پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تخریب و بسته شدن چشمه سورت، سند رفوزگی مسئولان مربوطه

بارها شاهد حضور گردشگرانی بوده ایم که از کشورهای گوناگون دنیا برای بازدید سورت آمده بودند و از اینکه چشمه سورت چنین بی مدیریت رها شده ابراز تعجب! و ناراحتی میکردند. اما ما و شما دیدیم و ککمان هم نگزید. چرا آن گردشگر خارجی از دیدن وضعیت فلاکت بار سورت نگران شد اما من و شمای هم وطن با ماشین بر روی آن رفتیم و گروه گروه گردشگر بی مسوولیت را به آن راه دادیم؟ عده ای ساده لوح هم از این بی متولی بودن اما گمان کردند با راه اندای پارکینگ (زمین کشاورزی خاکی) و حمل گردشگر با وانت و تراکتور، در سورت اشتغال زایی!! کرده اند!

15

 

چند روز پیش خبرگزاری ها تیتر زدند که بازدید از چشمه سورت بخاطر نابودی اش تعطیل شد! و تا اطلاع ثانوی بازدید از این چشمه به حالت تعلیق در آمده است. این خبر همه دوستدران طبیعت و چشمان نگران سورتیان را در هاله ای از بهت و حیرت فرو برد. ما اهالی چهاردانگه و به ویژه اصحاب رسانه در طول ۵ – ۴ سال گذشته بارها و بارها و بارها نسبت به تخریب چشمه سورت هشدار دادیم و با نوشتن مقاله های گوناگون و انتشار عکسهای فراوان از روند تخریبش به مسوولان استان مازندران به ویژه مسوولان استانداری، سازمان محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، فرمانداری ساری و بخشداری چهاردانگه  و …. هشدار دادیم.

 

از اهمیت و منحصر بفرد بودن این چشمه همین بس که دومین اثر ثبت شده طبیعی ایران پس از دماوند و زیباترین در نوع خود در دنیا بوده و فقط چهار نوع از این چشمه ها در دنیا وجود دارد که یکی از آنها پاموک‌کاله‌ ترکیه (آن هم نه در قد و اندازه و زیبایی سورت) می باشد که به عنوان قطب صنعت توریسم طبیعی ترکیه شناخته شده است. باز گردیم به سورت و ببینیم چه بر سرش آمده است! دیگر نمی توان کسی را مقصر ندانست. همه مقصرند. از رییس سازمان محیط زیست کشور و مدیران کلش در مازندران، از رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و مدیران کلش در مازندران، رئیس سازمان جنگلها و مراتع و مدیران کلش در مازندران، تا استاندران مازندران و فرمانداران ساری گرفته و تا بخشدار چهاردانگه و نمایندگان مردم ساری در مجلس و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای اطراف چشمه تا من نویسنده این یادداشت و شمای خواننده و گردشگر. دیگر هیچ کسی برای نابودی سورت بی گناه نیست.

 

آنچه باعث تسکین دل ما اصحاب رسانه می شود این است که بارها تذکر و هشدار داده ایم و اکنون مقصران بزرگ در نابودی سورت، مسوولانی را میدانیم  که بر سر مدیریت سورت به تفاهم نرسیدند و هر دقیقه تعلل و اختلاف آنها مساوی بود با مرگ تدریجی و نابودی سورت. حال چرا مدیران استانی مقصرند؟ چون آنها وظیفه ای داشتند و می توانستند و عمل نکردند. سورت را چونان گوشت قربانی پنداشته بودند که هر سازمانی میخواهد نصیبش شود. از یک سو سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی اصلی گردشگری دچار چنان بلاتکلیفی و سوء مدیریت و تعلل در باره سورت شده که انگار سورت یک چشمه معمولی می باشد. مدیریت و کارشناسان این سازمان عریض و طویل هنوز درک درستی از جایگاه و حساسیت و نابودی چنین چشمه ای ندارند و خود را اسیر پیچ و خم های اداری و اختلافات پوچ با سایر سازمانها بر سر مدیریت چشمه سورت کرده اند و کارنامه ای سیاه از خود بر جای گذاشتند.

