کد خبر:15729
پ
n00090170-b

چشمه‎سورت اروپا نیست!/هدف،گردشگری است یا پیدا کردن مکان مطمئن؟

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و توسعه گردشگری روستایی توسط مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خودروهایی که دوست دارند از شهر فاصله بگیرند، پا در رکاب می‌شوند، مقصد هر جایی به غیر از شهر و هیاهوی شهری.

 
به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری به نقل از بلاغ، چشمه آب معدنی سورت در منطقه چهاردانگه ساری در سال‌های اخیر مقصد بسیاری از گردشگرانی می‌شود که هدف‌شان فقط خروج از شهر نیست، آنها به دنبال گردشگری در منطقه هستند، آزادِ آزاد.
 
n00090170-b

 

سورت برای خیلی‌ها منطقه آزادِ آزاد است، نه کسی باید بابت ورود به این چشمه‌ نادر و قرمز و نارنجی رنگ ـ فضای بیرونی چشمه که به طاق طاق معروف شده است ـ بلیط ورودی پرداخت کند، نه کسی می‌پرسد از کجا و برای چه آمدید.

برای خیلی‌ها سورت فقط یک محل تفریحی و گردشگری صرف نیست، آنها می‌آیند چون خود را می‌خواهند آزادِ آزاد بدانند، آزادی که در پی اسارت‌های پست دیده می‌شود.

از وقتی که به منطقه نزدیک می‌شوند، پوشش‌های نیم‌بلند لباس‌شان را بر می‌دارند، بومی‌ها متعجب از این رفتار هستند، اما آنها بدون توجه به بومی‌ها به دنبال گردش در رفتارشان در پی گردشگری هستند.

رفتارهای گردشگران و مسافران در این منطقه بکر و زیبا بسیار ساختارشکنانه است، تورهای مختلط، با پوشش‌های زننده تن پاک و سالم این محیط فقط طبیعی گردشگری که بخشش خداوندی را در این منطقه می‌توان دید، آهنگ ناخوشایندی را در محیط ایجاد می‌کند که دلخراش‌تر و ناموزن‌تر از خراش‌هایی است که افراد گردشگر با پای کوبیدن بر طاقه‌های این چشمه ایجاد می‌کنند.

…………………………………………………………………………………..

 

چهاردانگه نیوز: مهمترین عامل برای پیدایش این مسایل ، نداشتن متولی  چشمه سورت می باشد. تا موقعی که مسئولیت اداره مهمترین مکان گردشگری استان متولی مشخص ندارد و هیچگونه نظارتی بر آن نیست . همانگونه هیچ امکاناتی برای آن فراهم نشده است ، تخریب سورت و دیدن این صحنه ها عجیب نیست.

این عکس ها هشدار جدی، به مسئولین منطقه و استان است که  اگر دیر بجنبند فرهنگ پاک منطقه دچار آسیب جدی می شود.

 

 
دیدگاه کاربران ۶ دیدگاه
 • اسماعيل عاليشاه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۲
  0 0

  بله، متاسفانه درست است. ولی خوب کی باید پیش قدم بشه سورت را نجات دهد و فرهنگ کشیده شده به این منطقه را مهار کنه؟ مطمئنن مسئولین همین منطقه میتوانند بیشترین نقش را در این زمینه داشته باشند. حدود دو سال پیش استاندار وقت مازندران قول ۳ ماهه داده بودند برای جاده سورت و سرو سامان دادن به واگذاری آن. جلوی همه مردم اروست بود ماهم به به چه چه زدیم تمام شد، درست شد. همه آمدن از مسئولین کشوری استانی شهری و بخش آمدن دیدن قول دادن رفتند. دیگه خبری نشد و ما هر روز به نابودی سورت نزدیک میشویم آقایونی که ادعا میکنید سورت را اداره میکنیم یا مال ماست. حالا هرکسی … چرا مردانه تکلیف سورت و فرهنگ (بد) کشیده شده به این منطقه رامهار نمیکنید؟ آقایون مسئول بیایید از نزدیک بازم ببینید. این فرهنگها زنگ خطریست برای بچه های ما. بلاخره میشه مهار کرد میشه سورت را نجات داد میشه مسئولین همین منطقه اقداماتی انجام دهند که برای گردشگران فرهنگ سازی شود. ولی متاسفانه ما بیشتر به فکر منافع و حفظ خودمون هستیم تا کار../

