پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

ایجاد ۸۱۳ فرصت شغلی با بهره‌برداری از ۵۳ پروژه در مازندران

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران همزمان با آغاز هفته جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در دولت مردمی سیزدهم شاهد رشد چشمگیر در کشاورزی مازندارن بودیم، از افتتاح ۵۳ پروژه با اعتبار ۶۷۹۴ میلیارد ریال طی این هفته خبر داد و گفت: این طرح‌ها منجر به اشتغالزایی ۸۱۳ نفر خواهد شد.

همزمان با آغاز هفته جهاد کشاورزی، صبح امروز با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان، معاونین ، مدیران و کارکنان این سازمان، گلزار شهدای مرکز استان غبارروبی و عطرافشانی شد، در ادامه مسئولان و کارکنان جهاد کشاورزی با حضور در منزل شهیدِ جهادگر نورالله معافی، با خانواده این شهید گران‌قدر دیدار و گفتگو کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب اسلامی و جهاد کشاورزی، اظهار کرد: در هفته جهاد کشاورزی امسال ۵۳ پروژه با اعتبار ۶۷۹۴ میلیارد ریال افتتاح می‌شود که منجر به اشتغالزایی ۸۱۳ نفر خواهد شد.

بابک مومنی افزود: از این میزان اعتبار ۱۸۱ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ۶۰۷۵ میلیارد ریال سهم آورده توسط بخش خصوصی و ۲۰۲ میلیارد ریال نیز سهم اعتبارات ملی و اعتبارات استانی ۳۳۴ میلیارد ریال است.

وی درباره طرح‌های این هفته گفت: ۴۲ پروژه مربوط به بخش آب و خاک، ۴ پروژه مربوط به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، ۳ پروژه برای باغبانی و گلخانه، یک پروژه برای تولیدات دامی و طیور، یک پروژه مربوط به بخش عشایر، یک پروژه مربوط به بخش منابع طبیعی و یک پروژه نیز برای بخش تحقیقات و ترویج کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه این پروژه‌ها ۳۲۳ فرصت شغلی بصورت مستقیم و ۴۹۰ فرصت شغلی بصورت غیرمستقیم ایجاد می‌کند، با اشاره به دستاوردها و اقدامات موثر دولت سیزدهم در حوزه کشاورزی گفت: در این دولت میزان تولیدات کشاورزی در استان در مقایسه با دولت قبل از آن رشد افزایشی داشته است.

دستاوردهای دولت سیزدهم در کشاورزی مازندران

مومنی با بیان اینکه در دولت مردمی سیزدهم در زمینه تولید محصولات دامی افزایش تولید داشته‌ایم، افزود: تولید گوشت سفید تا پیش از دولت سیزدهم ۲۷۹ هزار و ۲۲۵ تن بود اما در دولت مردمی سیزدهم به ۳۳۶ هزار تن رسید که نشان دهنده ۲۰ درصد رشد در استان است.

وی اضافه کرد: در بحث تولید گوشت مرغ آماده به طبخ در نتیجه ساماندهی تامین نهاده‌ها و ارتقای مدیریت زنجیره طیور در دولت مردمی، استان مازندران رشد ۲۳ درصدی داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره روند رو به توسعه باغات در استان مازندران گفت: در دولت سیزدهم میزان تولیدات کیوی از ۱۸۰ هزار تن به ۲۲۰ هزار تن با ۲۲ درصد رشد، مرکبات از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن با ۳۳ درصد رشد و هلو و شلیل هم از ۲۰۰ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرد در محصول آخر ۵۰ درصد رشد داشته است.

مومنی با اشاره به اینکه مازندران به عنوان قطب تولید این محصولات در کشور به شمار می‌رود و جایگاه ویژه‌ای دارد، اظهار کرد: در دولت مردمی شهید رئیسی میزان تولید دانه روغنی سویا از ۴۲۰۰ تن به ۷۱۴۹ تن با رشد ۷۰ درصد و کلزا نیز از ۱۰۷۵۰ تن به ۱۵۲۹۶ تن با رشد ۴۲ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مازندران رتبه دوم کشور را در سطح زیر کشت و تولید توت فرنگی دارد، گفت: از ۱۴ هزار تن تولید این محصول به ۱۸ هزار تن از انواع ارقام آن  در دولت مردمی رسیدیم که رشد ۲۹ درصدی داشته است.

این مقام مسئول با اشاره به توسعه روابط تجاری با کشورهای آسیایی در راستای دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم، از صادرات هوایی ۱۰ تن مرکبات به چین برای اولین بار در تاریخ خبر داد و افزود: ۳ هزار هکتار از آبندان‌های استان مازندران مهار و ذخیره‌سازی و ۶۰ میلیون متر نیز مرمت و بهسازی شد.

مومنی با اشاره به  شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی با هدف نظارت بر تولید، عرضه و صادرات محصولات سالم و شناسنامه‌دار گفت: بیش از ۱۵ هزار هکتار اراضی باغی استان مازندران در دولت مردمی شناسنامه‌دار شدند. همچنین استان مازندران در 2 سال متوالی از نظر تعداد تولیدکنندگان برتر ملی در حوزه کشاورزی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.