 

بارها شاهد حضور گردشگرانی بوده ایم که از کشورهای گوناگون دنیا برای بازدید سورت آمده بودند و از اینکه چشمه سورت چنین بی مدیریت رها شده ابراز تعجب! و ناراحتی میکردند. اما ما و شما دیدیم و ککمان هم نگزید. چرا آن گردشگر خارجی از دیدن وضعیت فلاکت بار سورت نگران شد اما من و شمای هم وطن با ماشین بر روی آن رفتیم و گروه گروه گردشگر بی مسوولیت را به آن راه دادیم؟ عده ای ساده لوح هم از این بی متولی بودن اما گمان کردند با راه اندای پارکینگ (زمین کشاورزی خاکی) و حمل گردشگر با وانت و تراکتور، در سورت اشتغال زایی!! کرده اند!

 

چه بی مسوولیتی بزرگی از عهده مدیران کشور و استان مازندران در باره سورت بر آمده که آن را به چنین روزی انداخته اند! باید از بی مسوولیتی مدیران دست اندرکار برای نابودی سورت خون گریست و جامه درید! کجای دنیا چنین مغول وار با میراث طبیعی کم نظیر کشورشان که شهرتی جهانی هم ردیف با تخت جمشید (در حوزه میراث باستانی) دارد، برخورد می کنند؟ اگر چنین اتفاقی در هر کجای دنیای متمدن می افتاد، وزیر مربوطه بخاطر سوء مدیریتش استعفا می داد و قبول می کرد که بی لیاقتی اش باعث از بین رفتن میراث طبیعی و گردشگری کشورش شده است! و ده ها گروه دوستدار محیط زیست میتینگهای اعتراضی بر پا می کردند که بیا و ببین. آیا مدیران کل میراث فرهنگی، منابع طبیعی، محیط زیست و دیگر مسوولان مربوطه شهامت یک پوزش خواهی و ابراز تاسف ساده را دارند؟

 

مسوولان سازمان های دست اندرکار مدیریت چشمه سورت! استاندار مازندران! نمایندگان ساری در مجلس! مدیر کل سازمان میراث فرهنگی مازندران! مدیر کل سازمان محیط زیست مازندران! مدیر کل سازمان منابع طبیعی مازندران! فرماندار ساری! بخشدار چهاردانگه! شوراهای اسلامی روستاهای اروست و مالخاست! گردشگران بی مسوولیت! نابودی چشمه سورت سند و گواه محکمی است بر: رفوزگی شمایان در سوء مدیریت زیباترین چشمه دنیا! رفوزگی شمایان در جذب گردشگران رایگان که آمدند و تخریب کردند و رفتند و شمایان هم فقط نظاره گر بودید و نتوانستتید از این سفره خدادادی بهره ای اقتصادی برای توسعه و رونق منطقه ببرید! رفوزگی شمایان مدیران کل و مسوولان در اختلاف داشتن و وعده و وعیدهای توخالی برای مدیریت سورت که آنقدر تعلل کردید تا سورت نابود شد! رفوزگی شمایان گردشگر ایرانی در تخریب هر جایی که پایتان رسید! دیگر چه چیزی مانده تا بخواهید بر سر مدیریتش با هم بجنگید یا به توافق برسید!

 

چشمه سورت، دومین اثر طبیعی ایران، یکی از چهار چشمه منحصر بفرد دنیا، یکی از جاذبه های توریسم اقتصادی کشور و مازندران و ساری و بخش چهاردانگه محروم بخاطر بی مسوولتی همه ما نابود شد. تبریک به مسوولان دست اندرکار مدیریت سورت و گردشگران بی مسوولت بخاطر رفوزگی شان.