 • کمال احمدی ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۰:۵۲
  0 0

  بنده تاکنون چندین تور ۷۰ ۸۰ نفری رو از تهران برای بازدید چشمه باداب سورت و دریاجه الندان و چورت آوردم. هم خودم و هم همسایه هام که خونه شون رو اجاره داده بودن تقریبا درامد خوبی داشتیم ولی من تاکنون به این بی فرهنگی که بهش جو میدین برخورد نکردم اونا همون طور که در تهران میگردن همون طور هم در چهاردانگه ظاهر میشوند. تور های که از تهران آوردم حتی یک پوست شکلات رو هم دور نمیریختن و آن را داخل نایلونی جمع آوری می کردند حتی یه گروهی هستن که به طور خود جوش میان سالی دو بار تمام آشغال های باداب سورت را جمع آوری می کنند و حتی با هزینه خودشون سطل آشغال و چیزای دیگه رو نصب کردند.حتی یه بار یه توری رو از اداره مخابرات استان تهران آورده بودم که بچه های منطقه برای خود نمایی با موتر جلوی اونا تک چرخ میزدن که با نصیحت یکی از افراد تور از کارش پشیمون شد.پس بهتره که اگه موردی دیده شده اونو به همه نسبت ندهیم اونا خیلی فرهنگ ها و چیزهای درستی رو هم به این منطقه میارن
  ما بجای این گیر دادنای بیخود بهتره تکلیف این مناطق توریستی رو روشن کنیم
  چشم ها رو باید شست ………………………………..

 • سلمان ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۵:۴۳
  0 0

  با سلام … در جواب دوستمون آقای احمدی باید گفت : مدیر محترم سایت هم این قضیه رو به همه نسبت ندادند ؛ این خود شما بودین که یه چن تا گروه گردشگری رو به همه نسبت دادین … همان طور که در تصویر بالا تنها نمونه کوچکی از این قضیه به نمایش گذاشته شد … متأسفانه روستای ما ( باباکلا ) نیز با داشتن آبشار اوجرجری و طبیعت زیبا با این معضل اجتماعی رو به رو بوده و کم و بیش موجب سرایت به فرهنگ اصیل منطقه شدند … واقعا مسئولین ما باید ابتدا زیر ساخت های مناسب در منطقه ایجاد کنند و بعد … وگرن چتر ها را باید بست …

 • اسماعيل عاليشاه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۲۲:۳۴
  0 0

  آقای احمدی شما مثل اینکه خوابید و خبرنداریدیااینکه فقط دوروبرت رامی بینید.نیاز به گفتن نیست چون خیلی کارهای فجیح انجام شد ومیشه درست نیست اینجا عنوان بشه. پارسال توی تکیه یکی از همین روستاهای اطراف سورت هیات امنا چی پیداکرده بودن؟.یک روز اول صبح خانمها آمدن جلوی پیرمردهای روستا چه کارها وعکس العمل انجام دادن (بامصرف موادمخدرشیمیایی)که پیرمردها باخجالت تمام فرارکردن ؟جشن وپایکوبی تاصبح همراه با نوشیدن مشروبات ومصرف مواد مخدرشیمیایی.اینها چیست؟ وکی باید جواب بده ؟متاسفانه شما هنوز تو خواب هستی بیدارنشدی. ببخشید انشاالله حضورا خدمت میرسم توجیح میشی

 • اصغري ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۲۲:۵۸
  0 0

  شمشیر آخته زیر شاهرگ فرهنگ ماست نمی‌بینیدش. آن‌وقت چه چیزهایی را خطر می‌شمرید!!!! آنقدر محدود کنید آنقدر ساده‌ترین حقوق دیگران را زیر پا بگذارید تا دلتان از خنکی یخ بزند.

  مثلا اگر ما حکومتی مثل ترکیه داشتیم شما آرزو می‌کردید که در تمام اماکن دیدنی چهاردانگه بسته شود تا فرهنگ اصیل چهاردانگه تهدید نشود؟

  حالا در این شرایط به فرض هم که سورت متولی‌دار و آزادِ آزاد گشتن‌ها محو شود، این همه مکان تفریحی دیگر چه می‌شود؟ گام به گام چهاردانگه از لحاظ گردشگری مورد توجه است (مثلا جنگل گوهرده) میخواهید به اندازه این مکان‌ها متولی بگمارید تا از نگذارد فرهنگ اصیلمان آسیب بپذیرد؟

  بیائید حقوق هم را رعایت کنیم نه مث رضاشاه که بزور حجاب برمی‌داشت و نه مثل عده‌ای که میخواهند به زور تحمیلاتی داشته باشند. همیشه در برابر هر وادار کردنی، ایستادگی‌ای وجود دارد. بیائید دست از واردار کردن برداریم. شمشیر آخته زیر شاهرگ فرهنگ ماست بیائید اندکی هم که شده منطقی باشیم.

 • سلمان ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۷:۳۲
  0 0

  با سلام.بحث تحمیل اعتقاد یا باور نیست… بلکه خودتون جواب خودتون رو دادین…اینجا فرهنگبومی منطقه غالب کردن فرهنگ بیگانه رو بر نمی تابه…پس در برابر این تغییرات طبیعیه که باید ایستادگی کنه…بله در فرهنگ ترکیه که مردمش مسلمان هستن هم حق ندارن با حجاب مدرسه یا دانشگاه برن… اما … این چیزا جز توجیه کار خودمون چیز دیگه ای نمیتونه باشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید