پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مدارسی که با بخاری‌های چکه‌ای و هیزمی به استقبال سرما می‌روند

برخی مدارس مازندران در مناطق کوهستانی با بخاری‌های چکه‌ای و هیزمی به استقبال سرما می‌روند که ضرورت تصمیم‌گیری جدی در این راستا بیش از پیش احساس می‌شود.

1

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از خبرگزاری فارس با توجه به فصل سرما برخی مدارس به‌ویژه مدارس روستایی و دورافتاده مازندران به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نیستند.

 

با توجه به اینکه هدف تعلیم و تربیت باید ایجاد رفاه برای دانش‌آموزان باشد، به‌ویژه دانش‌آموزانی که در مدارس روستایی و دورافتاده زندگی می‌کنند تا همانند هم‌سالان خود از تحصیل بازنمانند که لازم است درباره سیستم گرمایشی مدارس چاره‌اندیشی شود تا با مشکلی مواجه نشویم.

 

 

برخی مدارس مازندران در مناطق کوهستانی با بخاری‌های چکه‌ای و هیزمی به استقبال سرما می‌روند که ضرورت تصمیم‌گیری جدی در این راستا بیش از پیش احساس می‌شود.

 

 

ممنوع بودن استفاده از بخاری گازی در مدارس 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه بسیاری از مدارس مازندران نوسازی شدند، گفت: در سال‌های اخیر اقدامات بسیار موثری برای نوسازی مدارس انجام شد. 

 

 

قاسم احمدی‌لاشکی بیان کرد: در مراحل انجام عملیات نوسازی سیستم گرمایشی مدارس سعی شد مدارس به سیستم سرمایشی و گرمایشی مجهز شوند تا مشکلی پیش نیاید.

 

وی با بیان اینکه مدارس قدیمی کشور همچنان از سوخت نفت و شاید محدود مدارسی نیز از سوخت هیزمی استفاده کنند که از ایمنی کامل برخوردار نیست، افزود: شاید بتوان گفت بیش از یک‌‌سوم مدارس در کشور این وضعیت را دارند.

 

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیشنهاد ما این بوده که بخاری نفتی باید ایمن و استاندارد باشد و حتی استفاده از بخاری گازی در قانون ممنوع اعلام شده و نباید مورد استفاده قرار گیرد.

 

احمدی‌لاشکی با تاکید بر اینکه ما باید از اتفاق تلخی مانند شین‌آباد که در گذشته رخ داد و برای همیشه جسم ۱۴ نفر از دانش‌آموزان این مدرسه دچار آسیب شد، درس بگیریم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت در حال تحویل بودجه بوده و مجلس که پاسخ‌گوی مردم است باید دست به دست هم دهند تا برای نصب پکیج‌هایی که ایمنی را به همراه داشته باشد، اقدامات لازم و کافی را داشته باشیم.

 

 

مشکلی در سیستم گرمایشی مدارس مازندران وجود ندارد

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در بحث گرمایشی مدارس مشکل خاصی وجود ندارد.

 

سیدعلی قاسمی تصریح کرد: سوخت مدارس کوهستانی شبانه‌روزی عموماً شوفاژ و مدارس کوچک بخاری برقی بوده که در کنار آن سوخت مکمل بخاری نفتی است.

 

 

وی در پایان گفت: تلاش شده به اندازه توان برای مدارس روستایی و کوهپایه هزینه سوخت پرداخت شود تا با مشکلی روبه‌رو نشوند، البته تاکنون مشکل خاصی نداشتیم.

 

به گزارش فارس، با توجه به آغاز فصل سرما و برای جلوگیری از حوادثی از جمله شین‌آباد، لازم است بازبینی سیستم گرمایشی مدارس در اولویت قرار گیرد تا شاهد مشکلی نباشیم.

 

1 نظر
  1. مصطفی محمدی واوسری می گوید

    سلام
    متشکرم از اینکه به موضوعات این چنینی میپردازید

    بهتر نیست جمله “هدف تعلیم و تربیت باید ایجاد رفاه برای دانش‌آموزان باشد” اصلاح شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.