 

15 نظرات
 1. احمدی می گوید

  رفوزه شما هستید که هر بار در این مورد از بخشدار انتقاد کردیم انرا سانسور کردین.
  بنده از حدود ۱۵ سال پیش از نزدیک در جریان هستم که چند تا از بچه های اروست برای این چشمه ها آستین بالا زدند و خواستند کاری کنند. اما مسئولین میگفتند که این اثر را چه کسی میاید در این بیابان دور افتاده ببیند. نخیر جانl توجیه اقتصادی ندارد! بروید دنبال کارتان!
  اما بچه های اروست (البته تعداد معدودی) کار را ادامه دادند چرا که به ارزش آن پی برده بودند. با تبلیغات انصافا سنگین و پر هزینه در رسانه ها از جمله سایت های اینترنتی کار را به جایی رساندند که برای شب مانی در اروست گردشگران حتما باید رزرو اینترنتی انجام میدادند. آن جوانان مجددا به دنبال جذب سرمایه گذار با مدیریت مردم محلی (و البته خود همان جوانان) بودند که ناگهان مسئولین که از خواب بیدار شده بودند گفتند نخیر باید به شرکت های تعاونی روستایی (که اکثرا ورشکسته هستند) سپرده شود. معلوم نبود جناب بخشدار و فرماندار و استاندار به دنبال چه بودند! آنها توقع داشتند مردم اینجا هتل پنج ستاره بسازند. سوال اینجاست چرا مسئولین با همان جوانان خوش فکر و با استعداد که منطقه ایی که گردشگری در آن نبود و حتی قابل استفاده برای بانوان بود (استفاده از آب چمشه برای درمان آنهم به علت خلوتی و نبود نامحرم و گردشگر) حالا مملو از گردشگر شده است به توافق نرسیدند؟؟؟؟ چرا بخشدار به حرف آنان گوش نمی داد؟؟؟ جالب اینجاست که تمام مکاتباتشان با بخشداری و فرمانداری هنوز موجود است. چرا پا در یک کفش کردند و گفتند حتما باید سه تا روستا بیایند. آیا آنان توان مدیریت داریند؟ بیایید ببینید در پای سورت راننده نیسان ها در حد مرگ سر نوبت بالا رفتن همدیگر را کتک می زنند. چطور می شود مدیریت این اثر حساس و ملی را به آنان داد؟؟؟؟ بنده با سرمایه گذار غریبه که بیاید و بخورد و ببرد هم به شدت مخالفم.
  مسئولین به جوانان اعتماد نکردند و چوب سوء مدیریتشان را خواهند خورد. الان اگر جناب بخشدار این متن را بخواند باز هم همان رویه باطل و تکراری خود را دنبال می کند و به سه تا شورا زنگ میزند که آهای بیایید جلسه بگذاریم و سورت را فلان کنیم و بهمان…. نرود میخ آهنین در سنگ…
  باید به جوانان “بلد کار” اعتماد کرد همانطور که حضرت امام در جنگ این کار را کردند این کلید پیروزیست
  وسلام
  ______________________________
  دوست عزیز و گرامی از آغاز راه اندازی پایگاه خبری چهاردانگه تا کنون تمامی دوستان اعلام نمودند به دلیل اینکه مسئولیت انتشار مطالب و نظرات با مدیر مسئول این سایت می باشد نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  فضای انتقاد برای همه باز است ولی انتقاد حاوی الفاظ نادرست مورد تایید هیچ فرد عاقلی نمی باشد
  سیدمحمدعلی قادری

 2. سیاوش می گوید

  درود بر شجاع ترین خبرنگار چهاردانگه کسی که از مسئولین هراسی نداره.
  درود بر تو ای آقای آزموده
  جانا سخن از دل ما می گویی

 3. علی علی نژاد تیلکی می گوید

  با سلام محضر مدیر محترم سایت چهاردانگه نیوز
  ضمن تشکر از پی گیری مسئله چشمه سورت، به نظر اینجانب، دیگر سوگ نامه نوشتن و مویه کردن کافیست و بهتر است به دنبال درمان بیماری چشمه سورت باشیم. لذا از حضرتعالی خواهش می کنم در صورت امکان یک گزارش تصویری از آخرین وضعیت چشمه سورت تهیه نموده و با قراردادن در این سایت، اطلاعات دقیق و درستی از آخرین وضعیت در اختیار مسئولین و خوانندگان محترم این سایت قرار دهید. در ادامه، راه حل هایی نیز از طریق همین سایت و گروه های دیگر، در جهت زنده نگهداشتن و ادامه حیات آن پیدا خواهد شد. با این عمل، سایت چهادانگه، هر چه در توان داشته انجام داده است. بسیار متشکرم

