پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشف 100 گور دخمه‌ای در محوطه باستانی وستمین

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از فارس ، محوطه اشکانی وستمین که در بخش چهاردانگه واقع شده که نخستین فصل کاوش آن از سال ۹۴ همزمان با ثبت این محوطه باستانی در لیست آثار ملی کشور آغاز شده و تاکنون سه مرحله کاوش را پشت سر گذاشته است.

گورستان وستمین چهاردانگه یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی کشور است که در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به ساری از دل خاک نمایان شد.

این محوطه باستانی تاکنون سه مرحله کاوش را پشت سر گذاشت که در هر فصل یافته‌های کم‌نظیری کشف شد و همچنان برنامه‌ریزی برای ادامه کاوش‌ها در دستور کار قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: 33 دخمه در فصل سوم کاوش‌ها کشف شده و تاکنون تعداد دخمه‌ها به 100 دخمه رسیده است.

عبدالمطلب شریفی با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش‌ها در منطقه وستمین ادامه کاوش‌ها در فصل دوم بوده است، افزود: تعداد گمانه‌ها در تعیین حریم و عرصه‌ها به 40 مورد رسید.

وی با اعلام اینکه وستمین به‌عنوان سایت موزه تعریف می‌شود، تصریح کرد: به‌طور حتم برای سال آینده ادامه کاوش‌ها در این منطقه را خواهیم داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.