پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

دامادی: مخالفتم را در تاریخ ثبت کنید

محل دفن زباله باید هرچه زودتر از منطقه چهاردانگه ساری خارج شود اما با تدبیر بهتر و در مکانی غیر از جاده توریستی و محل عبور و مرور دانشجویان/ قبل از انتخابات از ساخت نیروگاه زباله‌سوز در جاده فرح‌آباد اعلام مخالفت کردم و الان بعضی‌ها بر علیه بنده جوسازی می‌کنند که به خاطر انتخابات در حال موضع‌گیری هستم.

3

 

پایگاه خبری چهاردانگه: مشکل لاینحل زباله سال‌هاست گلوی برخی شهرهای شمال ایران از جمله مرکز استان مازندران را می‌فشارد؛ معضلی که دامنه آسیب آن پای گردشگری را لنگ کرده و سلامت مردم شهرستان ساری و روستایان بخش چهاردانگه را به خطر انداخته است.

 

گریزی به گذشته می زنیم؛ شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ کلنگ ساخت نیروگاه زباله‌سوز در شهرک صنعتی شماره یک ساری با حضور محمد جواد محمدی زاده- معاون رئیس جمهوری وقت و رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور- بر زمین زده شد.

 

این پروژه‌ از سوی مسئولان آن زمان، به عنوان نخستین نیروگاه زباله‌سوز کشور در شهرستان ساری معرفی شد. مسئولانی که این نسخه را برای مرکز استان مازندران پیچیدند بر این ادعا بودند که این نیروگاه بدون آلایندگی و با رعایت تمامی استاندارهای لازم در زمنیه بهداشت و محیط زیست در شهرکت صنعتی ساری جایگذاری شده است.

 

پروژه نیروگاه زباله‌سوز در منطقه توریستی جاده دریا -فرح‌آباد- قرار دارد! جاده گردشگری، واحدهای مختلف دانشگاهی و تردد بالای جاده، نزدیکی به دریا و زمین‌های شالیزاری و کشاورزی یک طرف ماجراست و ماشین‌های حمل زباله که قرار است در این مسیر تردد کنند، طرف دیگر!

 

تهدید آلایندگی‌های زیست محیطی به مهم‌ترین دغدغه اهالی روستاهای اطراف نیروگاه زباله‌سوز و کشاورزان روستاهای بخش رودپی تبدیل شده است. کشاورزان بر این باورند که شیرابه‌های حاصل از نیروگاه زباله‌سوز در آب‌های زیرزمینی نفوذ کرده، موجب آلودگی آب زمین‌های کشاورزی منطقه شود.

 

*کارخانه زباله‌سوز تهدید جدی برای کشاورزی منطقه

محمد رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه نیروگاه زباله‌سوز نباید موجب متضرر شدن صنعت کشاورزی منطقه می شود، افزود: مگر می‌شود در منطقه‌ای زباله انباشته، نگهداری کنند و بعد بگویند آلودگی ایجاد نمی‌شود .

 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد مردم منطقه کشاورز هستند، اضافه کرد: کارخانه زباله‌سوز کشاورزی منطقه را تهدید می‌کند و کشاورزان نسبت به این مسئله معترض هستند.

 

این کشاورز بخش رودپی جنوبی ساری با اشاره به وجود شهرک صنعتی مصطفی خمینی در این منطقه، گفت: تردد بی شمار کامیون و تریلی در جاده باریک بخش رودپی با وجود شهرک صنعتی کم بود که در آینده  خودروهای حمل زباله هم به آن اضافه می شود و این یک معضل جدی برای مردم منطقه است.

 

*دغدغه آلودگی زیست محیطی داریم

دیگر کشاورز بخش رودپی جنوبی ساری اظهار کرد: مردم منطقه دغدغه آلودگی زیست محیطی کارخانه زباله‌سوز را دارند اما تاکنون هیچ کسی به ما این اطمینان خاطر را نداده است.

 

مسعود فتحی با بیان اینکه بنده در تحقیقات خود متوجه تهدید آلودگی آب‌های زیرزمینی به‌خاطر شیرابه‌های کارخانه زباله‌سوز شدم، ادامه داد: مسئولان با چه تدبیری می‌خواهد جلوی این فاجعه زیست‌محیطی را بگیرند؟ آیا مسئولان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی ساخت کارخانه زباله‌سوز در قلب زمین‌های کشاورزی را تایید می‌کنند؟

 

وی به معضل ریختن شیرابه‌ها هنگام حمل خودروهای زباله در کف جاده اشاره کرد و گفت: هر هفته به‌خاطر شیرابه‌های زباله و برای ایجاد لغزندگی در جاده کیاسر شاهد تصادف و مرگ و میر هستیم و این سئوال را از مسئولان باید پرسید که آیا قرار است مردم بخش رودپی هم در این جاده جان دهند؟

 

*تردد خودروهای حمل زباله در جاده فرح‌آباد اشتباهی بزرگ است 

معضل ساخت نیروگاه زباله‌سوز در شهرک صنعتی ساری نه تنها مختص اهالی منطقه بخش رودپی نیست، دانشجویان چندین دانشگاه در جاده فرح‌آباد از این مسئله اظهار تعجب و نگرانی کردند.

