پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

معرفی ملا عبدالله کیاسری معروف به شریعت مدار کیاسری

2

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه نیوز: ملا عبدالله فرزند ملا مومن در حدود سال 1184 هجري قمري در كياسر در خانواده اي كه شهرت به علم فقاهت داشتند ديده به جهان گشود و به لقب وجيه الدين آوازه داشت.( اسلامي، حسين ، دانشوران ساري،پژوهش هاي فرهنگي، 1379، ص132).

او هم عصر ملاعبدالله تيلكي معروف به شريعتمدار تيلكي بود.دوره مقدماتي را در نزد پدر فاضل خود به اتمام رساند.پدر بزرگشان نيز از علماي بزرگ منطقه محسوب مي شد و به شريعت مدار كياسري شهره بود.او سپس براي ادامه تحصيل به كربلا مهاجرت نمود و در نزد شريف العلماي مازندراني  و شيخ جعفر عرب تلمذ نمود.و پس از كسب معرفت در حوزه هاي علميه كربلا و نجف به مازندران بر گشت و مدت زيادي براي اشاعه دين مبين اسلام در استر آباد اقامت گزيد و مجتهد مسلم آن ديار به حساب و مردم به او مراجعه مي نمودند.

ظل السلطان  در كتاب تاريخ سرگذشت مسعودي خود در مورد ملا عبدالله كياسري چنين مي نويسد:«آن وقت كه من در ساري بودم تجار معتبر و علماي با علم زيادي داشت. جناب ميرزا محمدتقي بزرگ و ميرزا محمد تقي كوچك مشهور به حكمي از شاگردان نمره اول حاجي ملاهادي سبزواري بود و ملاعبدالله هزارجريبي(كياسري) كه يكصد وده سال داشت خود را از شاگردان شيخ جعفر عرب مي دانست.» ( تاريخ سرگذشت مسعودي،  ظل السلطان، پايا، 1362،  ص 57)

ميرزا ابراهيم در سفر نامه استر آباد مازندران و گيلان چنين مي نويسد:« الحمدالله شهر ساري آباد و ساكن علماي اماميه است و اهلش كلا شيعه اثنا عشري مي باشند.

چهار مجتهد معروف و مشهور عبارتند از 1- حاج ملا عبدالله كياسري2- حاج ميرزا محمد تقي 3- آقا ميرزا محمد حسين 4- حاج ملا نقي هزار جريبي»( سفر نامه استر آباد، مازندران و گيلان و… نوشته ميرزا ابراهيم، تصحيح گلزاري، مسعود، فرهنگ ايران ، 1355، ص 106)

 او به علت علاقه وافري كه به خاندان عصمت و طهارت داشت سه دانگ روستاي ازني كه از موروثي او بود وقف حضرت امير المومين  نمود تا در ايام ماه مبارك رمضان صرف اطعام شود.

 اوتاليفات متعددي داشت كه تنها كتاب شعاير النبي از او برجا مانده است اما هنوز به زيور طبع اراسته نشده است.

معرفی ملا عبدالله کیاسری معرف به شریعتمدار کیاسری در کتاب استر آباد نامه.

محمد صالح بن محمد تقی بن محمد اسماعیل استر ابادی متخلص به برهان د كتاب  شرح حال علما وادبای استر آباد كه در سال1294 هجری قمری نگاشته شده است. ودر کتاب استرآباد نامه چاپ شده است در مورد ملا عبدالله كياسري  چنين مي نويسد:

«المجتهد العادل العالم الفاضل الکامل الحاج ملا عبدالله الکیوسری

اگرچه اصل آن بزرگوار از کیوسر هزار جریب است لیکن پس از فراغت از تحصیل و رسیدن مرتبه ی بلند علم و اجتهاد به استر آباد تشریف آوردند و تدریس و مرافعات در این بلد می فرمودند. مرجع انام و علم اسلام بودند. غالبا” مستند احکام شرعیه این بلد آن بزرگوار طاب ثراه بود. مخصوص” در علم اصول کمال داشت و از تلامذه ی محقق اصولیین شریف العلماء بود. در اواخر از استراباد عنان عزیمت را به مازندران معطوف داشت و از باب حب الوطن من الایمان، مازندران را به قدم میمنت لزوم رشک باغ ارم فرمود و از گلهای رنگانگ و شکوفه های گوناگون تحقیقات رشیقه و تدقیقات انیقه اش اهل آن سرزمین را بهرمند داشتند.

ولله دره من قال.

ای صبا گر بگذری بر خطه مازندران      هر کجا گلزار بینی خیمه ما زن در آن

و از سرزمین بهشت آیین عزیمت خلد برین فرموده و به دارالقرار طیب الله رمسه الشریف.»

( استر آباد نامه به کوشش مسیح ذبیحی ، 1348 ، بهمن ، ص 162)

او بعد از سالهاي طولاني تبليغ و ترويج دين اسلام در سال 1293 دعوت حق را لبيك گفت و به جوار حق شتافت .( اسلامي، حسين ، دانشوران ساري،پژوهش هاي فرهنگي، 1379، ص132)

در مورد محل دفن ايشان اتفاق نظر نيست؛ بعضي معتقدند در ساري مدفون مي باشد و بعضي مي گويند بدن ايشان را به مشهد منتقل كردند.بعضي هم معتقدند در گرگان مدفون مي باشد.

نویسنده: حامد خلیلی ازنی

2 نظرات
 1. م.نصیری می گوید

  تاریخ را تحریف نفرماید. ایشان کیاسری نبوده بلکه تیلکی بوده و بعد هم به تلوکلا …
  خواهشا برای تبلیغ منطقه ای با حقائق فرهنگی بازی نکنید !!!
  —————————————————————-
  ملا عبدالله تیلکی معروف به شریعت مدار تیلکی و ملا عبدالله کیاسری فرزند ملا مومن معروف به شریعت مدار کیاسری دو نفر جداگانه هستند. خوشبختانه در همین پایگاه به هردو نفر پرداخته شده است. کاش آقای نصیری کمی مطالعه و دقت می نمودند و به همین راحتی افراد را به تحریف تاریخ متهم نمی نمودند.خلیلی

 2. پرویز می گوید

  آقاجان آنکه مشهوره و در بین ایران و حتی خارج از ایران مشهوره همان ملا عبدالله شریعتمدار تیلکی است . که مردم قدیم هم میدانند که دارای کشف و کرامات بوده و حتی باعتبار و احترامش در روستای ایشان همان تیلک حوزه علمیه ای که بوده را احیاء کرده اند !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.