پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

آيا مشكلات آموزشي منطقه چهاردانگه، عامل مهاجرت مي باشد؟!

در اين مقاله مي خواهم به اين موضوع بپردازم آيا وضعيت كيفيت آموزشي منطقه چهاردانگه مي تواند دليلي براي مهاجرت خانواده هاي محترم باشد؟

9

 

بعضا از بعضي خانواده ها محترم دليل مهاجرت را جويا مي شويم ، دليل مهاجرت خود را از روستا هاي بخش چهاردانگه به شهرها  جهت دست يابي بهتر آموزشي براي فرزندان خود مي دانند.گرچه اين رويكرد بسيار ارزشمند مي باشد كه اولياي محترم چهاردانگه رنج مهاجرت را به خود تحميل مي نمايد تا فرزندان دلبندشان در فضايي مناسب به تحصيل به پردازند.

 

در اين مقاله مي خواهم به اين  موضوع بپردازم آيا وضعيت كيفيت آموزشي منطقه چهاردانگه مي تواند دليلي براي  مهاجرت خانواده هاي محترم  باشد؟

 

بعد از انقلاب شكوهمند  اسلامي و گسترش عدالت آموزشي در سطح كشور نمود پيدا كرد،  به خصوص اين وضعيت در مناطق محروم چشمگير تر و ماموس تر مي باشد. در منطقه چهاردانگه قبل از انقلاب اسلامي روستا هاي زيادي فاقد مدرسه بودند و حتي يك دبيرستان در منطقه فعاليت آموزشي نداشت اما اكنون شرايط تحصيل تا پايان متوسطه در مدارس منطقه در بهترين شرايط ممكن فراهم مي باشد. همه ما بايد شكرگزار  نعمت ها موجود باشيم و قدر آن را بدانيم و از آن استفاده بهينه نماييم.

 

منطقه چهاردانگه در حال حاضر داراي 1700 نفر دانش آموز و 335 نفر فرهنگي مشغول فعاليت آموزشي مي باشد. يعني نسبت دانش آموز به معلم 5 به 1 مي باشد و در كمتر جايي شاهد اين وضعيت مي باشيم يعني بازاي هر 5 دانش آموز يك فرهنگي در منطقه مشغول خدمت مي باشد و اين شاخص يكي از كيفي ترين شاخص ها در آموزش و پرورش مي باشد.

 

در منطقه چهاردانگه در  مقطع ابتدايي در سال تحصيلي 94 -1393 ،  900 نفر دانش در 44  مدرسه منطقه مشغول تحصيل هستند. در هر روستايي دانش آموز وجود دارد امكان تحصيل آن در مقطع ابتدايي فراهم مي باشد. و خوشبختانه پوشش تحصيلي در اين مقطع 100 درصد مي باشد.

 

در مقطع متوسطه اول 300 نفر دانش آموز در 11 دبيرستان متوسطه اول مشغول تحصيل هستند كه از اين دبيرستانها دو دبيرستان شبانه روزي و هوشمند امام حسين (ع) وناجم  پسرانه و روزي حضرت فاطمه (س) خالخيل دخترانه  با كادري مجرب   و در فضاي نوساز مشغول خدمت به دانش آموزان مي باشند و بعضا هزينه اياب ذهاب دانش آموزان به اين دو دبيرستان را آموزش و پرورش منطقه پرداخت مي نمايد.

 

در مفطع متوسطه نظري 500 نفر دانش آموزان در 5 دبيرستان در رشته هاي نظري و كارو دانش مشغول تحصيل مي باشند كه چهار دبيرستان  شبانه روزي مي باشد و تمام امكانات لازم براي ادامه تحصيل با كادري مجرب و دلسوز و امكانات آموزشي كاقي و دبيران توانمند كه اكثر آنها داراي مدرك كارشناسي ارشد هستند  و  كلاس هاي كم جمعيت شرايط مطلوبي را براي ادامه تحصيل عزيزان فراهم آورده  است.

 

تحصيل در مدارس  شبانه روزي دانش آموزان را احتماعي تر و مسئوليت پذير تر  از مدارس عادي تربيت مي نمايد و همچنين اولياي مدرسه فرصت كافي براي پرداختن به مسائل ديني و تربيتي داشن آموزان را دارند.

