پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

آزادسازی 284 هکتار از اراضی مازندران

0

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، تمام زیبایی مازندران مرهون طبیعت سرسبز و زیبایش است و همین موضوع موجب شد توجه بسیاری از خوش‌نشینان به سمتش جلب شود؛ خوش‌نشینانی که شاید در طول سال کمتر از انگشت دست و تنها برای خوشگذرانی گذرشان به شمال می‌افتد که طبیعت و سرسبزی را فدای راحتی و آسایش خود می‌کنند.

طی سال‌های اخیر رشد قارچ‌گونه آسمان‌خراش‌ها و احداث خانه‌های دوم و سوم توسط افراد بومی و غیربومی در مناطق مختلف استان و آن هم بیشتر در زمین‌های مناطق روستایی بالادست و ییلاقی برای داشتن منظره یا به عبارتی ویو رشد چشمگیری داشته به‌طوری‌که حتی به قلب جنگل‌ها هم رسید.

مسئله مهم اینکه در نقاط بکر طبیعت مازندران آسمان‌خراش‌هایی سر درآورده و نکته مهم‌تر اینکه تعدادشان روز به روز درحال افزایش بود و همین موضوع نگرانی‌ها را بیشتر و بیشتر کرده است.

این اتفاق در حالی رقم خورده که درست در مقابل دلالانی که جیب‌شان پرپول می‌شود روستاییانی از خاک ابا و اجدادی خود سرگردان شهرها می‌شوند تنها برای آرامش برخی که صاحب خانه‌های دوم و سوم شوند.

در همین راستا و باتوجه به نگرانی از بیابانی شدن طبیعت سبز مازندران بحث جلوگیری از تغییر کاربری اراضی در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفت و طی این مدت  اقدامات انجام شده موجب بازگشت این اراضی به طبیعت شد که همچنان نیز این روند ادامه دارد و امیدواریم به روزی برگردیم که طبیعت استان به سرسبزی برسد.

*شناسایی بیش از ۴ هزار مورد تغییر کاربری

حجت‌الله هادیان معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹ مدیریت امور اراضی استان و مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان‌های استان با به‌کارگیری نیروهای فنی، کارشناسی و حقوقی با همه توان و با عزمی راسخ جهت پیشگیری و برخورد با مصادیق تغییر غیرمجاز کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها اهتمام لازم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در همین راستا ۴ هزار و ۱۰ مورد تغییرکاربری در مساحت ۳۲۸ هکتار شناسایی شد، گفت: در پی آن با استفاده از ظرفیت‌های قانونی تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون یادشده نسبت به اخذ دستور اجرای احکام قلع و قمع به تعداد ۳هزار و ۵۶۳ فقره در سطحی معادل ۲۸۴ هکتار اقدام شده است.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: همچنین تعداد ۴۴۷ مورد شکایت در راستای ماده ۳ قانون در دادگاه‌های شعب ۱۰۲ کیفری انجام شده که تعداد ۶۶۵ مورد آرای قضائی قطعی و غیرقطعی علیه صادر و تعداد آرا له جهادکشاورزی نیز ۵۷۴ مورد شامل جزای نقدی و قلع و قمع که بخشی از آرا در مرحله تجدید نظر خواهی قرار دارد. 

*تغییر نگاه درآمدی از تغییر کاربری

هادیان با اعلام اینکه بدون تردید ضامن حفظ اراضی کشاورزی و منابع آب و خاک و زیرساخت‌ها و بستر تولیدات کشاورزی باورمندی و اراده راسخ همه ارکان نظام و همه دستگاه‌های متولی امر زمین بوده است، اضافه کرد: نگاه درآمدی از تغییرکاربری به طرق مختلف از جمله بسط و توسعه بی‌رویه شهرها و روستاها از زمره مواردی است که در دهه‌های پیشین شاهد آن بودیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه مناسب در حوزه‌های مختلف به‌طوری‌که کمترین میزان آسیب و مخاطرات را در اراضی مرغوب استان شاهد باشیم و هدایت سمت و سوی توسعه طرح به سمت اراضی درجه چهار و غیرزراعی یا با قابلیت ضعیف موجب تداوم تولیدات کشاورزی و ضامن امنیت غذایی و عدم وابستگی و کاهش واردات محصولات کشاورزی بوده از اهمیت به‌سزایی برخوردار خواهد بود.

*هرگونه تغییر کاربری در اراضی زراعی جرم تلقی می‌شود

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران  با تاکید بر اینکه هرگونه تغییر کاربری در اراضی زراعی براساس قانون جرم تلقی می‌شود، یادآور شد: به استناد ماده یک  قانون حفظ کاربری اراضی هرگونه تغییر کاربری در اراضی زراعی و باغ‌ها جرم محسوب شده و با خاطیان براساس مواد ۳ و ۸ و ۱۰ قانون برخورد قضایی لازم به عمل خواهد آمد.

هادیان با اشاره به اینکه از  هم استانی‌ها تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان حتماً به سامانه ۱۳۱ گزارش ارائه دهند، گفت: همچنین قبل از خرید هرگونه زمین کشاورزی استعلامات قانونی لازم را به عمل آورده و از ساخت‌وساز، پی‌کنی و دیوارکشی بدون مجوز جهادکشاورزی به‌صورت جدی خودداری کنند.

 /۸۶۰۳۴/ج

 لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.