در استان را هم برعهده دارد، قرار شد برای جلوگیری از توقف فعالیت کارخانه مواد اولیه مورد نیاز از ۵۰ هکتار از زمینهای اطراف تامین شود اما تاکنون این مهم تحقق نیافته است.

 

مدیرعامل شرکت یادشده اضافه کرد: کیفیت تولیدات این شرکت موجب شد سهمی از بازار منطقه را به خود اختصاص دهد اما امروز به دلیل مشکل تامین مواد اولیه، هزینه گزاف تامین سوخت و رقابت منفی تولیدکنندگان در بازار، ناگزیر از توقف فعالیت کارخانه شده ایم.

 

کارخانه سیمان کیاسر شهریور ماه سال گذشته توسط محمدرضا نعمت زاده با ظرفیت دو هزار و ۲۰۰ تن در روز افتتاح شد و پیش از تعطیلی روزانه دو هزار تن تولید داشت و برای بهره برداری از آن ۲۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات بخش خصوصی صرف شده است.

 

3 نظرات
 1. منتقد دلسوز می گوید

  این اقا مطمئنه که ۷۵ درصد پرسنل بومی بودن؟!!!
  ما که خلافشو دیدیم …
  اگه این طور نبوده روشنمون کنن !

 2. محمد می گوید

  شرکت سیمان کیاسر باعث افتخار و اعتبار کیاسر و چهار دانگه است همه باید حمایت کنند تا این کارخانه سیمان تعطیل نشود این کارخانه باعث می شود ۲۰۰۰ نفر اشتغال زایی بطور مستقیم و غیر مستقیم کند اگر می خواهیم کیاسر و چهاردانگه ترقی و پیشرفت کند همه باید حمایت کنند ار استاندار و فرماندار و بخشدار و اهالی منطقه باید حمایت کنند نگذارید این کارخانه سیمان تعطیل شود تشکر ….

 3. اتابک می گوید

  بادرود . بازهم بوی سیاست به مشام میرسد . سفر دولت به مازندران و تعطیلی کارخانه . این چه شرکتیه که هردفعه به بهانه های مختلف پرسنل خودش به مرخصی اجباری میفرسته . یکی نیست از مدیر عامل این شرکت بپرسه ازروز اول تاسیس این شرکت اصلا شما کارهم کردین . شرکت سیمان کیاسر به نام کیاسر به کام دیگران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.