 

 با توجه به اينكه در هر سال شاهد درخشش دبيران منطقه چهاردانگه در طرح ها و  برنامه هاي استاني و كشوري مي باشيم لذا  به عنوان كسي كه ساليان زياد در استانهاي مختلف كشور در خدمت دانش آموزان ايران اسلامي بودم به هيچ عنوان خانواده هاي محترم نياز نيست براي  تحصيل فرزندان خود از بخش چهاردانگه مهاجرت نمايند كه به چند دليل اشاره مي نمايم:

 

1- امكانات و فضايي آموزشي براي تحصيل دانش آموزان در تمام مقاطع در بهترين شرايط خود مهيا مي باشد.

 

2- كادر آموزشي جوان و توانمند از شاخصه هاي ديگر آموزشي منطقه مي باشد كه به تكنولوژي روز آموزشي آشنايي كامل دارند.

 

3- با توجه به عدم آلودگي هاي احتماعي  و بافت مذهبي منطقه شرايط تربيتي بسيار خوبي براي دانش آموزان فراهم مي باشد. در بعضي مواقع شاهد آسيب هاي جدي به دانش آموزان در فضاي پرتلاطم محيط هاي شهري مي باشيم به خصوص خانواده هايي كه بچه هاي خودشان را در مدارس شهري ثبت نام و خود در رو ستاهاي منطقه زندگي مي كنند.

 

4- با استقرار دانش آموزان دور دست در مدارس شبانه روزي باعث مي شود خانواده ها ي محترم دقدقه اياب  و ذهاب و مسايل تربيتي دانش آموزان را نداشته باشند چون اولياي مدرسه خود را موظف مي دانند تا بهترين شرايط  را براي تحصيل فراهم نمايند.

 

در پايان انتظار است خانواده هاي محترم تحت تاثير تبليغات كاذب قرار نگرفته و با مهاجرت خود به روستاهاي خود و زندگي خود آسيب وارد ننمايند.

 

نويسنده: حامد خليلي ازني

منبع: وبلاگ چهاردانگه ساري با تاريخ كهن

 

 

9 نظرات
 1. عباس اسلامی کیاسری می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت آقای خلیلی،

  با تشکر از شما که با وجود مشغله کاری، چالش های مختلف مربوط به منطقه چهاردانگه را بررسی می کنید.

  از آنجا که ما هم از خانواده هایی بودیم که به دلیل کیفیت پایین آموزشی مجبور به مهاجرت از کیاسر شدیم، این نوشتار شما توجه مرا به خودش جلب کرد. البته لازم به ذکر است که در آن مقطع زمانی (اوایل دهه هفتاد) برخلاف مقاطع ابتدایی و راهنمایی، مقطع متوسطه در کیاسر از سطح پایین آموزشی و مدیریتی رنج می برد. ولی به لطف تلاش فرهنگیان منطقه، قطعاً در حال حاضر شاهد ارتقای کیفیت آموزشی در مقطع متوسطه هستیم. با این وجود، به نظر من هنوز کیفیت آموزشی مقطع متوسطه در چهاردانگه نمی تواند با مناطق پر جمعیت شهری رقابت کند و شاهد این مدعای من، قبولی های آزمون کنکور سراسری از منطقه هستند. به نظر شما چرا علیرغم اینکه دانش آموزانی مستعد و ساعی در حال تحصیل در منطقه هستند، میزان قبولی در رشته های خوب و دانشگاه های معتبر پایین است؟

 2. پويا می گوید

  از نظر من ضعف آموزشي در درجه ي اول سبب شد تا دانش آموزان و خانواده ها تمايل زيادي به مهاجرت داشته باشند. اما همين مهاجرت، خود سبب ضعيف تر شدن آموزش منطقه به خصوص در دوره ي متوسطه شده كه مهم ترين دوره ي آموزشي براي دانش آموزان سخت كوش به حساب مي آيد. با اين حال مشاهده ي موفقيت دانش آموزاني كه به دلايل مختلف از جمله ضعف آموزشي، از منطقه مهاجرت كرده اند، حاكي از آن است كه در منطقه دانش آموزن سخت كوشي وجود دارند كه عدم موفقيت آنها شايد به دليل عدم پاسخگويي سطح آموزشي به شرايط كنكور سراسري و ديگر آزمون هاي مهم كشور است.
  با اين همه نقش مهاجرت بر سطح آموزشي انكارناپذير است، چرا كه خروج دانش آموزان مستعد و يا افراد تحصيل كرده تاثير زيادي بر آموزش منطقه دارد.