 

صادق کمالی -دانشجوی دانشگاه پیام نور ساری- اظهار کرد: تردد خودروهای حمل زباله در جاده فرح‌آباد یک اشتباه بزرگ است که به اقتصاد منطقه ضرر می رساند.

 

وی با بیان اینکه با تردد خودروهای حمل زباله، دانشجویان هرروز باید بوی بد زباله را استشمام کنند که این مسئله اصلا خوشایند نیست، افزود: حتی اگر خودروهای حمل زباله در اواسط شب در جاده توریستی فرح‌آباد تردد کنند بازهم شیرابه‌های آن در کف جاده باقی می‌ماند و سلامت و امنیت جان مردم و دانشجویان را تهدید می‌کند.

 

این دانشجو با انتقاد از ساخت نیروگاه زباله‌سوز در شهرک صنعتی و تردد خودروهای حمل زباله در جاده فرح‌آباد، گفت: مسافران دریا شبانه روز از جاده فرح‌آباد تردد می‌کنند که استشمام بوی زباله اصلا برای مسافران و توریست خوش‌آیند نیست.

 

*مصاحبه بنده را در تاریخ ثبت کنید

محمد دامادی -نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی- از سال‌های گذشته انتقاد خود را از جایگذاری کارخانه زباله‌سوز در شهرک صنعتی اعلام و نسبت به تردد خودروهای حمل زباله، نفوذ شیرابه‌ها به آب‌های زیرزمینی و آلودگی‌های زیست محیطی ابراز نگرانی کرده بود.

 

این نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مخالفت بنده را برای ساخت نیروگاه زباله‌سوز در شهرک صنعتی ساری در تاریخ ثبت کنید، اظهار کرد: این مصاحبه سند است و هیچگاه تغییر موضع نمی‌دهم.

 

دامادی تصریح کرد: اینکه معضل زباله شهرستان ساری را باید برطرف کنیم، در آن شکی وجود ندارد اما نباید با این عمل مشکلی به مشکلات مرکز استان اضافه کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در جاده چهاردانگه هموطنان مان جان می دهند و یکی از علت‌های آن معضل زباله است، ادامه داد:  یادمان باشد که برای حل یک مشکل نباید مشکل دیگری اضافه کنیم و برای حل مشکل یک منطقه، منطقه دیگری را دچار چالش نکنیم.

 

*نمی‌دانم آقایان دنبال چه‌چیزی هستند

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی بر تصمیم‌گیری صحیح و علمی تاکید کرد و اظهار داشت: در شهرک صنعتی کارخانه زباله‌سوز احداث می‌کنند و بنده نمی‌دانم آقایان دنبال چه چیزی هستند. حتی اگر بهترین تکنولوژی روز دنیا را هم برای این کارخانه استفاده کنیم، تجربه نشان داده مشکلات باقی می ماند.

 

این مسئول به سطح بالای آب زیرزمینی در بخش رودپی به‌خاطر نزدیکی با دریا بسیار بالا دانست و گفت: حجم بالای گردشگر در جاده خزرآباد، رفت و آمد دانشجویان چندین دانشگاه، حجم ترافیک جاده و… از مسائلی است که باید در جانمایی کارخانه زباله‌سوز به آن توجه می‌شد که نشد.

 

دامادی بیان کرد: در شهرک صنعتی مصطفی خمینی ساری صنعت نان، پودر ماهی، فولاد، صنعت پلاستیک و… وجود دارد و حالا زباله کم داشت که با تدبیر و درایت آقایان به آن اضافه شد.

 

*مخالفت جدی دارم

وی با بیان اینکه با ایجاد کارخانه زباله‌سوز در استان موافقم اما در این مکان که جاده توریستی کشور محسوب می‌شود مخالفت جدی دارم، اضافه کرد: محل دفن زباله باید هرچه زودتر از منطقه چهاردانگه ساری خارج شود اما با تدبیر بهتر و در مکانی غیر از جاده توریستی و محل عبور و مرور دانشجویان.

 

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برخی ها مدعی شدند که این کارخانه را می‌توان در قلب شهر احداث کرد، اگر چنین چیزی وجود دارد چرا ایجاد نکردید؟ پس این امکان وجود ندارد. 

 

این مسئول عنوان کرد: بنده برای مخالفت از ساخت نیروگاه زباله‌سوز در جاده فرح‌آباد به‌صورت کارشناسی حرف می‌زنم، تعریف ما از جاده فرح‌آباد باید مشخص شود، چون این جاده با تردد بالا، توریستی بودن و وجود دانشگاه‌های متعدد جای تردد ماشین‌های زباله نیست.

 

دامادی در پایان گفت: بنده قبل از انتخابات از ساخت نیروگاه زباله‌سوز در جاده فرح‌آباد اعلام مخالفت کردم و الان بعضی‌ها بر علیه بنده جوسازی می‌کنند که به خاطر انتخابات در حال موضع‌گیری هستم.


3 نظرات
 1. طرفدار دکتر روحانی می گوید

  درود بر مهندس جوان و شجاع حاج محمد دامادی

 2. طرفدار چهاردانگه می گوید

  آقای دامادی موقع انتخابات فعال شدی

  1. طرفدار دکتر روحانی می گوید

   بنویس طرفدار شجاعی این که حرف منه.مهندس فعال بود چشاتو باز کن ببین دور ورتو طرفدار شجاعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.