پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

گشت و گذار پلنگ در دودانگه ساری +فیلم

گشت و گذار پلنگ در ارتفاعات دودانگه ساری توسط فعال محیط زیست منطقه به تصویر کشیده و در فضای مجازی و رسانه ها بازنشر شده است.

0

به باور صاحبنظران ثبت و ضبط تصاویر پلنگ و حیات‌وحش در مناطق مختلف جنگلی مازندران نشان‌دهنده وضعیت و شرایط زندگی گونه‌های مختلف در طبیعت است.

ثبت متعدد تصاویر پلنگ و حیات‌وحش از طریق دوربین‌های تله‌ای محیط‌بانی و فعال محیط زیست در استان مازندران نویدبخش اتفاقات خوب برای گونه‌های مختلف در طبیعت خواهد بود.

پلنگ ایرانی که نام علمی آن ‘ پنترا پاردوس تولیانا Panthera pardus tulliana ‘ و نام انگلیسی آن هم ‘ پرشین لئوپارد Persian Leopard ‘ است، بزرگ ترین یا یکی از بزرگ ترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود.

گشت و گذار پلنگ در دودانگه ساری +فیلم

پلنگ ایرانی بزرگ‌ترین گونه پلنگ در دنیا است که زیستگاهی گسترده‌ای در کشور دارد و جمعیت آن که بنا بر برخی آمارها از ۵۰۰ تا ۸۰۰ قلاده برآورد می‌شود در استان‌های شمالی، خراسان رضوی و شمالی، سمنان، فارس، یزد و سیستان و بلوچستان مشاهده شده است.

یکی از بزرگترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی جنگل‌های شمال کشور است که بر اساس گزارش محیط زیست بیش از یکصد قلاده آن با شیوه ردزنی شناسایی شدند.

بنا به اعلام اداره کل حفاظت از محیط زیست مازندران، ۲۴ درصد وسعت مازندران جزو ۲۱ منطقه چهارگانه محیط زیست است که شامل بیش از ۵۰۰ هزار هکتار تحت مدیریت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان است.

مناطق چهارگانه محیط زیست شامل پارک ملی، ‌ اثر طبیعی ملی، ‌پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده است

مازندران دارای پارک های ملی شاهدژ، ‌پابند و نیز پناهگاه حیات وحش میانکاله، ‌سمسکنده و دشت ناز، ‌دو دانگه و چهار دانگه و فریدونکنار است.

آثار طبیعی ملی این استان شامل خشکه داران، ‌قلل سه گانه علم کوه، تخت سلیمان، سیاه کوه و دماوند و همچنین دیگر مناطق حفاظت شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.