 3. اسداله شیخی کیاسری می گوید

  آقای خلیلی عزیز سلام،
  چرا کاری را که خودتان انجام داده اید دیگران را پند و اندرز می کنید؟ خودتان خانواده اتان را به ساری کوچ داده اید با اینکه چند سال در کیاسر بوده اید و الان هم شغل جنابعالی در کیاسر است ولی ساکن کیــــاسر نیستید، در صورتی صحبتهای جنابعالی تاثیر گذار است که خود به آن عمل کنید. بسم الله، بر گردید اگر واقعاً به حرفهایتان ایمان دارید.
  سعی کنید در نوشته ها راستی و صداقت را مد نظر داشته باشید. همه ما دلمان می خواهد که کسی از چهاردانگه مهاجرت نکــــــند. به نظر من بیشترین علت مهاجرت شما معلمین محترم هستید که به ساری کوج نموده اید و الگویی برای سایرین شده اید. ( می توانم دهها نمونه از اسامی معلم ها را نــام ببرم ).
  از چهاردانگه نیوز خواهشمندم نسبت به درج این مطالب اقدام فرماید.

 4. حامد خليلي می گوید

  با سلام و احترام
  اولا بدون مقدمه، حق را به جناب آقاي شيخي مي دهم. شايد مهاجرت فرهنگيان عامل و انگيزه مهاجرت را در بقيه اقشار بيشتر كرده باشد.
  اما در اين مقاله و مقاله بعدي مي خواهم عرض نمايم که واقعا براي مسايل آموزش به غير از شرايط خاص نياز به مهاجرت نيست و خوشبختانه مدارس دولتي منطقه همپاي مدارس دولتي ديگر مناطق مي باشند.
  اما در مورد بنده: 1 – بنده 5 سال با خانواده ام در كياسر حضور داشتم كه سه بار مجبور به اسباب كشي شدم، اما شرايط اسكانم در همان زمان در ساري مهيا بود.
  2- به علت مشكلي خاص كه اينجا نياز به بيان نيست ادامه زندگي براي من در كياسر ميسر نبود
  3- به هيچ عنوان صرفاً جهت كيفيت تحصيلي منطقه را ترك نكردم.
  4- اما به علت علاقه و دينم به دانش آموزان منطقه، خودم با توجه به شرايط اداري و موقعيت هاي بهتر از نظر مالي و تدريس در منطقه ماندم تا به دانش آموزان منطقه كه تمام وجودم به عشق آنها مي تپد خدمت نمايم.
  اميدوارم که دينم را به منطقه ادا كرده باشم.

 5. اصغری می گوید

  به نظر من این متن شعاری بود.

 6. عباس اسلامی کیاسری می گوید

  جناب آقای خلیلی،

  کماکان منتظر پاسخ شما هستم. به نظر شما دلیل عدم موفقیت دانش آموزان منطقه در کنکور چیست؟

  با تشکر.

  1. حامد خليلي می گوید

   با سلام خدمت سرور عزيزم جناب آقاي اسلامي
   خود مستحضريد فرآيند قبولي كنكور فقط به آموزش و پرورش متكي نيست ، خانواده ها، پيگيري، هزينه هاي زياد انجام گرفته و … عامل تعيين كننده در قبولي كنكور مي باشد. اما متاسفانه اين امر در منطقه به علت فقر فرهنگي از مهمترين مشكل مي باشد.
   با اين حال در سال هاي اخير شاهد رشد قبولي دانش آموزان در كنكور سراسرس به خصوص دانشگاه فرهنگيان مي باشيم در سال گذشته چهاردانگه در قبولي كنكور در رشته تجربي بين 32 شهرستان و منطقه رتبه سوم استان را كسب نموده است.
   دلايل زيادي براي عدم رغبت دانش آموزان منطقه به خصوص در بين دخترها وجود دارد كه يكي ازدواج زود هنگام مي باشد.
   به همين اندك بسنده مي نمايم چون همين مقوله نياز به يك مقاله مفصل دارد . ممنون از لطف شما هستم.

  2. عباس اسلامی کیاسری می گوید

   با تشکر از شما و به امید روزهای بهتر.

 7. عباس اسلامی کیاسری می گوید

  جناب آقای شیخی،

  پر واضح است که از دلسوزان منطقه هستید و قلبتان برای کیاسر و چهاردانگه می تپد. ولی آیا بهتر نیست که با لحن ملایمتری انتقاد کنیم و نقد سازنده را با حمله آلوده نکنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.