 4. رضا می گوید

  جناب آقای احمدی ، جوانان اروست یک سوال ساده از شما می پرسم . شما در حفظ این اثر خدادادی چه کرده اید ؟ تا انجایی که این حقیر اطلاع دارم مسولیت این اثر با شما ها و حق شما ها بوده مگر شما زخم های عمیق سورت را نمی دیدید؟ چرا کاری نکردید؟ این تصمیم مسولین استانی را می بایست شما در چند سال پیش می گرفتید. مسولین را مجاب می کردید که یا امکانات بدهید یا سورت تعطیل. الان هم دیر نشده است؟ دو روز دیگر یادواره شهدا در اروست برگزار می شود. از مسولین استانی با صلابت بخواهید به امور سورت رسیدگی کنند. تا انشاالله باعث رونق منطقه پشت کوه و چهاردانگه گردد.

  1. حسین می گوید

   یادم هست یکبار جوانان اروست با ایجاد مانع سعی در مسدود نمودن جاده منتهی به چشمه می کردند که جوانان مالخواستی که با موتور در پلکان ها ویراژ میدادند مخالفت کردند و چنان کتک کاری شد که…
   به نظر من بهتر است در این نیمه دوم سال که سرد است و گردشگر کمتری میاید سورت هم تعطیل باشد و به خواب زمستانه برود تا بتواند خود را احیا کند. فعلا بهترین راه حل همین است.

  2. کمال می گوید

   سلام
   به نظر بنده اگر تاکنون سورت به این حالت هم مانده است به خاطر پیگیری جوانان اروست است.یه روز یک نفر از دامغان با یک ماشین شاسی بلند به همراه چند تا کارگر اومده بود که میخاست یکی از قشنگ ترین پله ها رو با بیل و کلنگ از جا در بیاره و به عنوان وان حمام در منزل خود استفاده کند که یکی از جوانان فعال (میلاد عالیشاه ) مانع از کار ایشان می شود و وقتی دید حریف انها نمی شود به جوانان روستا زنگ زد بچه با موتور و ماشین رفتن باداب سورت و اون آقا به همراه کارگرانش یک کتک مفصل نوش جان کردند و در رفتن

 5. منتقد دلسوز می گوید

  با سلام
  با نظر دوستمون موافقم
  لابه و مویه دردی از همگان دوا نخواهد کرد
  هنگامی که سال گذشته در صفحات اجتماعی دوستان خراسانی و خوزستانی خودم رو دیدم که از این مکان به عنوان مکانی شگفت انگیز یاد کردند به خودم بالیدم و ترغیب شدم بار دیگر از این مکان بازدید کنم.
  شرط عقلانیت این بوده که در کاری که تخصص نداشته یاشیم رویه الگوبرداری را پیشه گیریم
  زیاد دور نرویم
  در همین ایران ما اماکن گردشگری فراوانی وجود داشته که هم اکنون یکی از منابع در امدزایی این شهرها بوده است.
  با کمی الگو برداری از چارچوب نظام مند جذب گردشگر از قبیل تبلیغات, ایجاد حداقل شرایط رفاه, امنیت, سهولت دسترسی و … میتوانیم دوباره به احیای این مکان توریستی طبیعی بپردازیم.

 6. طرفدار دکتر روحانی می گوید

  مسئولین محترم چهاردانگه نیوز،به احتمال فراوان دکتر روحانی اواخر شهریور یا اوایل مهر ماه به استان سفر میکنن شما اگه میتونید از راه ریاست جمهوری پیگیر قضیه سورت باشید ماهم هرچه در توان داریم از طریق دکتر روحانی پیگیر قضیه خواهیم بود با تشکر

 7. اصغری می گوید

  ویراژ دادن اهالی منطقه سورت روی پلکان‌ها جلوی چشم گردشگرها واقعا زننده بود.

