کد خبر:66322
پ
photo_2017-08-29_10-52-50

گفتگوی اختصای پایگاه خبری چهاردانگه با رییس دانشگاه پیام نور ساری

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه: برای گفتگو با دکتر حسن مبینی رییس دانشگاه پیام نور مرکز ساری در بعد از ظهر یکشنبه 5 شهریور 1396 در دفتر ایشان حاضر شدیم و ایشان  با گشاده رویی ما را پذیرفت . گرچه هدف اصلی گفتگو در باره همایش هزار جریب که با همت ایشان در مهر برگزار می […]

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه: برای گفتگو با دکتر حسن مبینی رییس دانشگاه پیام نور مرکز ساری در بعد از ظهر یکشنبه 5 شهریور 1396 در دفتر ایشان حاضر شدیم و ایشان  با گشاده رویی ما را پذیرفت . گرچه هدف اصلی گفتگو در باره همایش هزار جریب که با همت ایشان در مهر برگزار می شود، بود، اما  پیرامون مطالب متنوع به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگو در پی می آید:

آقای دکتر خودتان را مختصری برای علاقمندان معرفی نماید؟

دکتر مبینی: حسن مبینی هستم و در سال 1342  در روستای سوچلما هزار جریب نکا متولد شدم. تا کلاس پنجم را در همان روستا درس خواندم و برای تحصیل دوره راهنمایی و دبیرستان را در نکا گذراندم.به شهر نکا آمدم.

دوره لیسانس ( رشته فلسفه)  و فوق لیسانس ( فقه و حقوق اسلامی)را در دانشگاه تهران و دوره دکتر  فقه و حقوق اسلامی را در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رساندم.

دکتر میبنی و روستای سوچلما

آقای دکتر چه تعداد کتاب تالیف کردید  و چه تعداد مقاله دارید؟

دکتر مبینی: تا الان 25 جلد کتاب تالیف کردم و بیش از 40 مقاله در مجلات و همایش ها ارائه  نمودم. بعضی از کتاب های من به عنوان کتاب درسی در دانشگاهها  کشور در حال تدریس می باشد.

در سال 1381 به عنوان استاد نمونه فرهنگی کشور انتخاب شدم.

کتاب فقه تطبیقی به عنوان کتاب سال شناخته شده است.

همچنین در استان مازندران دو بار به عنوان محقق نمونه انتخاب شدم.

کتاب، شورای فتوی یا  احتهاد گروهی مورد توجه علمای بزرگ قرار گرفت و آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله غظمی سبحانی طی نامه ای به بنده از تالیف آن ابراز رضایت کردند.

 نامه آیت الله هاشمی

نامه آیت الله العظمی سبحانی

آقای دکتر تا الان چه مسئولیت های اجرایی به عهده داشتید؟

عضو  و رییس دوره اول شورای اسلامی شهر نکا بودم در آن زمان در شهر نکا سکونت داشتم و فعلا ساکن ساری می باشم، ریاست دانشگاه پیام نور رامسر، بهشهر، بابل و معاون دانشگاه پیام نور استان مازندران بودم.

از سال 1390 رییس دانشگاه پیام نور مرکز ساری می باشم.

کمی در باره دانشگاه پیام نور مرکز ساری توضیح بدهید؟

دانشگاه پیام نور مرکز ساری جزء ده دانشگاه پیام نور کشور می باشد، در دانشگاه پیام نور ساری در دوره کارشانسی 73 رشته و در دوره کارشناسی ارشد 25  رشته دایر می باشد و دانشجویان در حال تحصیل می باشند.

کیفیت علمی دانشگاه پیام نور به چه صورت می باشد؟

دکتر مبینی: دانشگاه پیام نور چون تمام سرفصل های  مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی تدریس می شود و  کتاب درسی قوی هم وجود دارد، بررسی ها نشان می دهد 73 در صد ورودی کارشناسی ارشد  دانشگا ههاو آزمون های استخدامی  از فارغ اتحصیلان دانشگاه پیام نور تشکیل می باشند.

آقای دکتر هدف از برگزاری همایش تاریخ و فرهنگ هزار جریب چه بود؟

دکتر مبینی: هزارجریب ناحیه‌ای است کوهستانی در مازندران  که از  سواد کوه تا جنوب گرگان امتداد دارد و بخش از آن  اکنون در استان سمنان و گلستان واقع شده است. و در گذشته به دو  قسمت دودانگه و چهاردانگه تقسیم می‌شد. اما اکنون تنها بخشی کوچک در نکا و بهشهر به همین نام نامیده می شود.

هزار جریب مازندران از دیر باز از نظر تاریخی و فرهنگی دارای شخصیت های تاثیر گزار در کشور بود. مانند مرحوم اشرفی، ملا محمد باقر هزار جریبی، رضا قلی خان هدایت، صادق هدایت، میرعماد الدین، مصطفی خان سورتیچی، طوفان هزار جریبی، نشاطی هزار جریبی، ابو سهل کوهی و ابن شهر آشوب و…..

موقعیت فوق العاده هزار جریب از نظر داشتن جنگل های بی نظیر، گیاهان دارویی، معادن و مناظر و چشم انداز بسیار زیبا و آثار تاریخی… باعث شده است تا  با برگزاری این همایش قدم اول معرفی آن را برداریم و به بازخوانی، تاریخ، فرهنگ و… این دیار کهن و تاریخی بپردازیم..

به قول سهراب سپهری چشم ها را باید شست.

همایش تاریخ و فرهنگ هزار جریب مازندران چه تاریخی برگزار می شود؟

دکتر مبینی: این همایش با همت دانشگاه پیام نور مرکز ساری در تاریخ 17 و 18 مهر برگزار می شود. و تا الان تعداد زیادی مقاله برای همایش فرستاده شده است. و امید وارم تا فرصت باقی ماننده محققین مقالات خود را برای همایش ارسال نمایند.

برای احیای هزار جریب مازندران چه پیشنهاد هایی می نمایید؟

احیای نقشه هزار جریب در گستره نقشه ایران اسلامی.

ایجاد جاده های ارتباطی بین روستاهای هزار جریب

معرفی پارک ملی هزار جریب

گردهمایی نخبگان هزار جریب برای شناخت بیشتر از تاریخ و فرهنگ و پیشینه ارزشنمد تاریخی آن.

برگزاری همایش و نمایشگاه هزار جریب برای معرفی  و حفظ سنت و فرهنگ، صنایع دستی و موسیقی هزار جریب. خیلی از  خرده فرهنگ ها وجود دارد که به فراموشی رفته است و باید احیا شود.

آقای دکتر از اینکه وقت خودتان را در اختیار پایگاه خبری چهاردانگه قرار دادید سپاسگزارم.

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • اصغری 9 شهریور 1396 / 1:23

    امیدوارم فرهنگیان هزارجریب هر چه بیشتر به هم نزدیک بشوند و شرایط اعتلای آن را بیشتر و بیشتر فراهم کنند
    جا داره از آقای مبینی هم بعنوان یک هزارجریبی تشکر کنم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194