کد خبر:41513
پ
img09513270

آقای بزرگ نیا ؛ ساده اش کن! / مازندرانی ها “آشغال جمع کن” نیستند

پیش از این هم از زبان مسئولان و مدیران استان شنیده ایم که کارهای مربوط به ایجاد رونق اقتصادی و عمرانی در مازندران “ساده” نیست و به عزم بزرگ استانی و ملی نیاز دارد.

منتها در تمام این سالها فقط از ضرورت وجود این “عزم” سخن گفته شده است و کسی آستین همت را بالا نزد تا سنگی روی سنگ بگذارد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: یش از این هم از زبان مسئولان و مدیران استان شنیده ایم که کارهای مربوط به ایجاد رونق اقتصادی و عمرانی در مازندران “ساده” نیست و به عزم بزرگ استانی و ملی نیاز دارد.

 

منتها در تمام این سالها فقط از ضرورت وجود این “عزم” سخن گفته شده است و کسی آستین همت را بالا نزد تا سنگی روی سنگ بگذارد.

 

نشست خبری دلاور بزرگ نیا هم یکی از همین جلساتی بود که مسئول ارشد استان از دشوار بودن راه توسعه در مازندران سخن گفت.

 

چند سالی می شود که مردم و رسانه های مازندران بر خلاف مسئولان که مصلحت اندیش و عاقبت نگرند  و آینده مدیریتی خود را در هر اقدام و اظهار نظری بر منافع استان ترجیح میدهند، خواستار سر و سامان دادن به ورود میلیونی مسافران و گردشگران به مازندران هستند تا این هجوم میلیونی علاوه بر آلودگی های صوتی، تصویری، طبیعی، زیست محیطی و عصبی لااقل آورده اقتصادی هم برای بومیان داشته باشد تا از این رهگذر مرهمی بر زخم های کهنه عقب ماندگی های عمرانی و اقتصادی بگذارند.

 

دلاور بزرگ نیا در پاسخ به یکی از انتقادات کلیشه ای در مورد ورود مجانی و هزینه دار گردشگران به استان اظهار داشت : ” گرفتن عوارض از گردشگران کار ساده ای نیست..” به اینکه دریافت عوارض کار ساده ای هست یا نه کاری نداریم .

 

اما به اینکه چه کسی باید به فکر سر و سامان دادن به این شرایط آشفته و اجحاف در حق مازندرانی ها باشد قطعا کار خواهیم داشت.

 

در سالهای اخیر و با افزایش سرانه تولید خودرو بیشتر خانواده های ایرانی از نعمت مالکیت اتومبیل شخصی برخوردار شده اند و به لطف همین برخورداری تا کوچکترین تعطیلاتی در تقویم مشاهده می کنند شال و کلاه کرده به سمت شمال راه میافتند.

 

قطعا اگر مازندرانی ها این هجوم میلیونی حتی درصد ناچیزی از آن را به صلاح منطقه و رونق اقتصادی و عمرانی آن می دیدند شاید تا این حد حساس نبودند منتها این خوشگذرانی ها جز دردسر چیزی برای مازندران ندارد.

 

مدیرکل گردشگری استان هم که از رقم نجومی سی هزار میلیاردی گردش مالی گردشگران سخن می گوید البته هیچ ضابطه مشخصی برای آن در نظر نمی گیرد و معلوم نیست که این مقدار پولی که به استان می آید دقیقا چه می شود و کجا هزینه خواهد شد.

 

مدیر کل محترم قطعا می دانند که صرف ورود پول به استان با خود رونق به همراه نمی آورد بلکه برنامه ریزی و هدف گذاری برای هزینه کردن این پول است که در نهایت به درآمد زایی برای مردم و شکوفایی اقتصادی منجر می شود.

 

متاسفانه تا به حال هیچ کدام از دولت هایی که بر سر کار آمدند حتی کوچکترین دورنمایی از سر و سامان دادن به هجوم مسافران به مازندران ترسیم نکرده اند.

 

هر پایان هفته شاهد ترافیک سرسام آور، انباشت روزافزون زباله ها و فرسایش این اندک امکانات زیرساختی توسط گردشگران در مازندران هستیم که نه در استان برنامه ای برای نظم دادن و ضابطه مند کردن آن وجود دارد و نه در سطح ملی کسی به فکر این شرایط تاسف بار است.

 

صد البته که ما انتظار معجزه از بزرگ نیا نداریم منتها این توقع وجود دارد که وی به عنوان متولی اصلی گردشگری در استان از راه های رفته و اقدامات انجام شده ولو اینکه به نتیجه منتج نشده باشد سخن بگوید نه اینکه همان اول آب پاکی را روی دست همه بریزد و با مطرح کردن اینکه “کار ساده ای نیست” از مسئله به این مهمی عبور کند.

 

مازندرانی ها انتظار دارند نقشی بیش از “آشغال جمع کنی” و نظاره کردن تخریب طبیعت و محیط زیستشان توسط گردشگران بر عهده بگیرند و مسئولان ملی همانطور که به استان های کویری بها می دهند به مازندران هم اهمیت بدهند تا در آینده با چالش های اجتماعی و فرهنگی روبرو نشویم./وارش نیوز

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • کاربر ۶ مهر ۱۳۹۵ / ۷:۲۱
    0 0

    درست میفرمایند چرا که نه —- وقتی مسافرین همینطور جنگل و دریا را تبدیل به زباله دانی میکنند باید بها ان را نیز بپردازند با گرفتن عوارض در ورودی جنگلها و اماکن برای هزینه دوباره ان محل ایرادی ندارد و منطقی است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید