کد خبر:7196
پ
defaa-moghadas

نقش مردم شریف چهاردانگه در هشت سال دفاع مقدس

مردم شریف چهاردانگه در کنار مردم سرفراز ایران اسلامی از کیان کشور دفاع جانانه نمودند. به بعضی از اقدام های مردم شریف بخش چهاردانگه در طول ۸ سال دفاع مقدس فهرست وار اشاره می نمایم

 

دوران هشت ساله‌ی دفاع مقدس به فرموده‌ی مقام معظم رهبری «اوج افتخارات ملت ایران است». لذا برای حفظ و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده بایستی این فرهنگ با جدیت در برنامه‌ریزی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد و این مهم در کلام مقام معظم رهبری نیز تاکید شده است که « اگر بخواهیم انقلاب و کشور بیمه باشد، باید این شور و شوق، این حرکت عمومی و بسیج ملت را روز به روز تقویت کنیم. »

 

defaa-moghadas-2

 

 در طول هشت سال دفاع مقدس، مردم شریف بخش چهاردانگه شهرستان نیز در کنار مردم سرفراز ایران اسلامی از کیان کشور دفاع جانانه نمودند و در ادامه به بعضی از فعالیت های مردم این بخش چهاردانگه به صورت گذرا اشاره می نمایم:

 

الف) تقدیم صدها شهید و جانباز و آزاده: در طول دفاع مقدس سرو قامتان چهاردانگه با حضور دلیرانه در صف مقدم جبهه های جنوب و غرب کشور حضور پیدا نموده و رشادت های بسیاری از خود نشان دادند و حاصل این حضور، تقدیم صدها شهید، جاوید الاثر، جانباز و آزاده می باشد.

 

ب) بر عهده گرفتن فرماندهی جنگ: دلیر مردان چهاردانگه در سطوح مختلف فرماندهی در جبهه های حق علیه باطل، حضور در خور ستایش و در عملیات های مهم فرماندهی جنگ را به عهده داشتند که به عنوان نمونه به سردار کمیل کهنسال و سردار عبدالله ملکی، سردار رسول علینژاد و دیگر سرداران سرفراز می توان اشاره نمود.

 

پ) تقدیم اولین شهید روحانی کشور: چهاردانگه مفتخر است شهید جاوید الاثر شهید ولی الله سلیمانی جزء اولین گروه روحانیونی باشد که تحصیل و درس در حوزه علمیه را رها نموده و درس ایثار و شهادت را در عرصه عمل به همگان آموخت و مفتخر شد که به عنوان اولین شهید روحانی دفاع مقدس نام گیرد.

 

ت) کمکهای مالی به جبهه ها: مردم محروم چهاردانگه با بضاعت اندک خود در پشت جبهه با جمع آوری کمک های نقدی و غیر قدی به مدد رزمندگان شتافتند تا در کنار بذل جان فرزندانشان، بذل مال را انجام دادند.

 

ث) حضور فعال در بازسازی مناطق جنگ زده: علاوه بر کمک های مالی عده ای از جوانان و نیروهای کار متبحر در مناطق جنگ زده برای بازساری حضور فعال یافتند. به خصوص شهر سوسنگرد که باز سازی آن با استان مازندران بود.

 

ج) حضور پرشور در تشیع پیکر شهدا: مردم چهاردانگه همواره فرزندان شهیدشان را با حضوری پرشور تشییع نموده و برای روحیه دادن به خانواده معظم شهدا، حضور فعالی در صمراسم بزرگداشت شهیدان داشته اند.

چ) برگزاری یادواره های شهدا: بخش چهاردانگه مفتخر است که برای نکوداشت شهیدان، در اکثر روستاها یادواره برگزار کرده و کهن ترین یادواره شهدای کشور با ۳۱ سال سابقه برگزاری، در منطقه دوسرشمار بخش چهاردانگه (روستاهای بالاده، پایین ده، تیله بن، قلعه، واوسرنو و میرافضل واوسر با ۳۴ شهید) همه ساله پرشورتر از قبل برگزار می شود.

 

در پایان به روح قدسی شهیدان بخش چهاردانگه درود می فرستیم و امیدواریم در روز قیامت شرمنده آنها نباشیم. ما جاماندگان از قافله شهادت موظفیم یاد و نام و راهشان را زنده نگه داریم.

 

حامد خلیلی ازنی

 

کلیدواژه : دفاع مقدس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید