پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

گفتگو با خانم بیدل مسئول کتابخانه عمومی ولیعصر کیاسر

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی گفتگویی با خانم بیدل مسئول کتابخانه ولیعصر(عج) کیاسر انجام دادیم.

3

 

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه: کتاب زیبا ترین میراث اندیشه بشری است که پیشینه آن به اعجاز پیامبر اکرم (ص) بر می گردد. به گواه همه دوستداران کتاب، درخشش هماره و هدایتگر این محصول ارزشمند در سکوت پر معنای کتابخانه سر آغاز نگاه بلندی است که به دور دست تکامل و اعتلا ختم می شود. در همین راستا کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) کیاسر به منظور ارتقای دانش و آگاهی پر کردن اوقات فراغت و همچنین ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بین دانش آموزان دانشجویان و قشرهای مختلف مردم کیاسر راه اندازی شد. آنچه در این نوشتار می آید معرفی و بررسی خدمات و بخش های کتابخانه کیاسر می باشد:

 

خانم بیدل کتابخانه کیاسر در چه سالی تاسیس شده است؟

 کتابخانه کیاسر در سال۱۳۶۲ تاسیس شد و تا سال ۱۳۷۴ به صوت اجاره ای در مکانهای مختلف در سطح شهر و با مدیریت کارمندان آموزش و پرورش کیاسر اداره می شد تا اینکه در سال ۱۳۷۴ با اهدای قطعه زمینی به مساحت ۳۲۶ متر مربع واقع در خیابان شهید یوسفی – روبروی حوزه علمیه صاحب الزمان کیاسر توسط خیر کیاسری جناب آقای عبدالله شیخانی ، کتابخانه با زیر بنای ۲۲۹ متر مربع ساخته شد.

 

چه تعداد  عضو کتابخانه ولیعصر کیاصر هستند؟

 کتابخانه کیاسر از میان ۶ کتابخانه شهرستان ساری از نظر قدمت اولین و از نظر تعداد عضویت و منابع سومین کتابخانه شهرستان می باشد، اما متاسفانه به علت کم بودن زیر بنای آن از نظر فرهنگی درجه ۷ شهری محسوب می شود. طبق آخرین آمار پایان اسفند ۹۴ تعداد اعضای کتابخانه ۳۹۴ نفر می باشد، که از این تعداد ۲۲۵ نفر زن و ۱۶۹ نفر مرد می باشند.

 

ketabkhaneh-1

 

ساعت کاری کتابخانه همومی به چه صورت می باشد؟

در حال حاضر ساعت کاری کتابخانه از ۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ می باشد و ۲ نفر ( آقای اکبری (کتابدار) و خانم بیدل ( سرپرست کتابخانه ) نیروی شاغل پیمانی با مدرک کتابداری در کتابخانه مشغول خدمت می باشند.

 

 کتابخانه عمومی کیاسر چگونه اداره می شود؟

 در ابتدا بوسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می شد. اما از اوایل سال ۱۳۸۳ هم زمان با تصویب قانون تاسیس و اداره کتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه های عمومی زیر نظر اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران فعالیت می کند. تامین کتابهای کتابخانه بر عهده دبیرخانه هیات امنای کتابخانه های عمومی کشور و مدیریت امور کتابخانه های عمومی استان مازندران است و گاهی برخی اشخاص و ادارات نیز کتاب هایی را به کتابخانه اهدا می کنند. بدیهی است که خود کتابخانه هیچ گونه اختیار و بودجه ای برای خرید منابع اطلاعاتی ندارد. کتابخانه کیاسر به صورت سیستم باز اداره می شود و مجهز به سیستم دزدگیر می باشد.

 

معرفی نرم افزار آنلاین سامان ( www.samanpl.ir ): کتابخانه دارای ۵ دستگاه رایانه متصل به اینترنت می باشد و تمامی کارهای کتابخانه اعم از جستجوی کتاب فهرست نویسی و پذیرش اعضا و امانت دهی و … به کمک نرم افزار سامان که تحت اتصال با شبکه اینترنت کار می کند، صورت می گیرد.

 

 بخش های مختلف کتابخانه ولیعصر را توصیح دهید؟

بخشهای مختلف کتابخانه ولیعصر (عج) کیاسر: کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) به علت کمبود فضا سه بخش ( الف – ب – ج – د ) را با هم دارد:

الف: خدمات فنی: که کار آماده سازی کتاب (شماره دادن – مهر – برچسب و … ) جهت قرار گرفتن در قفسه را انجام می دهد.

 

ب: بخش امانت: بخشی که در ارتباط مستقیم با مراجعه کننده می باشد. در این بخش حداکثر ۵ کتاب به مدت ۱۴ روز و در صورت عدم نیاز سایرین این مدت قابل تمدید می باشد.

 

ج: بخش مخزن: این بخش شامل ۱۸۲۱۳ نسخه کتاب و ۱۴۹۰۲ عنوان کتاب می باشد که کتاب ها به کمک رده بندی دیویی از هم جدا شده اند. در بخش مخزن کتابهای مرجع با برچسب قرمز از سایر کتاب ها جدا می شود و همچنین کتاب های مربوط به دفاع مقدس – کمک درسی در قفسه هایی جداگانه در بخش مخزن نگهداری می شود. همچنین در این بخش ، علاوه بر کتاب ها قسمتی به نام بخش نشریات وجود دارد که ۲۸ عنوان نشریه را در خود جای داده است.

