پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشف آثار باستانی سه هزار ساله در مازندران

0

به گزارش روابط عمومی نیروی انتظامی استان مازندران، سردار سید محمود میر فیضی گفت: در پی کسب خبری مبنی بر فعالیت افرادی در امر قاچاق اشیا عتیقه در شهرستان گلوگاه، موضوع به صورت ویژه در دستور کار فرماندهی انتظامی آن فرماندهی قرار گرفت.

وی افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات گسترده پلیسی، مأموران پس از شناسایی یکی از متهمان پرونده با هماهنگی قضائی منزل این فرد را مورد بازرسی قرار دادند که موفق به کشف ۵۰ قطعه شیء تاریخی شامل ابزار آلات، دست بند و ظروفی که تاریخشان به عصر مفرغ باز می‌گردد، شدند.

سردار میر فیضی از شناسایی و دستگیری ۵ متهم دیگر این پرونده در عملیات پلیسی خبر داد و گفت که برابر نظریه کارشناسان اداره میراث فرهنگی، اشیا عتیقه مکشوفه دارای قدمت ۳ هزار سال بوده و از ارزش تاریخی و فرهنگی بسیار بالا برخوردارند.

اشیای تاریخی کشف شده به گفته فرمانده انتظامی مازندران تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان شد.

استان مازندران به دلیل تاریخ کهن و موقعیت جغرافیایی و همچنین قرارگیری در کریدور گذر اقوام و ملل مختلف، از میراث فرهنگی و تاریخی کهن و متنوعی برخوردار است، چنان که از استان به عنوان محل اسکان و گذر قوم آریایی نام برده می‌شود.

بررسی‌های تاریخی مبتنی بر شواهد و اسناد یافت شده در کاوش‌های باستان شناسی هم نشان می‌دهد که رد پای انسان و زندگی اولیه در مازندران به حدود هفت تا ۹ هزار سال پیش بر می‌گردد و به همین دلیل هم جای جای این استان به گنجینه پنهان اشیای باستانی و کهن تبدیل شده است که علاوه بر میراث دوستان و باستان شناسان، حفاران و قاچاقچیان اشیای عتیقه را نیز دل مشغول خود کرده است.

خردادماه گذشته بود که میراث فرهنگی مازندران از کشف بیش از ۲۰۰ سکه پیش از اسلام و حدود ۲۰ شیء تاریخی دیگر از یک باند پنج نفره قاچاق عتیقه در شهر ساری خبر داد، اشیایی و سکه‌هایی که به عنوان میراث و بخشی از هویت تاریخی مازندران قرار بود در یک معامله پنهانی به میراث خواران فروخته شود تا شاید زندگی دو طرف معادله یعنی حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان عتیقه را زیر و رو کند.

گزارش رسمی میراث فرهنگی مازندران هم حاکیست که تنها در سال گذشته ۷۸ باند قاچاق حفاری و قاچاق اشیای باستانی و تاریخی در استان شناسایی و منهدم شد و ۳۲۷ نفر سوداگر اشیای تاریخی هم در این ارتباط دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

از اعضای این باندها ۵۵ دستگاه فلزیاب و دیگر ادوات و ابزار حفاری، یکهزار و ۶۰۰ قطعه تاریخی اصل و تقلبی از جمله ۲۰۰ قطعه سکه باستانی اصلی و بدلی کشف شد.

سال ۹۶ نیز از ۶۲ باند حفاری و قاچاق اشیای باستانی و تاریخی لو رفته ۴۰۰ شیء تاریخی کشف و ۲۴۷ نفر سوداگر دستگیر شدند.

۷۳۳۵/‏۱۶۵۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.