 8. رضا می گوید

  قدر زر ، زرگر بداند قدر گوهر ، گوهری!! ای کاش چشمه ی سورت انجا نبود

 9. شریعت نژاد کیاسری می گوید

  چهاردانگه نیوز ول کن سورت نیست
  مطلب ندارید مجبور نیستید حرف تکراری بزنید
  حداقل به سلیقه مخاطب احترام بذارید
  حدود ۳۰ بار مطلب با مفهوم تکراری سورت داره میمیره و یکی نجاتش بده و تو رو خدا مسئولین بیاین و نفس اخرشه و مرثیه بخونیم و ….
  مطالب شما شده سورت و جاده کیاسر و تمجید از پرسنل اموزش پرورش

  خودتون خسته نشدید؟
  دوستان هیچ مسئول مربوطه ای این سایت رو مطالعه نمیکنه
  انصافا سانسور نکن و جواب بده

  1. حامد خليلي ازني می گوید

   با سلام دوست عزیز، ۱- سورت مهمترین و شناسنامه منطقه چهاردانگه می باشد و در صورتی که تمام سایت های ملی نسبت به این اثر طبیعی حساس هستند ، پایگاه خبری چهاردانگه نمی تواند و نباید از کنار آن بی تفاوت رد شود. تکرار است شاید این تکرار مکررات بر مسئولین محترم اثر گذار باشد و فکری به حال این اثر بی نظیر طبیعی بکنند.
   ۲- جاده ساری – کیاسر که حلقه اتصال مازندران و شمال به شرق و جنوب کشور است، قتلگاه مردم شده و خسارت جانی و مالی زیادی را به مردم چهاردانگه تحمیل نموده است و کشته شدن چهار نفر از روستای ایول در هفته گذشته نشان دهنده نفیر مرگ در این جاده می باشد برای حفظ جان و مال مردم وظیفه خود می دانیم به طور گسترده به وضعیت اسفبار جاده بپردازیم.شاید …
   ۳- معلمان زحمت کش چهاردانگه در سال های اخیر درخشش فوق العاده در طرح ها و برنامه های استان و کشور داشتند و باید زحمت این قشر زحمت کش که در دور افتاده ترین روستاها مشغول خدمت هستند، انعکاس داده شود. اگر ارگان های دیگر در امر اطلاع رسانی کوتاهی می کنند نمی توان از کنار زحمات روابط عمومی آموزش و پرورش که به انعکاس موفقیت ها می پردازد ، بی تفاوت بود و به انعکاس توفیقات آنها نپرداخت.
   ۴- به علت صداقت در اطلاع رسانی جز سایت هایی می باشد که مورد مطالعه و وثوق مسئولین قرار گرفته و مصاحبه های اختصاصی معاون رییس جمهور(خانم ابتکار) و استاندار و مدیران کل با این سایت در همین راستا می باشد.
   ۵- در زمینه های مختلف، کاهش قیمت خیار ، کمبود آب، حمل زباله ساری و… مقاله انتقادی منتشر شده است.

  2. جابر شریعت نژاد کیاسری می گوید

   استاد سلام .
   به نظر شما برای مردم ازنی و ایلال و باباکلا و کرسام و …. اهمیت سورت به اندازه تموم شدن کپسول گاز آشپزخونه هست؟
   چه تعداد از مردم ایول و لالا و تلمادره و الندان و ترکام و …. روزانه در مطب ها و بیمارستانها سرگردانند و چند نفرشون روزانه در این جاده به رحمت خدا می رسند.
   تعداد کارمندان در ادارات و نهادهای منطقه بخصوص آموزش و پرورش که ساکن ساری هستند چند نفر است و چرا خود را از کیفیت مورد اشاره شما محروم میکنند . گناه آنان که ندارند کوچ کنند بروند جای بی کیفیت چیست

 10. اتابک می گوید

  بادرود . ممنون از سایت چهاردانگه نیوز به خاطر اطلاع رسانی وحساسیت درموردباداب سورت .جاده مرگ وهمه مشکلات ومعضلاتی راکه پیگیر میشوید .

 11. جابر شریعت نژاد کیاسری می گوید

  استاد عزیز جناب آقای خلیلی
  جسارت این شاگرد حقیر رو به بزرگواری ببخشید . این بحث قبلا به صورت خصوصی با حضرتعالی و مجموعه چهاردانگه نیوز مطرح شده و هیچ کدام از طرفین قانع نشدیم.
  هدف نادیده گرفتن اقدام موثر سایت نبوده و نیست . حرف از عدم توجه به درد واقعی این مردمه .
  من هم دارم مثل شما حرف های تکراری میگم .
  بی خیال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.