 

د: بخش کافینت: این بخش که روبروی بخش مجلات قرار دارد شامل ۴ سیستم متصل به شبکه می باشد. در این بخش اعضا قادرند مطالب مورد نظر و همچنین کتاب های درخواستی خود را به کمک نرم افزار سامان جستجو کنند و در مسابقات آنلاین کتابخوانی شرکت کرده و همچنین به کمک ایران نمایه کلی مقاله را برای یافتن مطلبی جستجو کنند.

 

م : بخش کودک: این بخش در فضایی به اندازه ۲۴ متر مربع قرار دارد کف آن با موکت پوشش داده شده و دیوارهای آن نقاشی شده می باشد و شامل ۳ قفسه کتاب و ۲ قفسه نمایش مجلات و ۱۲ صندلی و ۵ میز کودک و ۱۸۲۶ نسخه و ۱۶۳۹ عنوان کتاب می باشد. کتاب های این بخش بر چسبهای قرمز یا آبی یا سبز دارند که: برچسب صورتی: نشان دهنده کتاب های سنین خردسالان ۲ تا ۸ سال ، برچسب آبی: نشان دهنده کتاب های سنین ۸ تا ۱۰ سال برچسب سبز: نشان دهنده کتاب های سنین ۱۰ سال به بعد نحوه امانت دهی و خدمات فنی کتاب های بخش کودک مثل بخش اصلی آن است.

 

ketabkhaneh-2

 

ی: سالن مطالعه : سالن مطالعه کتابخانه به ظرفیت ۲۸ نفر که روزهای زوج برای خواهران و روزهای فرد برای آقایان می باشد. از سالن مطالعه علاوه بر استفاده مطالعاتی اعضا برای کلاسهایی همچون نقاشی – رباتیک – خوشنویسی و همچنین برای نمایشگاه کتاب – هنرهای دستی و … استفاده می شود.

 

ketabkhaneh-3

 

 شرایط عضویت در کتابخانه به صورت می باشد؟

شرایط ثبت نام : مدارک لازم جهت عضویت شامل یک قطعه عکس و شماره ملی و پرداخت حق عضویت و حق صدور کارت می باشد و عضو می تواند یک سال به صورت رایگان از کتابهای کتابخانه استفاده نماید. در ضمن همچنین می تواند از اینترنت پرسرعت و پرینت مطالب مورد نظر با هزینه بسیار کم بهره برد. حق عضویت در حال حاضر ۲۵۰۰۰ ریال و حق صدور کارت ۵۰۰۰ ریال می باشد. البته در شرایطی حق عضویت به نصف کاهش یافته و یا حتی گرفته نمی شود.

 

اهم فعالیتهای  کتابخانه را در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴  تشریح کنید؟

۱: کلاسهای طرح تابستانه ( رباتیک – نقاشی – طراحی – مهارت های اجتماعی )

۲: نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته عقیدتی سیاسی از آثار شهید مطهری (ره))

۳: شرکت کتابدار در نشست کتابخوان ساری

۴: مسابقه کتابخوانی به مناسبت هفته عفاف و حجاب با همکاری سازمان تبلیغات

۵: شرکت کتابدار و اعضا در جشن دهه کرامت بسیج خواهران کیاسر و در جشن برداشت سیب و خیار شهرداری کیاسر

۶: برگزاری یازدهمین و دوازدهمین جلسه انجمن کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) کیاسر

۷: کتابخوانی برای خردسالان

۸: رنگ آمیزی اتاق مطالعه با هزینه خیر و نصب توری پنجره

۹: شرکت کتابدار و اعضا در کارگاه توجیهی آسیبهای فضای مجازی فرهنگی چهاردانگه

 

برای شش ماهه دوم سال ۹۴ چه برنامه هایی برای کتابخانه دارد؟

۱: دعوت از دانش آموزان پیش دبستانی محبت برای بازدید از کتابخانه به مناسبت هفته کودک

۲: تعامل با مدارس و دعوت دانش آموزان به کتابخانه و اهدا جوایز سر صف مدارس به فعالین عرصه کتابخوانی

۳: اجرای برنامه های هفته کتاب ۴: شرکت در مراسم نه دی (کتابداران) و ۲۲ بهمن ( اعضا با بادکنک های با آرم نهاد )

۵: برگزاری سیزدهمین جلسه انجمن

۶: نمایشگاه عکس و کاریکاتور

 

3 نظرات
 1. همین جایی ام می گوید

  سلام خانم بیدل موفق باشین
  تشکر از زحمات بی دریغ شما خانم مهربان

 2. سعیدی می گوید

  خانم بیدل واقعا فرد پر تلاش و مسوولیت پذیری هستند ‌. ایشان بدون هیچ توقع و چشم داشتی در چیدمان کتابهای مدرسه معلمان . زینبیه و خالخیل به روش دیویی همکاری نمودند . ان شا الله همیشه در پناه قران موفق و پیروز باشند.

 3. قادری می گوید

  جهان از ان کسانی است که کتاب میخوانند

  همکار محترم خ بیدل عزیز سلام خدا قوت خسته نباشید با تشکر از چهادانگه نیوز که حداقل به بهانه هفته کتاب و کتابداری کتابخانه ولیعصر کیاسر را به مخاطبان وکتابخوانان واقعی معرفی کرده است
  همه کتابداران سخت کوش پرتلاش وبدون هیچ چشم داشتی برای ترغیب مراجعین به مطالعه وپیشبرد کتاخانه از هیچ کوششی دریغ نمیکنند
  برقرار باشید واستوار پر انرژی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.