پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

باداب سورتِ دامغان؟!

این که باداب سورت را به نام سمنان می شناسند نه مازندران، نه می توان مسئولان یک شهر خاص را متهم به سوء استفاده کرد، نه مدیران و برنامه ریزان تورهای گردشگری را، نه کاربران اینترنت و نه شرکت گوگل را، بلکه همه این اتفاقات تنها و تنها در سایه غفلت مسئولان و متولیان ارشد یک شهرستان و استان رقم خورده است.

5

 

پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از مازندنومه؛   چشمه باداب سورت واقع در جنوب شهرستان ساری، یکی از بدیع ترین عجایب آفرینش است. از این نمونه تنها سه مورد دیگر در جهان و در کشورهای آمریکا، ترکیه و نیوزلند وجود دارد، با این تفاوت که این کشورها توانسته اند با مدیریت و برنامه ریزی صحیح و هدفمند؛ ضمن حفظ این میراث خدادای، سالانه گردشگران بسیاری را از کشورهای مختلف به برای دیدن این شاهکار طبیعت به کشورشان هدایت کنند.

badab

اما باداب سورت ایران، که حدود شش سال از ثبت آن به عنوان دومین اثر طبیعی ایران می گذرد؛ همچنان در گیرودار مدیریت نادرست و بی توجهی مرگبار مسئولان و بعضا زیر چکمه های بی مهر گردشگران و خلاء فرهنگی موجود، جان فرسایی می کند

 

اثری که می تواند نام یک شهر، بلکه یک استان و کشور را در منطقه و حتی جهان برند کند و خود منشاء جذب سرمایه و اشتغال زایی باشد، این گونه فرسایش می یابد تا از همین حالا هم بتوان مرگ زودرس آن را پیش بینی کرد.

 

آیا شش سال برای ثبت، ساماندهی، سرمایه گذاری، تبلیغات و اطلاع رسانی صحیح برای یک اثر فوق ملی با این همه پتانسیل جذب سرمایه کافی نیست؟!.

 

مشکل تا جایی بیخ دارد که حتی متولیان امر نتوانسته اند در بحث تبلیغات و اطلاع رسانی صحیح هم خوب عمل کنند. شوربختانه کم کاری مسئولان استان مازندران و شهرستان ساری موجب شده است که در رسانه ها و فضای مجازی طوری القا شود که این مکان گردشگری متعلق به استان سمنان و شهر دامغان است.

 

به عنوان نمونه تصویر زیر که به تازگی توسط کانون گردشگری دانشگاه تهران برای بازدید از این شهر اطلاع رسانی شده خود گویای این مطلب است. البته این اولین باری نیست که در تورهای گردشگری، این مکان جزو اماکن دیدنی دامغان محسوب می شود، بلکه این موضوع برای همه برگزارکنندگان تورهای گردشگری تقریبا جا افتاده است!

 badab.surt.puster

برای اثبات این مدعا کافیست سری به گوگل بزنید. موتور جستجوگر گوگل عبارات را بر اساس تعداد دفعات جستجوی آنها توسط کاربران اینترنت رتبه بندی می کند. کافیست عبارت «چشمه باداب سورت» را در گوگل بنویسید. نام شهر و استانی که در ادامه این عبارت خواهد آمد، نشان خواهد داد که کاربران اینترنت این چشمه را در کدام شهر یا استان جستجو می کنند.

 

در این میان نه می توان مسئولان یک شهر خاص را متهم به سوء استفاده کرد، نه مدیران و برنامه ریزان تورهای گردشگری را، نه کاربران اینترنت و نه شرکت گوگل را، بلکه همه این اتفاقات تنها و تنها در سایه غفلت مسئولان و متولیان ارشد یک شهرستان و استان رقم خورده است.

 

زنجیره اقداماتی که باید در خدمت استفاده حداکثری از فرصت ها و ظرفیت های موجود در یک استان باشد، این گونه در بروکراسی ها و فرآیندهای دست و پاگیر اداری، جلسات تکراری و احیانا بازی های سیاسی تباه می شود. 

 

نویسنده: محسن ذبیحی جامخانه، دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه تهران

5 نظرات
 1. کاربر می گوید

  این بی توجهی در سطح استان که کم هم نیست نشان از ناکارامدی مدیران استان ما دارد تعارف نداریم اینقدر به مصلحت صحبت کردیم حال روز ما این شد شما از انباشته شدن زباله بگیرید، مشکلات روستاهای کیاسر ( چهاردانگه ) را تا باداب سورت و ندانم کجا این مدیران عین خیالشان نیست. چند صدبار این سایت معضلات را مطرح کرده، ایا مدیری یا عامل اجرایی توضیحی داده؟ خیر،
  دل گفت که مرا علم لدنی هوس است
  تعلیم کن مرا اگر تو را دسترس است
  گفتم که الف گفت دگر گفتم هیج
  در خانه اگر کس است یک حرف بس است

 2. رستميان می گوید

  سلام
  بعنوان يك كارشناس ارشد رشته جغرافيا – برنامه ريزي توريسم كه پايان نامه ام مقطع كارشناسي ارشد بعنوان ” نقش اكوتوريسم در توسعه پايدار منطقه چهاردانگه شهرستان ساري مطالعه موردي چشمه باداب سورت ” بود متاسفانه هيچگونه حمايتي از سوي مسئولين بخش – شهرستان و استان نشدم . اين يعني ضعف مديران . در صورتي 2 گروه از گردشگران بهمراه استاد داور پايان نامه را جهت آشنايي بيشتر منطقه تونستم از ازدانشگاه اصفهان به چهاردانگه بيارم.

 3. اتابک می گوید

  بادرود . موارک ملی دارنه . اسکندر کلی دارنه . هرچه سریعتر مسوللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییین مازندران بایداز دستندرکاران این مجموعه شکایت کنند وانهارابه دادگاه بکشانند . متاسفم برای کانون گردشگری دانشگاه تهران که هنوز یانمیدونه سورت برای مازندرانه ویا مثل این اعراب که از نام جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده میکنند . انها هم از نام جعلی برای باداب سورت استفاده کرده اند

 4. مرتضی می گوید

  با سلام
  از کانون گردشگری دانشگاه تهران چنین نوشته ای بعید است

 5. حسین می گوید

  مسئولین محترم مازنی اسوده بخوابید ودر حریم پست و مقام استوار باشید استان در غبار حراج بتاراج است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.